Pětapadesátiletá Renata z Chrudimska už před rokem tušila, že s ní není něco v pořádku. „Měla jsem stále žízeň, nešla uhasit. Když mi manžel řekl, že mi je z dechu cítit aceton, zašla jsem k našemu lékaři. V laboratoři mi odebrali krev a bylo to jasné, jsem diabetik. Zatím beru jen prášky a držím dietu, protože injekcí inzulinu se bojím,“ přiznala Renata.

Letos její rodina prožila dietní svátky. Namísto kapra se podával losos vařený na páře, majonézu v salátu nahradily ocet a olivový olej. „Měli jsme i vanilkové rohlíčky, ale s březovým cukrem, který je vhodný i pro diabetiky. Nakonec manžel a synové ocenili, že se cítí dobře a není jim těžko,“ dodala.

Zimní koupání v lomu mělo sváteční a kamarádskou atmosféru.
Černobíle: Otužilci v Žumberku oslavili Štědrý den, rohlíčky a jmelí nechyběly

Diabetes 2. typu je jedním z nejrozšířenějších onemocnění, trpí jím více než milion lidí. Dlouho byl považován za nevyléčitelné, zhoršující se onemocnění, s postupným rozvojem komplikací jako zhoršení funkce ledvin nebo ztráta zraku. Nyní je ale prokázáno, že lze dosáhnout jeho ústupu a takzvané remise, tedy návratu k původnímu fungování pacienta před vypuknutím nemoci.

Život 2.0

Lidem s cukrovkou může pomoci například i projekt Jídelní plán se sídlem v Chrudimi. „Už pomohl řadě lidí – v pilotním testování programu Život 2.0 se podařilo zlepšit kompenzaci nebo setřást cukrovku většině aktivních účastníků,“ uvedla Dáša Hladná, členka týmu odborníků na výživu z webu remisediabetu.cz. Tyto stránky předkládají podrobné informace, jakým způsobem lze ústupu diabetu 2. typu dosáhnout i bez operace. Zaměřují se na ověřené způsoby úpravy stravy a věnují se také roli pohybu, spánku a stresu.

„Ústup nelze zaručit. Porozumění principům remise a samotná snaha o její dosažení ale mohou zásadně zlepšit kvalitu života i výsledky léčby,“ shrnul odborný poradce Jan Vyjídák.

K události vyrážely dvě jednotky hasičů krátce před devátou hodinou večerní.
FOTO: Auto v Chrudimi bylo na Boží hod celé v plamenech. Jedna osoba se zranila

Mezi klinicky ověřené metody dosažení remise patří výrazné omezení sacharidů ve stravě a vhodně sestavená nízkokalorická dieta. „Trvalá změna stravovacích návyků je v rukou každého z nás,“ uvedla zakladatelka Jídelního plánu Helena Těšitelová.

Vyzkoušejte bylinky

Pokud rozbor krve ukáže, že nejde o cukrovku, a přesto se člověk po svátcích cítí unaveně a přecpaně, v úvahu přichází přírodní léčba. Bylinkářka Hana Binková z Bítovan na Chrudimsku, která vytváří zájemcům čaje na míru, radí ke snížení hmotnosti v první řadě vyčistit organismus. „Vhodné jsou kopřiva, ostropestřec, pampeliška, třezalka, čekanka, měsíček a máta. K odkyselení poslouží pýr, sporýš nebo přeslička rolní,“ poradila bylinkářka.

Kdo chce po Vánocích shodit nějaké to kilo, může zkusit popíjet velmi účinný jablečník, ale i list kopřivy a břízy. Na diabetes, tedy snížení hladiny cukru v těle, také překvapivě existuje bylinka. „Je to jestřabina lékařská,“ doplnila Binková.