Mezinárodní týden rovnosti tváří proběhne v České republice vůbec poprvé, a to od 17. do 25. května. Organizátorem je pobočný spolek Asociace rodičů a přátel zdravotně postižených dětí v ČR Be Treacher Collins (Be TCS).

Devětadvacetiletý Milan Tkadlec pocházející z Hovoran až v dospělosti zjistil, že je alergický na laktózu.
Z alergie udělal pozitivum. Milan změnil život a rozjel díky tomu podnikání

Zapojí se také spolek Ichtyóza a organizace pomáhající lidem po popáleninových úrazech. Ambasadorka Be Treacher Collins Tamara Klusová představuje krátké emotivní video, během jehož natáčení si díky speciální realistické masce prožila den s „jinou“ tváří.

Na video se můžete podívat zde:

Zdroj: Youtube

„Když jsem přemýšlela, jak mojí spolupráci pojmout, zrodil se mi v hlavě nápad, že chci prožít den v jiné tváři, a bezmyšlenkovitě jsem se do toho vrhla a netušila jsem, co za prožitek přijde. Před natáčením jsem vyrazila na sraz lidí s Treacher-Collins syndromem, kde jsem vyposlechla se slzami v očích jejich životní příběhy a z nich tak sestavila s Michalem Budínským scénář tohoto minutového spotu. Mezi scénami jsem sama v masce procházela městem a zažívala na vlastní kůži, co všichni lidé se znetvořením zažívají každý, každičký den," říká Tamara Klusová.

"Moc si přeju, aby tohle video vyvolalo v každém z nás otázku, jak moc laskaví jsme my sami za sebe. Jak se v takových situacích chováme a co bychom měli zlepšit k tomu, aby se těmhle lidem žilo co možná nejlehčeji. Jejich znetvoření na povrchu totiž odkrývá naše znetvořené duše,“ dodává.

Kampaň ve 20 zemích

Mezinárodní kampaň poběží zhruba ve dvaceti zemích, například v Belgii, Švýcarsku, Velké Británii, Taiwanu či Jihoafrické republice. Společným záměrem národních iniciativ jsou v prvním roce zejména propagace Mezinárodního týdne rovnosti tváří jako takového a usilování o vytvoření General Media Standardu – „kodexu“ pro média, který by definoval, jak mluvit o lidech se znetvořením.

Osmiletá Anežka z Blanska má leukémii. Rodině pomáhá nadace Dobrý anděl. Na snímku je holčička se svými bratry.
Osmiletá Anežka bojuje s leukémií. Její nemoc změnila život celé rodině

Aliance usiluje také o navázání spolupráce s platformami Facebook, Instagram a Twitter a ujednocení postupu při nahlášení šikany či obtěžování na některé z těchto sítí.

Ke kampani se může připojit kdokoliv, koho se tato problematika týká, tedy trpí onemocněním ovlivňujícím vzhled. A vítáni jsou také ti, kteří se chtějí dozvědět více o pocitech a zkušenostech lidí, jenž se zmíněnými onemocněními prožívají každý den.

Více informací o kampani můžete nalézt zde a facebookovou událost Mezinárodního týdne rovnosti tváří naleznete zde.

Virus HIV/AIDS, ilustrační foto.
Lidé s HIV: Zbavte nás cejchu. Lékař naši chorobu znát nemusí