Jak si ušít obal na termofor:

Zdroj: Youtube

Potřebujete se zbavit stresu? Měli jste dlouhý týden nebo náročný den v práci? Máte-li strach, že se vám s hlavou plnou myšlenek nepodaří klidně usnout, je čas sáhnout po termoforu - zahřívací lahvi. „Teplo má prokazatelně uklidňující účinky na tělo. Nahřátá láhev s vodou pomáhá uvolnit svaly a celkově zmírnit napětí. Fyzická relaxace tohoto typu pak usnadňuje odpočinek a připravuje tělo na spánek,“ vysvětluje londýnský expert na spánek Max Kirsten na webu Tom´s Guide.

Meduňka v čaji uspává, kůže ocení její uklidňující účinky také.
Toužíte po klidném spánku? Pomůže levná bylinka. Účinky potvrdili vědci

Na kvalitnější spánek a rychlejší usínání může mít vliv i psychické zklidnění, které zmírňuje úzkost a podporuje uvolněnější stav mysli. Držení teplého předmětu navíc pomůže navodit pocit bezpečí a pohodlí. Tento trik používala údajně podle magazínu Cosmopolitan i královna Alžběta.

Uleví od bolesti

Pokud uleháte s bolestí, ať už se jedná o zažívací potíže, menstruační bolesti či bolest zad, aplikace tepla je skvělým pomocníkem, jak bolest tlumit.

„Použití láhve s horkou vodou vede k odvrácení pozornosti člověka od bolesti, uvolní se svaly a dojde ke zmírnění bolesti. Rovněž dochází ke zvýšení pružnosti měkkých tkání, svalové odolnosti a snadnější a lepší kontrakci hladkých svalů,“ uvádí studie.

Kromě toho udává, že termoterapie (terapie prováděná teplem, pozn. red.) spouští ústup bolesti, zejména bolesti dolní části zad.

Něco na zahřátí:

Používání termoforu na zmírnění menstruačních bolestí doporučuje například i Všeobecná fakultní nemocnice v Praze.

Už žádné studené nohy

Obzvlášť v zimních měsících se můžete potýkat s tím, že i přesto, že máte teplou péřovou peřinu, vaše nohy mrznou. Příčin, proč máte neustále studené ruce a nohy, může být hned několik. A to od banálních, až po ty zdraví ohrožující.

Studené končetiny není vhodné z dlouhodobého hlediska přehlížet a je lepší vždy kontaktovat svého ošetřujícího lékaře, který doporučí vhodný postup léčby. Faktem ale zůstává, že termofor v podobě láhve s horkou vodou obalené v hřejivé vlně či jiném měkkém textilu nohy zaručeně prohřeje.


Nahrává se anketa ...

O tom, jak si pomoci od studených nohou, hovořila i doktorka farmacie Radka Procházková.

„Především je vhodné, aby ruce a nohy zůstávaly vždy v teple, především v chladném období. Dobré je užívat přípravky s obsahem jinanu dvoulaločného (Ginkgo biloba), který roztahuje cévy. Neměli by ho však užívat lidé s poruchou krevní srážlivosti a hypertonici – jen po dohodě s lékařem. Také můžete přidat přípravky obsahující vitamín E, hořčík, pupalkový olej, skořici, česnek. Často se doporučuje zázvor, který zlepšuje krevní oběh. Můžete ho přisypat i do koupele,“ radí v poradně lékárny Dr. Max.

Jak termofor používat

Termofor může mít různé podoby nahřívacích polštářků s třešňovými peckami či pohankou, ale většinou se pod tímto pojmem rozumí silikonová láhev na horkou vodu v měkoučkém textilním obalu. Její používání je snadné a už po několika minutách přináší pocit tepla, ulevuje od bolesti a napomáhá klidnějšímu spánku.

Organizovaná domácnost nabízí mnohem více úložného prostoru. Vyhoďte vše, co nepotřebujete.
Těchto 5 věcí se prý doma hromadí všem. Zbavte se jich za pár minut

Než si tuto malou věcičku ale vezmete do postele, naučte se ji správně používat, abyste její funkci využili naplno a předešli nebezpečí popálení.

Kontrola před každým použitím

Mějte na paměti, že přesto, že zvenku termofor poskytuje příjemné teplo, uvnitř něj se nachází velice horká voda, která může v případě kontaktu s pokožkou způsobit vážné popáleniny. Dřív, než se rozhodnete vodu do termoforu nalít, ujistěte se, že je láhev neporušená a víčko dobře těsní.

Důležité je zvolit i správnou teplotu vody. „Vždy používejte horkou, a ne vroucí vodu a termofor naplňte maximálně do dvou třetin. Vytlačte vzduch, dokud neuvidíte, že voda stoupá těsně pod okraj, a následně víčko bezpečně utáhněte. Pokud termofor nepoužíváte, skladujte jej se sejmutým víčkem,“ doporučuje magazín The Beauty Sleeper.

Prohřejte si postel

Než se budete chystat ke spánku, ideálně vložte termofor do postele s předstihem. Naplňte ho horkou vodou jako obvykle, dobře utáhněte a položte na místo, které chcete mít teplé, až po sprše vklouznete pod peřinu.

Ovesné vločky mohou pomoci vylepšit váš spánek
Zdravý pomocník pro lepší a klidnější spánek. Proč večeřet to, co většina snídá

Ideální řešení, jak si v zimě připravit teplé a útulné místo pro spánek. A jedna rada, které se vám bude hodit spíš na teplejší dny: stejným způsobem lze termofor použít i k ochlazení postele v letních parnech. Jen vyměňte horkou vodu za studenou a postel si zchlaďte.

Užívejte si pocit tepla

V poslední fázi ulehněte do postele a přitiskněte svůj několikahodinový generátor tepla těsně k tělu. „Kontakt s termoforem před spaním stimuluje krevní oběh v celém těle, což vám pomůže s uvolněním, ale u některých lidí to může vést až ke snížení úrovně stresu a úzkostí,“ zmiňuje specialista na termofory Keep Warm and Cosy. Uvolnění napjatých svalů navíc pomáhá ke klidnému spánku.

Konvička na proplachování nosu pomáhá vyhnout se rýmě. V jednom případě však může být nebezpečná.
Tato pomůcka vás zbaví rýmy i ucpaných dutin, může ale i poškodit mozek

Jak se v noci zahřát diskutovali i uživatelé otevřené internetové sociální sítě Reddit. „Dvoulitrovou láhev naplněnou horkou vodou jsem si dal pod nohy a dvě menší láhve na stehna a ruce. Mám také šest vrstev přikrývek, které pomáhají teplo udržet co nejdéle, takže se ještě ráno probouzím do tepla,“ říká zakladatel tématu uživatel @r/Frugal.

Ani ostatní uživatelé si nemohou láhve plněné vodou vynachválit. Jako například @Petronella Stirling: „Bez gumových termoforů plněných vodou bych nemohla existovat! Vyhřívají postel, když do ní ulehnete a ráno se probouzíte opět do tepla.“

Někteří diskutující zmiňují i další výhodu, a to tu, že s touto pomůckou můžete ušetřit nemalé množství peněz za vytápění domácnosti.

Na co si dát pozor

Termofor je skvělým pomocníkem, který vám pomůže navodit příjemný pocit a díky němuž se do říše snů ponoříte rychleji a přirozeněji. Pokud si však už ani nepamatujete, kdy a kde jste nahřívacího pomocníka pořídili, nedoporučuje se s ním usínat, a to především v blízkosti hlavy.

Ložnice podle feng šuej
Převalujete se v noci, budíte se a nemůžete spát? Pomoci může jednoduchá věc

„Usínání s termoforem může být příjemné, ale doporučujeme jej políbit na dobrou noc a po zahřátí jej uložit na noční stolek vedle sebe. Kdyby totiž láhev praskla nebo vytekla ve vaší blízkosti, může dojít k velice vážným popáleninám,“ varuje Keep Warm and Cosy.

Pokud však pomůcku pravidelně kontrolujete a nevykazuje žádné známky opotřebení ani porušení, neměla by představovat závažné riziko.