Mladí lidé čím dál častěji večer po vypnutí televize ulehají do postele a místo sexu pokračují ve sledování videa přes tablety a mobilní telefony. S takovým závěrem přišla nejnovější studie publikovaná v odborném magazínu Energy Research and Social Science.

Výzkum Lancasterské university prokázal, že vlivem online streamingových služeb se prodloužila tradiční doba sledování televize až za 22. hodinu. Právě to má podle odborníků za následek celkový pokles zájmu o sex, což potvrdili i vědci z univerzity v Cambridgi.

Zatímco v roce 1990 zažívali lidé ve věku 16 až 64 let průměrně pět sexuálních styků za měsíc, v roce 2000 toto číslo kleslo na čtyři a v roce 2010 dokonce na tři. Odborníci varují, že pokud bude zájem o pohlavní styk klesat tímto tempem i nadále, nebudou lidé kolem roku 2030 souložit už vůbec.

„Lidé častěji hledají uspokojení v práci než v sexuálním životě. Dále má na pokles sexu vliv všudypřítomný výskyt sexuálních motivů,“ domnívá se Adama Durčák ze sexshopu Ruzovyslon.cz. Podle něj totiž přemíra nahoty a erotiky na internetu a v časopisech paradoxně působí antisexuálně.

Výzkumníci z Durhamského Centra pro sex, gender a sexualitu navíc zjistili, že dvě pětiny lidí již někdy v minulosti kvůli technologii sex přerušily. Podle průzkumu společnosti Durex pak téměř tři čtvrtiny respondentů přiznávají, že používají mobilní telefon i během intimního styku.

Experti se nicméně shodují, že mobilní telefony mohou v některých případech našemu sexuálnímu životu prospívat. „Elektronicky totiž můžeme sdělovat věci, o kterých se při běžné komunikaci stydíme mluvit, bojíme se své touhy či potřeby vyslovit nahlas, nebo nevíme, jak máme danou věc formulovat,“ dodal Durčák s tím, že kromě klasických textů dnes není problém do zpráv přidat i menší fotodokumentaci, která druhou stranu ještě více rozpálí, zvýší představivost a touhu.