Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tomáš Koblas: Věda je ideálním oborem pro přerostlé děti

/ROZHOVOR/ Biochemik Tomáš Koblas se léčbou diabetu zabývá déle než deset let. Loni získal cenu Discovery Award, již uděluje společnost Novartis mladým vědcům, kteří se zasloužili o výjimečný posun na poli medicínského výzkumu. 

10.1.2018
SDÍLEJ:

RNDr. Tomáš KoblasFoto: Martin Divíšek/Deník

Metoda přeprogramování buněk, na níž jeho tým pracoval od roku 2013, způsobí v budoucnosti absolutní převrat v léčbě cukrovky, jedné z nejčastějších civilizačních chorob. Přenesení výsledků studie do klinické praxe by znamenalo pro většinu pacientů naprostý zlom v životě – zbavili by se inzulinových injekcí a předešli dalším vážným komplikacím, které jsou s tímto onemocněním spojeny.

Podle statistik jsme národem tlouštíků. Více než polovina populace má nadváhu, která je jednou z příčin diabetu. I proto jste se pustil do jeho výzkumu?
Upřímně musím přiznat, že to nebyl hlavní důvod. Kromě nejčastější formy cukrovky takzvaného diabetu 2. typu, ke kterému dochází částečně díky nadměrné hmotnosti, existuje i závažnější forma diabetu 1. typu, jímž trpí většinou malé děti a který je v současnosti nevyléčitelný. Jedním ze způsobů, jak by potenciálně bylo možné daný typ vyléčit, je nahrazení buněk, o něž pacienti v důsledku onemocnění přišli.

Čím je tedy váš objev unikátní?
Cílem našeho projektu bylo přeměnit jeden typ buněk na zcela jiný. V našem případě jsme přeměnili buňky produkující trávicí enzymy na buňky vytvářející hormon inzulin, tzv. beta-buňky. Nebyli jsme ovšem první, komu se něco takového povedlo. Výhodou našeho přístupu je hlavně vyšší bezpečnost, protože žádným způsobem nezasahuje do buněčné DNA a nehrozí tak riziko nádorového zvratu.

Takže v budoucnu už žádný inzulin?
Přesně tak. V podstatě by mělo jít o metodu, jež by umožnila nahradit pacientovi chybějící beta-buňky a tím ho zbavila závislosti na injekčně podávaném inzulinu.

Objeví se vaše poznatky i v praktické léčbě?
V to samozřejmě doufáme. Přenést výsledky z laboratoře do klinické praxe je velmi nákladné. Naštěstí jsme zaujali jednu biotechnologickou společnost, se kterou aktuálně spolupracujeme na vylepšení celé metody a ověření její bezpečnosti.

Proč jste si vlastně jako své životní téma vybral cukrovku?
Cukrovka je velmi zajímavé onemocnění, v jehož výzkumu se prolíná řada úžasných vědeckých oborů, od biochemie, přes buněčnou a molekulární biologii, až po genetiku a imunologii. Naštěstí už nejde o smrtelné onemocnění, přesto výrazně ovlivňuje každodenní život pacientů. Myslím si, že se jedná o jedinečnou možnost, jak spojit zajímavé s užitečným.

Předtím jste působil na stážích v různých zemích, co vás přimělo vrátit se zpět do Česka?
Velkým plusem, proč dělat vědu v Česku, jsou jednak skvělí lidé a zároveň dobré podmínky. Samozřejmě nic není dokonalé, ale u nás v IKEMu máme jedinečné zázemí.

Jak si vlastně stojí česká věda v porovnání se zahraničními výzkumy?
Blýská se na lepší časy. Díky větší podpoře vědy u nás během posledních pár let vznikla spousta zajímavých projektů, a to jak z vědeckého, tak i praktického hlediska. Máme spoustu jedinečných odborníků, kteří jsou ve svém oboru na světové špičce a také řadu lidí, kteří mají výborné znalosti i dovednosti. Jen se, bohužel, neumíme moc prodat. Navíc docela vázne spolupráce se zahraničím. V dnešní době nelze dělat vědu izolovaně, ale je potřeba se více zapojit do spolupráce se zahraničím. A v neposlední řadě chybí i dostatečná podpora mladých začínajících vědců.

Prý si dnešní mladí lidé po maturitě raději volí takzvané měkké obory a míří do humanitní či společenské sféry. Čím vlastně může být věda či biochemie pro mladé lidi přitažlivá?
Osobně si myslím, že věda je podnětná už jen tím, že dává odpovědi na velmi zajímavé otázky. Je to ideální obor pro hravé a zvědavé lidi. Prostě pro takové přerostlé děti. Ostatně zrovna bychom jedno takové potřebovali…

Na co se v roce 2018 nejvíce těšíte ať už v pracovní, či osobní rovině?
Nejvíce se těším, až vyřešíme jeden zásadní problém, na kterém jsme se v rámci našeho pokračujícího projektu zasekli a na němž už si půl roku vylamujeme zuby. Byli bychom rádi, kdyby nám alespoň nějaké zbyly… Osobně se těším na jaro a léto, až budu do práce zase jezdit na kole.

RNDr. Tomáš Koblas, Ph.D. (*1978) absolvoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Od roku 2004 je členem pracovního týmu Laboratoře Langerhansových ostrůvků Centra experimentální medicíny IKEM. Působil na stážích v USA, Izraeli, Belgii, Francii a Itálii. Je řešitelem nebo spoluřešitelem řady výzkumných projektů v diabetologii. Loni získal ocenění v soutěži Discovery Award, která jsou udělována společností Novartis českým výzkumníkům do 40 let.

Autor: Denis Drahoš, Ilona Smejkalová

10.1.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS


Policie zasahuje při střelbě v Marylandu, kde zemřelo několik lidí.
AKTUALIZOVÁNO
1

V Marylandu se střílelo. Zemřeli tři lidé a několik jich bylo zraněno

Mimořádná událost, právě se stalo

V Tanzanii se převrhl trajekt. Zemřelo nejméně 40 lidí

Tajemství ukryté v jezeře Íznik: Vědci našli místo, kde se konal Nikajský koncil

Vědci objevili v tureckém jezeře pozůstatky starobylé baziliky, o níž se domnívají, že byla dějištěm prvního ekumenického shromáždění biskupů křesťanské církve. Takzvaný nikajský koncil se uskutečnil v roce 325 ve stejnojmenném městě, dnes známém jako turecký Íznik. Jeho výsledkem bylo uznání teze, že Ježíš je roven Bohu, na které staví křesťanství dodnes.  

Teplotní rekordy dnes padly na dvaadvaceti místech. Čekají se i v pátek

Na 22 místech v Česku, ze zhruba 150 stanic měřících alespoň 30 let, padly teplotní rekordy pro dnešní den. Nejtepleji 31,3 stupně Celsia bylo v Řeži u Prahy, tato stanice ale měří jen sedm let. Nové dlouhodobé rekordy přepisovaly tabulky zejména v Polabí a dolním Poohří. 

Přijměme syrské děti. Za přijetí sirotků demonstrovalo v Praze asi 300 lidí

Asi tři stovky lidí se dnes odpoledne v Praze sešly na shromáždění za přijímání uprchlíků. Chtěli zejména podpořit přijetí 50 syrských sirotků, které odmítá premiér Andrej Babiš (ANO). Protest se symbolicky konal před budovou Hlavního nádraží, odkud v roce 1939 odjížděly z nacisty okupovaného Československa židovské děti ve vlacích vypravených Nicholasem Wintonem.

Rodičovská noční můra. Vlak smetl na přejezdu vozík s dětmi. Čtyři zemřely

Čtyři děti z holandského centra denní péče ve čtvrtek zemřely poté, co jejich elektrický vozík smetl na přejezdu ve městě Oss nedaleko hranic s Německem projíždějící vlak. Páté dítě a učitelka jsou v kritickém stavu. Informovala o tom agentura AFP.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT