Problémy se srdcem jsem měla už tak od roku 2010, kdy se mi po jakékoli běžné činnosti zvýšil tep třeba až na 150 úderů za minutu. Například jsem myla nádobí, najednou mi bušilo srdce, skoro jsem se nemohla nadechnout a měla jsem pocit, že omdlím. Postupně se to stupňovalo a už jsem nemusela ani nic dělat, přesto mi srdce splašeně bilo.

Ilustrační foto
Od antikoncepce k plicní hypertenzi. Rodiče už se se mnou loučili, říká Zuzana

Po několika záchvatech, kdy mi srdce prudce bušilo, pálilo mě na hrudi a točila se mi hlava, jsem podstoupila několik vyšetření na kardiologii, kde mi diagnostikovali nepřiměřenou sinusovou tachykardii, tedy abnormálně rychlý rytmus srdce. Dokonce lékaři 24 hodin monitorovali činnost srdce pomocí Holteru. Prvně jsem dostala betablokátory, které měly tachykardii zmírnit.

Na problémy pomůže katetrizační ablace

Několik let fungovaly velmi dobře. Před dvěma roky se ale pocity, že mi srdce vyskočí z hrudi a nemůžu dýchat, vrátily. Po posledním záchvatu, kdy jsem měla tep 170 úderů za minutu po dobu několika hodin, mě musela odvést i záchranka. Poté mi kardiolog řekl, že by můj problém mohla vyřešit katetrizační ablace, kterou jsem následně podstoupila.

Ilustrační foto.
Hypertrofická kardiomyopatie je velkým strašákem všech mladých sportovců

Samotný zákrok nebyl úplně příjemný, ale pustili mě domů hned druhý den. Musím říct, že od té doby mám klid, už žádné záchvaty, žádné šílené bušení srdce. Jen doufám, že to takhle vydrží a nebudu muset na ablaci znovu.

Další příběhy z nemocnice najdete na www.nemocnicepribehu.cz

Názor lékaře Prof. MUDr. Josef Kautzner, CSc. (přednosta Kliniky kardiologie IKEM)
Zavedení nové metody odstranění samotného místa vzniku takových poruch srdečního rytmu pomocí katetrizačních technik (tzv. katetrizační ablace) přineslo skutečný převrat v léčení. Při tomto výkonu jsou po napíchnutí žíly nebo tepny (po předchozím znecitlivění příslušného místa v třísle) do srdce zavedeny speciální tenké elektrodové katétry a umístěny tak, aby mohly snímat elektrické signály z jednotlivých dutin srdce.
Po vyvolání poruchy srdečního rytmu, která nemocného obtěžuje, je možné z rozboru zaznamenaných elektrických signálů přesně určit oblast srdeční tkáně, která se podílí na vzniku a udržování arytmie. Po stanovení místa vzniku arytmie je do této oblasti zaveden hrot speciálního řiditelného elektrodového katétru. Poté je daná oblast v rozsahu jen několika málo milimetrů teplotně ovlivněna (laicky řečeno spálena) prostřednictvím energie aplikované katétrem. K tomuto účelu se v současnosti používá speciálního vysokofrekvenčního proudu, který prochází mezi hrotem katétru a plošnou elektrodou na povrchu hrudníku a zahřívá tkáň v okolí hrotu katétru. Zákrok sám je prakticky bezbolestný, a provádí se proto bez celkové narkózy.“

Selhání srdce - Ilustrační foto
Pozor na synkopu. Tato ztráta vědomí může signalizovat problémy se srdcem

Informace o tachykardii

* Tachykardie (tachyarytmie) je zvýšená tepová frekvence. Srdce tak reaguje na fyzickou zátěž nebo stresovou situaci. Jako problémovou ji hodnotíme, pokud není úměrná situaci, tedy například, když nám buší srdce v úplném klidu.

* O tachykardii se jedná, pokud je aktuální tepová frekvence vyšší, než je typické pro daný věk a aktivitu. U dospělého muže o ní hovoříme nad 100 tepů za minutu v klidu, u ženy nad 110 tepů za minutu.

* Zvýšená tepová frekvence může být i příznakem nějaké nemoci, například srdeční arytmie či dalších nemocí srdce nebo štítné žlázy.

* Příznaky tachykardií zahrnují bušení srdce, pocit dušnosti nebo kratšího dechu, pocit tlaku na hrudi, pocit pálivé bolesti na hrudi (angina pectoris), pocit točení hlavy nebo závratě, krátkodobé ztráty vědomí.

* Nejčastějším příznakem tachykardií jsou palpitace. Jde o nepříjemně vnímaný pocit rychlého nebo usilovného bušení srdce. 

* Tzv. nepřiměřená sinusová tachykardie je poměrně vzácné onemocnění. Dochází u ní k zvýšené srdeční frekvenci, která je však neodpovídá fyzické či emoční zátěži, není vyvolána nemocí, ani vlivem nějakých léků či drog. Nelze ji tedy racionálně vysvětlit bezprostřední příčinou.

RECEPT PRO ZDRAVÍ


Ovesná kaše s hruškou a skořicí

Zamilujte si k snídani ovesnou kaši, která je výbornou potravou pro srdce. Nejenže poskytuje dostatek energie pro celé dopoledne a zlepšuje trávení, ale hlavně snižuje hladinu cholesterolu v krvi a chrání srdce.

Ingredience

  • 40-50 g ovesných vloček
  • 140 ml mléka
  • 1 hruška
  • 1 lžíce medu
  • 1 bílý jogurt
  • skořice
  • hrst mandlí
  • rozinky

Postup

Smíchejte ovesné vločky s trojnásobným množstvím mléka a pomalu vařte na mírném ohni. Míchejte, ať se vločky nepřipalují. Druhou možností je namočit si vločky v mléce už večer a nechat je přes noc nabobtnat.
Až bude z vloček a mléka kaše, odstavte je z plotny a zamíchejte do kaše jogurt.
Hrušku rozkrojte, odstraňte jadřinec, můžete i oloupat slupku, záleží na vašich preferencích. Hrušku nakrájejte na kousky. Pokud chcete, aby hruška změkla, trochu ji poduste a posypejte skořicí. Jakmile hruška změkne, přidejte ji k ovesným vločkám. Ochuťte medem, množství záleží na tom, jak sladkou kaši chcete mít.
Kaši rozdělte do misek. Mandle nasekejte nahrubo, a společně s rozinkami jimi posypte hotovou snídaňovou kaši, kterou můžete ihned podávat.

TIPY PRO ZDRAVÉ SRDCE
Rizikových faktorů pro srdeční onemocnění je celá řada. Tentokrát se zaměříme na rodinné dispozice. Pokud totiž někdo z vašich blízkých měl či má problémy se srdcem, existuje velké riziko, že se to nevyhne ani vám. Když například váš otec prodělal infarkt, můžete mít určité dispozice k tomuto onemocnění. Sdílíte totiž jak geny, tak hlavně životní styl, které výrazně ovlivňuje váš zdravotní stav a problémy se srdcem nejsou výjimkou. Sdílíte způsob, jakým se rodiče stravovali a jaký byl jejich vztah k pohybu. Jestliže víte o nějaké nemoci v rodině, určitě byste se měli nechat vyšetřit u lékaře a předejít tak možným problémům. Na druhou stranu je možné, že infarkt otce byl způsoben jeho kouřením či nadváhou, a vy žijete úplně jinak, takže riziko výrazně snižujete.

Deprese je u dětí obzvláště nebezpečná.
Na smrt myslí neustále. Lidí s depresemi přibývá, sebevraždám brání aplikace