„Až se čeští muži začnou starat o své zdraví jako o auta, budeme mít vyhráno. Mne také nenapadlo, že mohu onemocnět, a když mi ve 24 letech zčistajasna diagnostikovali rakovinu varlat, byl to pro mne šok. Na operaci jsem musel hned druhý den. Můj život se tím okamžikem kompletně změnil," vzpomíná badmintonista a olympionik Petr Koukal. Jak dodává, po návratu z olympiády v Riu je rozhodnut ukončit aktivní hraní a více času věnovat svému nadačnímu fondu a právě prevenci rakoviny prostaty a varlat a zvýšených hladin krevního cukru a cholesterolu.

Kromě vtipných mobilních Toiek představil v rámci Roadshow STK pro chlapy, kterou provozuje od června do září na hudebních a sportovních akcích, i unikátní edukační brožuru Manuál pro údržbu chlapa, který jim srozumitelným jazykem vysvětlí základy údržby vlastního zdraví, podobně, jako když používají servisní knížku při údržbě auta. Na STK stanicích www.stkprochlapy.cz, kde se provádějí i bezplatná vyšetření krve, chce sportovec oslovit minimálně 20 tisíc mužů. Zatím jich jeho kontrolou prošlo na 10 tisíc.

Diagnózu rakovina si denně vyslechne 220 Čechů a zhruba 70 jí každý den podlehne. Navíc odborníci varují, že tohoto onemocnění bude v nejbližších letech přibývat.

„Relativně vysoké procento oslovených nepovažuje prevenci za důležitou nebo ji bagatelizují. To by mělo být varovným signálem a urgentně vést ke zvýšení informovanosti veřejnosti o všech možnostech prevence," připomíná Luboš Petruželka, přednosta Onkologické kliniky 1. LF UK, VFN v Praze.

Zdena Kolářová