Jednou z prospěšných bylin je bezesporu měsíček lékařský. Čaj z jeho květů má nažloutlou barvu a lehce nahořklou chuť. Působí při nastuzení, chřipkách, má protizánětlivé účinky. Čaj připravíte z jedné polévkové lžíce sušených květů, kterou zalijete čtvrt litrem vroucí vody, necháte louhovat přibližně pět až deset minut a potom scedíte. Výluh se pije se vlažný po doušcích, tři šálky za den.

Penízovka sametonohá
Čarovná penízovka. Drobná houba stimuluje imunitu a pomáhá s hubnutím

Ještě známější je čaj z heřmánku pravého. Má protizánětlivé, ale také zklidňující účinky a hodí se při rýmě i kašli. Výluh můžete užívat vnitřně, nebo naopak inhalovat. Stejně tak lze odvar použít k výplachům nosní dutiny.

Čaj má lahodnou chuť a příjemnou vůni, takže se dá popíjet i jen pro občerstvení nebo prevenci. Heřmánkový odvar je vhodný při zánětu dýchacích cest, ale i jako kloktadlo při bolestech krku. Výhodou je, že také harmonizuje žaludeční šťávy a sliznice, které jsou při zahlenění podrážděné.

Domácí sirup z tymiánu

Při nachlazení se doporučuje i čaj z šalvěje lékařské slazený medem. Látky obsažené v rostlině uvolňují a ředí hleny a dokáží ulevit v krátké době. Odvar z rostliny můžete využít jako kloktadlo, které pomáhá při bolestech v krku, navíc dezinfikuje ústní dutinu. Šalvěj pomáhá čelit i psychickému rozladění, které kašel a ucpaný nos často přináší. Pro zvýšení účinků je ideální louhování v destilátu.

Silné protizánětlivé a antibakteriální účinky má i tymián obecný. Často se užívá při nachlazení, kašli, bolesti krku nebo infekcích v ústech. I v tomto případě můžete využít čaj, výbornou prevenci proti kašli a nachlazení však získáte i díky tymiánovému odvaru s trochou majoránky.

Konopný čaj
Konopí dokáže léčit tělo i mysl. Zkuste jednoduché recepty

Z tymiánu lze připravit také sirup proti kašli. Postačí vám devět gramů sušené bylinky, 200 gramů cukru a čtvrt litru vody. Nejprve si svaříte vodu s cukrem (vytvoříte cukerný roztok), do kterého přidáte tymián, zakryjete a necháte louhovat do vychladnutí, ale klidně i do druhého dne. Potom scedíte a uchováváte v lahvičce na chladnějším místě. Užívá se až pětkrát denně jedna kávová lžička. Podobně lze využít i další bylinky, například dobromysl, majoránku nebo saturejku.

Tinktura z bylin

Bylinkářka Jarmila Podhorná doporučuje respirační směs bylin – bezu černého, divizny, jitrocele kopinatého, lípy srdčité, měsíčku lékařského a podbělu lékařského. Ty jsou nejúčinnější v tinktuře a působí na dýchací systém, zklidňují dýchací cesty při podráždění a usnadňují vykašlávání. Na uvolnění hlenů pomáhá také horká koupel s několika kapkami jedlového oleje, zaručeně uvolní čelní dutiny a harmonizuje průdušky.

A na závěr pro vás máme jeden tip na spaní. Při rýmě a kašli vyzkoušejte čaj z květů lípy. Nejenže látky v nich obsažené uvolňují hleny a mají protizánětlivé účinky, ale také zklidňují, což vám pomůže rychleji usnout.

Třezalka tečkovaná
Jasan, topol či třezalka. Přinášíme byliny, které pomáhají na bolestivá záda