A to i přesto, že někteří odborníci a vědecká sdružení volají po zvýšení počtu vakcín. „Vakcína proti tuberkulóze není sice nyní úplně dostatkovým zbožím, ale dle mých informací je jí v České republice dostatek. Povedlo se také vyjednat s Polskem navýšení počtů o zhruba 15 tisíc dávek. A to by mělo stačit,“ uvedl epidemiolog a někdejší ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Plošné rentgenování neprošlo

S přílivem uprchlíků z Ukrajiny byla na stole i varianta, aby každý z nich starší patnácti let musel v Čechách projít kontrolou na rentgenu. „To však kvůli složité organizaci a logistice neprošlo. Nutno však dodat, že naše zdravotnictví je v tomto ohledu na velice špičkové úrovni a případné záchyty jsme s to léčit,“ dodal Prymula. A zatímco v České republice se v roce 2010 ustoupilo od plošného očkování, kdy se očkují pouze rizikové skupiny, ukrajinské děti se od roku 2016 proti TBC povinně očkují ihned po porodu.

Funkční poruchy trávení se projevují bolestmi břicha, intolerancí některých jídel či poruchami vyprazdňování.
Lékař z IKEM vysvětlil, co spustí peklo v žaludku i střevech

Na případné nové pacienty jsou připraveni i praktičtí lékaři. „U lidí, kteří nemají očkovací průkaz, máme od ministerstva zdravotnictví doporučení je ihned posílat na rentgen. Můžeme je také poslat na očkovací centra proti TBC, ale to bychom zahltili systém,“ uvedl člen předsednictva Sdružení praktických lékařů ČR Václav Šmatlák. K příznakům Šmatlák doplnil, že TBC se nejčastěji v rané fázi projevuje dušností, únavou, nadměrným nočním pocením, vykašláváním hlenů či krve, zvýšenými teplotami a malátností.

Česká stopa

Ročně se na celém světě tuberkulózou nakazí kolem deseti milionů lidí a asi 1,5 milionu jich tuberkulóze podlehne. U půl milionu léčených pacientů však organismus nereaguje na současnou léčbu. Těmto lidem by v budoucnu mohl od choroby pomoci lék, který by stavěl na výzkumu vědců z hradecké Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy. Dva roky poté, co si v roce 2018 nechali hradečtí vědci skupinu látek na bázi takzvaných pětičetných dusíkatých heterocyklů patentovat, od nich patent koupili Američané.

Současný vedoucí týmu a nově zvolený děkan fakulty Jaroslav Roh Deníku řekl, že je to pro českou vědu velký úspěch, ale hradečtí farmaceuti neusínají na vavřínech a dál se vývoji nových léčiv a nově i vakcín proti TBC věnují. „Podařilo se nám jeden z patentů, které v souvislosti s vývojem antituberkulotik na naší fakultě v posledních deseti letech vznikly, úspěšně prodat, nicméně ve výzkumu a vývoji nadále pokračujeme. Nově spolupracujeme na vývoji potenciální vakcíny s univerzitou v americkém Buffalu a máme za sebou již dílčí úspěchy. Ale zůstáváme nohama na zemi, každý vývoj je plný slepých cest a k cíli je stále daleko,“ řekl Roh.

Testování na koronavirus
Nová varianta omikronu BA.2: Projevuje se jako angína či zánět dutin

Připomněl také, že v posledních letech důraz na vývoj nových vakcín či léčiv proti TBC musel celosvětově logicky ustoupit intenzivnímu vývoji látek proti covidu. „Ještě před nástupem této nemoci byla právě tuberkulóza nejčastější příčina úmrtí u infekčních onemocnění. Důležité však je, že po letech stagnace se v posledních deseti letech výzkum a vývoj látek proti tomuto onemocnění výrazně zintenzivnil. A já jsem moc rád, že se na něm můžeme podílet, ale jsme jen jedni z té pomyslné armády, která proti TBC vede boj,“ dodal Roh.