Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Top estetické zákroky: co zkrášlí obličej i tělo?

Stále více Češek a Čechů se odhodlá k nějakému vylepšení svého zevnějšku. A stále méně se jich zdráhá to přiznat. Kolik jednotlivé zákroky stojí a jak dlouho vydrží?

29.11.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Thinkstock.com

OBLIČEJ

FACELIFT

Jde o chirurgické omlazení obličeje. Stárnutí způsobuje ztrátu elasticity kůže, dochází nejen k jejímu povolení, ale i ke změně rozložení tukových polštářků. To výrazně ovlivňuje vzhled obličeje, který působí unavený a starší. Velmi efektní změny lze dosáhnout právě faceliftem. Ten se provádí v celkové anestezii. V jeho průběhu se odstraní přebytečná kůže a podkožní tuk a dochází ke zpevnění vazivového aparátu. Dojde k vypnutí pleti, vyhlazení vrásek a tím celkovému omlazení.

Existuje několik typů faceliftů, od menších, které jsou zaměřeny jen na některé části obličeje, až po celkové vypnutí obličeje, spánků a krku. „Řez se u klasického faceliftu vede kolem ušních boltců, společně s kůží se zvedá a ukotví také podkožní tkáň a svalová povázka. Tím dojde k vytažení a požadovanému zpevnění kontury obličeje," vysvětluje MUDr. Hana Zimovčáková z brněnské Body kliniky.

Věk, ve kterém je ideální facelift podstoupit, není jasně určený. „Hodně záleží na kvalitě a typu kůže, profesi, dědičných faktorech, vystavení slunečnímu záření a podobně," uvádí MUDr. Zimovčáková. Za dolní hranici je považováno 40 až 50 let. Čím dříve však člověk zákrok podstoupí, tím dříve se znovu objeví projevy stárnutí.

Zákrok vyžaduje hospitalizaci, která obvykle trvá dva až tři dny. Přibližně dva až tři týdny po operaci mohou v obličeji přetrvávat otoky a modřiny. Po celý měsíc po operaci by se pacient měl vyhnout větší fyzické námaze. Zá- krok je možné podstupovat opakovaně a jeho výsledek vydrží přibližně pět až deset let. Cena zákroku se liší podle rozsahu i zvoleného pracoviště, přibližně se však pohybuje do 50 000 Kč.

LIPOLIFTING

Výplň vlastním tukem, díky níž lze vyhladit vrásky v obličeji, vyzmizíkovat kruhy pod očima nebo vyplnit objem propadlých tváří. Stejnou metodou lze též zvětšit objem rtů. Tento ambulantní zákrok se provádí jen za místního znecitlivění. Tuková tkáň se kanylou odebere většinou z oblasti bříška. Poté se odstředí, vyčistí a aplikuje injekčně do určené oblasti. Po zákroku mohou vznikat otoky, proto je dobré místo chladit ledem. Přibližně po dobu jednoho týdne po zákroku je potřeba omezit nejen fyzickou aktivitu, ale i mimiku. Efekt vydrží několik měsíců, cena závisí na rozsahu ošetřované lokality i zvoleném pracovišti a pohybuje se přibližně od 10 000 Kč.

LIFTING POMOCÍ 3D NITÍ

Jde o miniinvazivní metodu, při níž pomocí nití ze vstřebatelných materiálů dochází k tvarování obličejových kontur, pozvednutí ústních koutků, obočí a tváří. Nitě mají liftingové zoubky, zavádějí se do kůže pomocí kanyl z drobných vpichů v kůži. Nitě také stimulují tvorbu kolagenu v kůži a i po jejich vstřebání liftující efekt přetrvává.

Ilustrační foto.Při zákroku je použito jen lokální znecitlivění. V průměru se u jednoho pacienta použije pět až deset nití do poloviny obličeje.

Zákrok se provádí ambulantně a po ošetření odchází pacient domů. V místě aplikace může být drobný otok po dobu jednoho až dvou dní. Týden po zákroku se doporučuje nosit faceliftingovou masku celý den. Po dobu jednoho měsíce pak jen během noci. První tři až čtyři týdny po zákroku je vhodné nepodstupovat žádnou větší fyzickou námahu. Po osmi až deseti měsících se nitě rozpustí. Po deseti až 12 měsících lze zákrok pro zlepšení výsledku zopakovat. Touto metodou lze provést dokonce i lifting krku, poprsí či zadečku. Zákrok není vhodný pro každého, záleží na kvalitě podkoží.

Někdy je třeba před zákrokem provést jeho regeneraci. Pokud jde o ideální věk pro tento zákrok, nejvhodnější se jeví pro věkovou kategorii 35-45 let. Pomocí této metody je možno oddálit chirurgický lifting. Cena se odvíjí od ošetřované partie a počtu nití (jedna nit se pohybuje od 1000 Kč).

PLAZMATERAPIE

Omlazení vlastní krví, to je jedna z novinek poslední doby. Tato metoda působí na buněčné úrovni za využití vlastní krevní plazmy pacienta, obohacené o krevní destičky. Dochází ke stimulaci kmenových buněk , které jsou donuceny k množení a produkci kolagenních vláken, která s věkem mizí. Právě přirozená ztráta kolagenu zapříčiňuje stárnutí kůže. Po zákroku dochází k regeneraci, rozzáření a zřetelnému omlazení pleti.

Ilustrační foto.Metoda je vhodná pro všechny věkové kategorie, nejlepších výsledků je možné dosáhnout v kategorii 35-40 let, kdy má pleť jemné vrásky a je mírně povadlá. Při zákroku se odebere asi osm až deset mililitrů krve ze žíly, ta se odstředí a při přípravě plazmy se zvýší koncentrace krevních destiček a růstových faktorů až o 600 procent. Jde o ambulantní zákrok, který nevyžaduje žádnou hospitalizaci a přibližně za hodinu pacient odchází domů. Na rozdíl od výplní kyselinou hyaluronovou při plazmaterapii dochází ke skutečné regeneraci. Obě metody lze také zkombinovat, čímž lze vyřešit i hlubší vrásky. Omladit se takto dá také krk a nebo ruce. Cena zákroku je přibližně od 5500 Kč.

ÚPRAVA OČNÍCH VÍČEK

Patří k nejčastějším zákrokům, který podstupují jak ženy, tak muži. A nesouvisí jen se stárnutím. Převislá horní víčka či tukové váčky pod očima trápí řadu lidí již od mládí. „Nejde přitom jen o estetický problém, protože obličej působí s převislými víčky unaveně a smutně. Kvůli převisu kůže horního víčka může být dokonce omezeno i zorné pole," uvádí MUDr. Zimovčáková. Problém lze řešit relativně snadným chirurgickým zákrokem. V některých případech ho dokonce může hradit i pojišťovna, jinak stojí kolem 13 000 Kč a vydrží přibližně pět až deset let.

VÝPLNĚ KYSELINOU HYALURONOVOU

Omlazení a hydratace kůže obličeje, včetně brady, krku či dekoltu lze docílit také aplikací kyseliny hyaluronové metodou mezoterapie (injekční zavádění účinných látek). Kyselina se během ní aplikuje do střední vrstvy kůže, kde dojde k nastartování procesu regenerace a hydratace kůže. To zpomaluje stárnutí a omezuje jeho nejvýraznější projevy. Doporučuje se absolvovat alespoň tři sezení, již po prvním se však dostavuje efekt. Ten lze posílit kombinací s metodou plazmaterapie. Výsledek vydrží kolem šesti až dvanácti měsíců, poté je možné ošetření opakovat. Cena je od 4000 Kč.

BOTULOTOXINOVÉ INJEKCE

Aplikace botulotoxinových injekcí slouží k vyhlazení vrásek na čele, mezi obočím či k odstranění „vějířků" kolem očí. Dávka botulotoxinu se injekčně vpraví pod kůži, čímž dojde k dočasnému vyřazení některých mimických svalů z funkce. Samotná aplikace není bolestivá a trvá asi deset minut. Dva až tři dny po aplikaci se nedoporučuje fyzická námaha. Účinek se dostavuje zhruba po třech až sedmi dnech. Efekt přetrvává přibližně tři až šest měsíců. Aplikaci je možné podstupovat opakovaně. Cena zákroku se uvádí asi od 2000 Kč.

LASEROVÉ OŠETŘENÍ

Těchto ošetření existuje celá řada. Laserový paprsek kůži ošetří pouze na povrchu a hlubší vrstvy zůstávají nedotčeny. Výsledkem je vyhlazení a vypnutí kůže nebo odstranění nežádoucí pigmentace. Efekt laserového ošetření nastupuje přibližně tři měsíce, během nich se kůže vyhlazuje a sjednocuje. Trvání je individuální a závisí na životosprávě a kvalitě kůže. Po zákroku je nutné delší dobu používat krémy s vysokým UV faktorem a vyhýbat se přímému pobytu na slunci. Cena záleží na rozsahu ošetření a pohybuje se mezi dvěma až 10 000 Kč. Pokud jde o liftingový efekt, nelze očekávat stejný výsledek jako po chirurgickém faceliftu.

PRSA

Zvětšit, zmenšit, vymodelovat, upravit dvorce… Vylepšení této partie ženského těla patří k nejžádanějším estetickým zákrokům. Ideální je řešit tvar i velikost prsou až v momentě, kdy žena neplánuje těhotenství, protože během něho dochází ke změně objemu i tvaru prsů.

ZMENŠENÍ

Při zákroku se odstraňuje přebytečná kůže a část mléčné žlázy, současně lze provést zmenšení prsních dvorců. Provádí se v celkové anestezii a hospitalizace trvá jeden až dva dny. I po tomto zákroku je potřeba nosit tři až šest týdnů elastickou podprsenku bez kostic a provádět tlakovou masáž jizev. Plná fyzická zátěž je možná zhruba čtyři týdny po operaci. Cena zákroku je přibližně 48 000 Kč.

MODELACE

Ilustrační foto.Kromě velikosti trápí ženy povislost prsou. Řeší se odstraněním přebytečné kůže a vysunutím nízko uložených prsních dvorců výše, prsa se nadzvednou a získají dokonalejší tvar a plnější objem. Současně se často provádí i zmenšení prsou či příliš velkého prsního dvorce. Operace probíhá vždy jinak a záleží na individuálním stavu pacientky před operací. Zákrok se provádí v celkové anestezii a hospitalizace trvá jeden až dva dny. Jizvy po operaci mohou být pouze cirkulární kolem dvorce, případně v podprsní rýze a kolmo na ni. Většinou jsou velmi nenápadné. Doba trvání zákroku je kolem 1,5 až dvou hodin. Do běžného života se žena vrací obvykle do dvou týdnů. Po dobu třech až šesti týdnů po operaci musí žena 24 hodin denně nosit elastickou podprsenku bez kostic. Přibližně po dobu čtyř až šesti týdnů je potřeba vyvarovat se fyzické námahy. Zhruba 18 dní po operaci se doporučuje začít s tlakovou masáží jizev, a to několikrát denně, díky čemuž se stav jizev zlepšuje. Cena zákroku se pohybuje přibližně od 45 000 Kč.

ZVĚTŠENÍ

Provádí se za pomoci silikonových implantátů, které mohou mít různý tvar – kulatý či tvar kapky a samozřejmě i různou velikost. Implantát se vkládá pod mléčnou žlázu nebo pod prsní sval, žena tedy může v budoucnu kojit. K umístění do prsu dochází buď z řezu kolem dvorce, z řezu v podprsní rýze nebo z řezu v podpaží. Zákrok se provádí v celkové narkóze a hospitalizace trvá jeden až dva dny. Stejně jako u modelace prsou je tři až šest týdnů potřeba nosit 24 hodin denně elastickou podprsenku bez kostic a také je vhodné provádět tlakovou masáž jizev. Plná fyzická zátěž je možná nejdříve po čtyřech týdnech. Moderní implantáty není nutné přeoperovávat a mohou v těle zůstat, dokud žena chce. Cena zákroku je zhruba 65 000 Kč.

ZMENŠENÍ PRSNÍCH DVORCŮ

Provádí se většinou v celkové anestezii a chirurg odstraní nadbytečnou kůži v jeho okrajích. Po obvodu dvorců vzniká drobná jizva. Její viditelnost se postupně ztrácí, což lze podpořit tlakovou masáží. Do běžného života se pacientka vrací v průběhu několika dnů, až týdnů. Cena zákroku je přibližně 18 000 Kč.

TĚLO

LIPOSUKCE – ODSÁTÍ TUKU

Odstraňuje neesteticky působící ukládání tukových polštářků v podstatě kdekoli na těle. Existuje mnoho typů liposukcí. Každá využívá jiný způsob rozrušování tkáně a k výběru ideální metody je potřeba konzultace s lékařem. Efekt liposukce je dlouhodobý, neboť tukové buňky se v těle dospělého člověka již nemnoží, jen zvětšují. Velmi důležité je však zachovávat po liposukci správnou životosprávu, jinak může dojít k deformacím těla. Předpokladem pro liposukci je dostatečně pružná kůže, jinak hrozí vznik nerovností. Kompresní prádlo se po zákroku nosí na ošetřovaných partiích minimálně dva týdny.

TUMESCENTNÍ LIPOSUKCE

Ilustrační foto.Do podkoží se vpraví speciální roztok, který uvolňuje tukové buňky a tuk se pak odsává pomocí kanyly. Během jednoho zákroku lze odsát několik litrů tuku. V případě, že se ošetřuje malá lokalita, je možné pouze místní znecitlivění a zákrok provést ambulantně, větší oblasti se operují za celkové anestezie a s následnou jedno- až dvoudenní hospitalizací. Fyzicky nenáročná práce je možná při zákroku v malé lokalitě již dva dny po operaci, u větších lokalit třetí až čtvrtý den po liposukci. Cena se liší podle lokality, orientačně: velká liposukce zhruba 48 000, podbradek 14 000, paže 20 000, břicho horní část 16 000, dolní část 18 000, boky 22 000, hýždě 22 000, stehna zevní i vnitřní strana 22 000 Kč.

ULTRAZVUKOVÁ LIPOSUKCE

Odsávaná oblast se napustí roztokem. Tuk se z podkožních zásob odsává kanylou o průměru tři až pět mm. Buňky jsou rozrušeny pomocí ultrazvukových vln. Zákrok se obvykle provádí v celkové anestezii, doba trvání závisí na velikosti ošetřované partie. Výsledky operace se plně projeví po čtyřech až šesti týdnech. Zhruba pět dní po operaci je potřeba dodržovat klidový režim. Cena: dle rozsahu kolem 18 000 Kč.

KLASICKÁ LIPOSUKCE

Průběh je podobný jako u předchozích dvou typů. Ošetřovaná partie se napustí roztokem, odsátí přebytečné tukové tkáně z problémové partie probíhá pomocí kovové kanyly. Rekonvalescence je však například oproti ultrazvukové liposukci o něco delší, trvá přibližně čtyři týdny. Jako u všech dalších typů liposukce se mohou objevit otoky a modřiny, které však postupně zmizí. Po dobu rekonvalescence je vhodné nosit kompresní prádlo. Cena zákroku je závislá na ošetřované partii, přibližně od 19 000 Kč.

VIBRAČNÍ LIPOSUKCE

Jedná se o nejméně invazivní zákrok, odstraňuje se při ní především zvazivovatělá tuková tkáň na problematické partii těla. Upřednostňována je při korektivní liposukci či jako doplněk ostatních druhů liposukcí. Probíhá odstraněním tuku pomocí vibrační kanyly o průměru tři až pět mm, napojené na přístroj vyvíjející podtlak. Je možné ji provést v celkové i místní anestezii, zákrok trvá přibližně jeden až jeden a půl hodiny. Výsledek zákroku se objeví po čtyřech až šesti týdnech. Je třeba počítat s možností tvorby otoků či modřin, ty však zmizí. I po vibrační liposkukci je potřeba v době rekonvalescence nosit kompresní prádlo. Cena zákroku je závislá na ošetřované partii, přibližně se pohybuje od 15 900 Kč.

další estetické zákroky
ABDOMINOPLASTIKA (PLASTIKA BŘICHA): Zpevnění rozestouplých břišních svalů (dochází k němu často v důsledku porodu) jejich sešitím a odstraněním přebytku kůže a podkoží v oblasti břicha. U miniabdominoplastiky se odstraňuje pouze přebytek tkáně pod pupkem. Cena: 46 000 Kč (mini 33 000 Kč)

BODYLIFTING: Chirurgické odstranění povislé kůže (hlavně po velké ztrátě hmotnosti). Cena: zhruba od 20 000 Kč

CHIRURGICKÁ LÉČBA NADMĚRNÉHO POCENÍ: Provádí se odstraněním potních žláz laserem. Další možností je chirurgické odstranění nervu, který dává mozku podnět k tvorbě potu. Alternativou může být též odstranění nadměrného pocení botoxem. Cena: od 15 000

ZVĚTŠENÍ A MODELACE HÝŽDÍ: Pomocí silikonového implantátu zvolené velikosti chirurg vymodeluje kulatý zadeček. Výplň může tvořit také vlastní tuk. U implantátu je efekt trvalý, výplň vlastním tukem je potřeba opakovat. Možná je též modelace a zvětšení boků. Cena: zhruba od 65 000 Kč

INTIMNÍ OPERACE: Liposukce Venušina pahorku (cena od 8000 Kč), mužská obřízka (cena 18 500 Kč), labioplastika – operace stydkých pysků (cena 20 000 Kč), zúžení poševního vchodu (26 000 Kč)

Ceny všech zákroků jsou pouze orientační. Závisí na ošetřované partii a zvoleném pracovišti.

Denisa Haveldová

Autor: Redakce

29.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vteřiny dne

Vteřiny dne. Rychlý přehled pro ty, kteří nemají čas číst

Miloš Zeman a Andrej Babiš
2 9

Skeptické Česko a proevropské Slovensko, píší o nás ve světě

Nový adrenalinový rekord: 245 odvážlivců skočilo z mostu

/VIDEO/ Nový světový rekord v kategorii "hromadné skákání z mostu" dnes pokořili odvážlivci v brazilském Sao Paulu. V jeden okamžik seskočilo z mostu metodou bungee jumping 245 vyznavačů adrenalinu.

Politolog Zdeněk Zbořil předpokládá rozpad okamurovců

Co voliči volbami v Ústeckém kraji vzkázali politikům? Politolog Zdeněk Zbořil k drtivému vítězství hnutí ANO uvedl, že z výsledků voleb z Ústeckého kraje, podobně jako v celé ČR, cítí touhu občanů po zázraku.

Rath zavalil soud přívalem slov, předseda senátu je prý podjatý

V minulosti chodíval někdejší středočeský hejtman David Rath do jednací síně oholen, v pondělí se v budově Krajského soudu v Praze objevil s vousatou tváří – jinak se ale příliš mnoho nezměnilo.

Psi na politických jednáních? Macronův mazlíček se vymočil v Elysejském paláci

/VIDEO/ Pokud na politická jednání s sebou berete své mazlíčky, může dojít k trapným okamžikům. Vyprávět by o tom mohl francouzský prezident Emmanuel Macron. Jeho labrador Nemo se vymočil u krbu právě během politického jednání. Prezident se snažil působit profesionálně a záležitost přejít s úsměvem.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT