Široká škála produktů od mastiček, roztoků, gelů, tobolek či čípků až kupříkladu po oční kapky. To vše pod jednou střechou. Nejmodernější tuzemskou laboratoř v pražských Řepích včera slavnostně pokřtila Česká lékárna holding, která provozuje síť lékáren Dr. Max.

Slouží především k přípravě preparátů, které zrovna chybí na trhu. V době pandemie covidu to byl například alkoholický roztok vhodný k dezinfekci rukou. Jindy to bývá framykoinová mast používaná k léčbě kožních infekcí, způsobených bakteriemi, nebo třeba oční kapky s obsahem septonexu.

Z deprese může nově pomoci i online psychoterapie.
Pomoc z deprese? Pár kliků, pár minut. Online psychoterapie je revoluční změnou

Laboratoř v Řepích nahradila předchůdkyni ve středočeských Nučicích, která začala fungovat před osmi lety. „Tam jsme měli k dispozici šest set metrů čtverečních, tady je to tisíc šest set. Tedy dvaapůlkrát víc,“ řekl Deníku při včerejší exkurzi vedoucí laboratoře Petr Harant.

Obrovský prostor zahrnuje klasické provozy, kde je možné být bez overalu, i místnosti určené ke sterilní práci, kde působí laborantky v jednorázových ochranných oblecích a rouškách. Připravují tam kupříkladu oční borovou vodu. Pracují v malých prosklených místnostech, kam je vidět z chodby.

Všechny místnosti už na dálku září čistotou. Všude se nacházejí supermoderní přístroje. Od vah, přesných na čtyři desetinná místa, přes bezpečnostní skříň pro uchovávání hořlavých látek až kupříkladu po infralampu sloužící k nahřívání a rozpouštění masťových a čípkových základů.

Nová e-Laboratoř Řepy, jak ji ve firmě nazývají, zásobuje nejen zmíněnou síť, ale i další lékárny, menší nemocnice či veterinární kliniky v Česku. To je rozdíl oproti laboratořím v Brně a Ostravě, kde se věnují individuální přípravě léčiv, která si pacienti na lékařský předpis objednají v lékárnách Dr. Max.

Praxe pro studenty

V laboratoři, kde pracuje pětačtyřicet odborných pracovníků, především žen, nabízejí i vzdělávání. „Fungujeme také jako edukační centrum pro studenty gymnázií či jiných středních škol, kterým chceme obor přiblížit,“ řekl ředitel provozu Dr. Max David Mendl.

Dítě s brýlemi. Ilustrační snímek
Digitální věk působí krátkozrakost u dětí už v předškolním věku, varuje optik

Studenti vysokých a vyšších odborných škol tam mohou absolvovat odbornou praxi. Na exkurze tam zvou specialisty i laiky.

Mezi důvody pro vznik centrální laboratoře patří i permanentní růst poptávky po přípravcích. Společnost do jejího zřízení investovala pětačtyřicet milionů korun. „To je největší jednorázová investice do individuální přípravy léků v historii České republiky,“ zdůraznil generální ředitel lékárenské sítě Daniel Horák. Zřízení předchozí laboratoře v Nučicích přitom podle něj vyšlo na tehdy rekordních šestadvacet milionů.