Studie Fakultní nemocnice Brno, Masarykova onkologického ústavu a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity zkoumala 460 lidí. Z toho bylo 80 zdravých dobrovolníků, část po ukončené onkologické léčbě a zbytek nemocných pacientů. Po očkování se nakazili tři.

Studie bude dále pokračovat. Zatím stála dva miliony korun a finančně se na ní podílely všechny zapojené subjekty. Studie kromě zdravých lidí zkoumala pacienty s nádory, s hematoonkologickými nemocemi, jako je například leukémie, ale také pacienty po ukončené léčbě hematoonkologických nemocí. Nemocní byli v průměru ve věku od 50 do 60 let, zdraví lidé byli v průměru čtyřicátníci.

Plicní fibróza. Ilustrační snímek
Drsná fakta. Dlouhodobé dopady covidu na stav plic můžou pokazit život

"Vyplývá nám, že podání vakcíny je určitě účinné ve smyslu protilátkové odpovědi. Ukazuje na mírně opožděnější reakci u onkologických pacientů, u kterých je oproti zdravým o něco menší," uvedla Demlová.

Další z garantů studie Jiří Mayer uvedl, že úmrtnost hematoonkologických pacientů na koronavirus je vysoká v desítkách procent. "Protilátková odpověď může být sice slabší než u zdravých a může rychleji klesat, ale pacienta lépe chrání," řekl Mayer. Podle studie imunita klesá zdravým i nemocným po třetím měsíci od první dávky vakcíny, u nikoho se ale neukázalo, že by ji někdo do půl roku ztratil.

Nejvíce zranitelná skupina

Z celkových 460 testovaných si protilátky nevytvořilo pět nemocných. Podle Mayera ale nejsou protilátky jedinou obranou. "Můžeme mít pacienta, který má postiženou linii imunitních buněk, nevytvoří si protilátky, ale má buněčnou imunitu, což je nepochybně druh ochrany," uvedl Mayer.

Odběr vzorků pro testy na koronavirus - ilustrační foto.
Neúspěšná nákaza. „Negativní" lidé po kontaktu s nakaženým mají imunitní paměť

Podle garantky Radky Obermannové jsou nejvíce zranitelnou skupinou lidé s chemoterapií. "I oni vyvinuli protilátky, ale vyvíjejí se později, méně a rychleji klesají. Proto jim doporučujeme podání třetí dávky, ale také další ochranné a izolační prostředky," uvedla.