Podle dat Ministerstva zdravotnictví se v republice popíjí alkohol pravidelně a často, což znamená denně, nebo obden, 13,8 procenta dospělých Čechů. Jsme v tom zkrátka na špici. S průměrnou roční spotřeba na osobu 8,2 litru se dlouhodobě držíme v první pětce zemí s největší spotřebou čistého lihu na hlavu.

Alkohol je přitom zodpovědný za bezmála čtyři procenta všech úmrtí. Každou minutu zabije šest lidí. Podílí se na sebevraždách, násilí, dopravních nehodách či onemocnění jater i rakovině.

„Společenské náklady nadměrného pití se u nás odhadují na více než 59 miliard korun ročně. Pokud někdo tvrdí, že nadměrné pití v ČR není problém, neví, co říká,“ komentuje situaci Ladislav Csémy z Národního ústavu duševního zdraví.

Problém má milion Čechů

Nadměrné dávky alkoholu vypijí týdně, nebo i častěji, každý pátý muž a dvacátá žena. Rizikových konzumentů je u nás podle průzkumu dokonce 13 procent a problémových pijáků, mezi nimiž jsou i závislí, je více než sedm procent. Vliv na pití má podle studií i vzdělání. Mezi vysokoškolsky vzdělanými respondenty je totiž více umírněných konzumentů a méně problémových pijanů ve srovnání s respondenty s nižším vzděláním.

„Vysoká rizika spojená s pitím alkoholu se v ČR objevují u více než milionu lidí. V podstatě každý sedmý dospělý člověk, kterého potkáte v tramvaji nebo na ulici, je zralý na konzultaci s adiktologem,“ popisuje situaci s alkoholem v ČR Michal Miovský, přednosta Kliniky adiktologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Suší celý národ

Díky suchému únoru si každý z nás může ověřit, jak to s alkoholem doopravdy má. Ovládáme ho, nebo naopak on ovládá nás? Ministerstvo označuje trend ve spotřebě jako dlouhodobě stagnující, což je pozitivní, protože spotřeba razantně nestoupá.

Ze stejné věty však lze také dovodit, že opatření směřující k omezování škodlivého pití u dospělé populace nejsou dostatečně účinná a je potřeba na nich dále pracovat. Akce Suchý únor je o to významnější. A má i viditelné výsledky. Podle zahraničních studií po měsíčním půstu svůj vztah k alkoholu přehodnotí šest lidí z deseti.

Jeden měsíc bez alkoholu je výzvou pro každého z nás a navíc přináší i celou řadu benefitů. „Efekt abstinence, byť jen krátkodobé, pochopitelně zaregistrují zejména lidé, kteří pijí alkohol pravidelně a často. Po měsíci se zlepšují nejen jaterní funkce a psychický stav, ale nápadně se proměňuje i vnější vzhled,“ vysvětluje Ladislav Csémy.

„Suchej únor vznikl v roce 2012 jako akce na podporu mužského zdraví, protože muži v ČR patří ve spotřebě alkoholu ke světové špičce. Letos ale naplno otevíráme akci také ženám, které vnímáme jako důležité hybatelky změn. Tímto krokem chceme lidi podpořit, aby sušili v párech, nebo firemních týmech. Chceme zkrátka pohnout národem, který pije přes míru,“ dokládá významnost akce Josef Petr, ředitel LOMu.

Iniciativa podporuje aktivní přístup mužů k osobnímu rozvoji a zdraví, k zodpovědnému partnerství a rodičovství, k profesní seberealizaci a ke společenské angažovanosti. Nabízí mužům poradenství, kurzy a outdoorové akce. Kvalitní život mužů podporuje také pomocí expertních, mediálních i politických aktivit.

Proč se zapojit?

Omezení konzumace alkoholu podle organizátorů přispívá k pocitu psychické svěžesti, zlepšení nálady, kognitivních schopností (paměť, pozornost), fyzického stavu a výkonnosti, trávení i spánku. Člověk ve střízlivém stavu také pociťuje lepší uspokojení z partnerských a mezilidských vztahů a má více času na koníčky a osobní záliby. Účastníci „Sucháče“ se mohou registrovat k výzvě na stránkách Suchejunor.cz.