Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Světový den diabetu: Nemocných přibývá, léčba chce vůli a důslednost

Výskyt chronických civilizačních nemocí, včetně cukrovky, neustále stoupá. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vzrostl celkový počet diabetiků od roku 2010 za pět let o téměř 52 tisíc, tedy zhruba o 10 tisíc ročně. V České republice trpí cukrovkou každý devátý člověk. Jde o nejrozšířenější onemocnění u nás i ve světě.

16.11.2017
SDÍLEJ:

Za posledních 30 let tohoto onemocnění přibylo čtyřnásobně. Foto: ČTK/DPA/A3472 Frank May

Diabetes mellitus neboli cukrovka je onemocnění metabolismu, podmíněné nedostatkem inzulinu, které je způsobeno zvýšenou hladinou krevního cukru (hyperglykémií). Mezi jeho nejčastější příznaky u dětí i dospělých patří abnormální žízeň a časté močení, ale také hubnutí, únava a malátnost, nebo dokonce poruchy vědomí.

Spolupráce pacientů s lékaři
Vzniku onemocnění lze do jisté míry předcházet dodržováním životosprávy a dostatkem pohybu. Pokud budete s lékaři spolupracovat, můžete se rovněž vyvarovat komplikací, které diabetes může způsobit. Jde především o poškození sítnice oka, diabetickou nohu (jež může vyústit až v amputaci), anebo onemocnění či dokonce selhání ledvin. U cukrovkářů se také častěji objevují choroby srdce a cév. I mírný neléčený diabetes může mít vážné následky.

„Léčba diabetu je chronickou záležitostí. Máme jednoduchý ukazatel, který nám sděluje, zda léčba probíhá optimálně, nebo je potřeba ji změnit. Ukazuje nám, jaká je průměrná hladina krevního cukru v krvi,” vysvětluje prof. Milan Kvapil, prezident Diabetické asociace ČR.

Moderní postupy léčby umožňují diabetikům vést stejně kvalitní život jako zdravým lidem, v první řadě ale záleží na vůli pacienta dodržovat veškerá léčebná doporučení. „Každý pacient musí vždy důkladně porozumět tomu, proč je nutné zvýšit jeho pohybovou aktivitu, nastavit vyvážený jídelníček nebo třeba ubrat na váze,“ vysvětluje MUDr. Marta Klementová, vedoucí lékařka diabetologického centra DIAvize v Praze. „Aktivní zapojení pacienta je cestou k porozumění vlastní nemoci, jeho kvalitní vzdělávání je zase zodpovědností lékaře. Jedině to je předpokladem úspěšné léčby,“ dodává.

Cukrovka se může objevit kdykoliv
Onemocnění může propuknout v jakémkoliv věku. Diagnóza se stanovuje rozborem krve, který v ní prokáže zvýšenou hladinu glukózy. Oba typy diabetu mají svou příčinu, přičemž u diabetu prvního typu je jí nedostatečná produkce inzulinu (hormonu slinivky břišní), zatímco za diabetem druhého typu stojí snížená citlivost tkání k inzulinu, který cukrem z krve, a tedy energií, zásobuje buňky a orgány v těle.

Cukrovka se však může objevit i během těhotenství (tzv. gestační diabetes), po porodu ale obvykle mizí. Hladina cukru v krvi totiž kvůli těhotenským hormonům ovlivňujících funkci slinivky kolísá.

Vedle zvýšené hladiny cukru v krvi se ale může objevit také příliš nízká hladina, odborně nazývaná hypoglykémie. Způsobuje ji přílišná fyzická aktivita, nedostatečný přísun potravy, nadměrná konzumace alkoholu nebo poruchy štítné žlázy. Pro zdravého člověka to znamená riziko vážných poruch mozku, ale pro diabetiky je opakovaná a závažná hypoglykémie smrtelně nebezpečná. Pacienti s diabetem by se o riziku hypoglykémie měli vždy poradit se svým ošetřujícím lékařem, anebo jej v případě potřeby vyhledat i mimo plánované kontroly.

Při vzdělávání pacientů chce pomoci Dialiga.cz, jejíž ambicí je sdružit české diabetiky. Projekt cílí na věkovou skupinu 50+, která mezi pacienty s diabetem 2. typu dominuje. „Naším cílem je podchytit aktivnější část diabetických pacientů a vytvořit z nich funkční komunitu, která bude motivovat k aktivnímu přístupu a změně životního stylu,” uvedl předseda sdružení Diacentrum MUDr. Jan Brož.

Světový den diabetu (World Diabetes Day) je projekt Mezinárodní diabetologické federace (IDF), který každoročně připadá na 14. listopadu. Během tohoto dne se po světě konají osvětové akce, jejichž cílem je zvýšit povědomí o všech typech cukrovky, jejích rizicích a možnostech léčby. Datum bylo zvoleno na počest dne, kdy se narodil objevitel inzulinu Frederick Banting.

PŘEDCHOZÍ
1/2
DALŠÍ

Autor: Denis Drahoš

16.11.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Výstavba v Praze. Ilustrační foto.
8

V Praze chybí byty. Stavby brzdí byrokracie

Jeroným Tejc
1 10

Tejc bude politickým náměstkem ministra Pelikána

Průzkum: V prvním kole volby prezidenta by vedl Zeman

V prvním kole přímé volby prezidenta by nyní vedla současná hlava státu Miloš Zeman. Ani on by však nedosáhl na nadpoloviční většinu hlasů nutnou pro okamžité vítězství. Ve druhém kole by pak Zeman sváděl vyrovnaný souboj s bývalým předsedou Akademie věd ČR Jiřím Drahošem.

AKTUALIZOVÁNO

Havlovi příznivci donesli na Hrad po letech symbol srdce

Dvě stovky lidí vyrazily dnes v podvečer v Praze na vzpomínkový pochod s názvem Srdce na Hrad. Akce se uskutečnila v předvečer výročí úmrtí bývalého prezidenta Václava Havla a měla připomenout jeho odkaz. Účastníci na Hrad donesli velký symbol srdce, který byl s Havlem spojen a který zdobil Hrad v posledních dnech Havlova prezidentování.

V Benátkách se utkaly desítky Santa Clausů ve veslařském závodě

Desítky veslařů převlečených za Santu Clause se o třetí adventní neděli sjelo do Benátek ke každoročnímu závodu na Velkém kanálu, který je hlavní dopravní tepnou města. Happening uspořádala už poosmé italská univerzita Ca 'Foscari.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT