Zdravotníci sesbírali na pultech supermarketů sto druhů různého pečiva. Poté výrobky analyzovali. Výsledek pořádně překvapil: jedna z housek obsahovala dokonce přes šest gramů soli. To je víc, než kolik činí doporučené množství soli pro dospělého člověka na celý den.

Kouření, cigareta, popelník - ilustrační foto
Češi se málo hýbou, ukázal průzkum. Čtvrtina navíc pravidelně kouří

Podle zdravotníků šlo o raženou housku se solí, kterou lidem prodával obchodní řetězec Globus. Sto gramů tohoto výrobku podle nich překračovalo stanovené limity dokonce o 180 procent. „Dospělý člověk přitom v průměru zkonzumuje asi dvě stě až tři sta gramů pečiva každý den,“ podotýká k tomu profesor Jiří Ruprich ze Státního zdravotního ústavu.

Dopady na zdraví lidí pak mohou být fatální: pětina populace se kvůli dlouhodobému přehnanému solení potýká s vysokým krevním tlakem, půl milionu lidí trpí poruchami ledvin a čtyři tisíce pacientů se léčí s rakovinou žaludku. „Snížením soli by se zachránilo asi 2,5 milionu životů ročně,“ vypočítávají odborníci ze Státního zdravotního ústavu.

InfografikaZdroj: Deník

Raženky se solí

Obchodnímu řetězci Globus se ale hodnocení zdravotníků nelíbí. „Testoval se výrobek, který je viditelně posypaný solí a kmínem, nejde tedy o běžnou raženku,“ namítá mluvčí Rita Gabrielová.

Pokud by si zákazníci chtěli koupit méně slanou variantu výrobku, má podle ní supermarket na svých pultech na výběr další dvě podobné housky s běžným obsahem soli. „Obsah soli v našich recepturách odpovídá platné legislativě, a proto se ani do budoucna nechystáme v této věci nijak experimentovat,“ uzavřela.

Vánoce nemusí být pro každého tím nejšťastnějším obdobím roku.
Vánoce nejsou pro každého. Úzkosti a deprese mohou mít kořeny v dětství

Naopak nejlépe vyšla podle zdravotníků cereální bagetka z Lidlu. Výrobek vážící 87 gramů obsahoval 0,7 gramu soli, což je zhruba 16 procent maximálního denního množství soli pro dospělého člověka.