K hledání viru čeští vědci používají tzv. funkční biočip. Ten má podobu malého lesklého kulatého plíšku, který dokáže nákazu odhalit. Například tím, že se ponoří do tekutiny, kterou si před tím testovaný člověk vykloktal.

Jedná se o unikátní řešení, pomocí něhož se nedetekuje pouze samotný protein či virová RNA, jak je tomu u současných testů. Nová metoda řeší obě varianty najednou. „Tím kombinujeme výhodu antigenních testů a spolehlivé metody PCR. Přinese to výrazné zjednodušení všech detekčních procesů do budoucna,“ říká vedoucí výzkumného týmu z Fyzikálního ústavu AV ČR Hana Lísalová.

Výsledky českých vědců již publikoval prestižní časopis ACS Applied Materials and Interfaces.

Očkování proti covidu u dětí
PŘEHLEDNĚ: Očkování dětí začalo. Jak je to s vakcínou a co na to pediatři

Nová metoda je i spolehlivější v souvislosti se šířením různých mutací. Zatímco při ostatních metodách vyhodnocování testů směřuje pozornost prioritně k takzvaným S-proteinům, při použití biočipů tomu tak není. Protilátky v něm obsažené reagují na takzvaný virový N-protein. Ten je podle vědců stabilnější a nepodléhá tak mutacím v takové míře jako právě S-protein.

„Když se vyskytne nová varianta, nemělo by to citlivost detekce zásadně poznamenat. Lze to usuzovat i z toho, že biočip využíváme už rok a půl, takže jsme se setkali s více variantami koronaviru. Je to jeho velká výhoda do budoucna,“ vysvětluje Lísová. Další nespornou výhodou biočipu je i možnost jeho opakovaného použití. A to až do doby, kdy dojde k pozitivnímu záchytu. Poté je potřeba biočip vyměnit.

Prototyp již existuje 

V současné době již existuje prototyp robotického přístroje. Ten by měl zjednodušit testování zaměstnanců v podnicích, firmách, na úřadech a podobně. A nutně nemusí odhalovat jen vir způsobující nemoc covid-19, ale i třeba chřipku. Robot si lze představit jako automat na kávu, jen s obráceným postupem. Testovaný si vypláchne ústa roztokem, následně kelímek s obsahem vloží do automatu. Následně začne proces analyzování. Pokud bude výsledek negativní, robot ukáže zelenou barvu.

Americká společnost Pfizer uvedla, že její experimentální léčivo na covid-19 by mělo být účinné i proti této nové a podle všeho mnohem nakažlivější variantě. Ilustrační foto.
Pilulka na covid od Pfizeru funguje. A vypadá to, že zvládne i omikron

V opačném případě se rozsvítí červená barva. „V tomto případě bude doporučeno absolvovat kontrolní standardizovaný test – například PCR test v případě koronaviru,“ vysvětluje.

Nové metody testování odborníci vítají. „Je to určitě cesta správným směrem. Současné zdlouhavé testování bude postupně nahrazováno právě takovými rychlejšími metodami,“ říká epidemiolog Roman Prymula.

V Česku by pak podle jeho slov mohl být zanedlouho využíván i stroj, který rozpozná přítomnost nákazy z dechu. „Jedná se o něco podobného jako je alkoholtester. Přístroj nedetekuje přítomnost samotného viru, ale kopíruje to, co umí trénovaní psi: tedy rozpozná nákazu ze zápachu,“ sděluje.

Očkování proto covidu.
Plusy a mínusy očkování. Šance na konec covidu stojí proti vedlejším účinkům

Přístroj by měl být schopen provést jeden test v řádu několika málo sekund. Jednoduchý by měl být i co se týče obsluhy – měnil by se pouze náustek. Epidemiolog upozorňuje, že novější a rychlejší metody nejsou ještě tak úplně přesné jako metoda PCR. „Už je to ale téměř srovnatelné. Rozdíly v přesnosti nejsou tak veliké,“ dodává Prymula.