Do státní kasy díky tomu přibude okolo 13 miliard korun ročně. To je částka, která se vybere na spotřební dani z lihu, piva a vína. Jenomže účet za škody, které mezitím pití alkoholu napáchá, jsou až čtyřnásobné. Podle ekonomů se každým rokem vyšplhají až na 59 miliard korun.

Příště už bez výjimek

Podobné je to i s cigaretami. Zatímco „likvidace škod“ způsobených kouřením přijde na zhruba 120 miliard korun ročně, spotřební daň z tabákových výrobků přivede do státního rozpočtu za stejné období jen zlomek této částky – 20 miliard korun.

close Zdraví a daně - Infografika info Zdroj: Deník zoom_in Ekonomové proto volají po změně: spotřební daň ze všech komodit, které škodí lidskému zdraví, by se podle nich měla zvednout. Zrušit by se také měly všechny výjimky, které vybírání daní u těchto produktů provázejí.

„Je například nesmyslné, že jsou u nás v rámci spotřeb-ního zdanění levnější cigarety daňově zvýhodňovány. Každá cigareta, nehledě na její cenu, přece přináší spotřebiteli a okolí úplně stejnou újmu,“ domnívá se například ředitel Centra ekonomických a tržních analýz Aleš Rod. Námitky, že vyšší zdanění tabáku jen podpoří černý trh s cigaretami, přitom už podle něj neobstojí. „Data z trhu totiž ukazují, že se u nás černý prodej v posledních dvou letech i přes nízkou cenu tabáku zvyšoval. Podle odhadů se zvedl z původních 3,3 procenta na 6 až 8 procent,“ uvedl Aleš Rod.

Zvýhodnění pivovarů či vinařů

Důvodů je podle něj několik: do Česka míří stále větší počet pracovníků z Ukrajiny či Polska, houstne také doprava přes Českou republiku. Svou roli ale sehrály i přísnější kontroly na německých hranicích. Řada pašovaných cigaret kvůli nim neplánovaně končí právě na českém území.

Stejně problematické je ale podle odborníků také daňové zvýhodnění minipivovarů či některých vinařů. „Stát by měl například zvážit výhody a nevýhody nulového zatížení spotřební daně z tichého vína,“ podotýkají experti z Institutu pro politiku a společnost.

Spotřeba alkoholu je totiž u nás dlouhodobě jedna z nejvyšších na světě, cenově se naopak Česko drží velmi nízko. Na spotřební daň z jednoho litru lihu pracuje každý Čech v průměru jen 0,88 hodiny.

„Stát se tedy nízkou, či dokonce nulovou spotřební daní jen zbytečně připravuje o příjmy do státního rozpočtu. Ztěžuje navíc boj proti všem druhům patologických závislostí,“ dodávají experti.