Umělé klouby české výroby pomohly na nohy tisícům pacientů. Přesto teď možná skončí. Důvod? Nebude je mít kdo testovat před vstupem na trh. České zkušebny, které to doposud dělaly, totiž čelí obrovským skandálům.

Nejprve vyšlo najevo, že netestují pořádně. Odhalily to opakované kontroly Evropské komise. Auditoři tře-ba zjistili, že jedna ze zkušeben označila umělý kloub za sterilní, ačkoliv takový vůbec nebyl.

Tím pacienty vystavila riziku infekce. Kvůli další pomůcce, která se vkládá do tepen pacientů, mohli lidé dostat embolii. Komise proto tlačí na české úřady, aby zkušebny zavřely.

Jenomže když se ministerstvo průmyslu pokusilo o nápravu a jmenovalo do čela jedné ze zkušeben nového ředitele, přišla další rána: novopečeného šéfa Elektrotechnického zkušebního ústavu Zdeňka Vališe zadržela policie. Podle serveru irozhlas.cz ho obvinila z vydírání.

ÚPLATKY PRO ŠÉFY

Toho se měl Vališ dopustit ještě jako vysoký úředník Krajské hygienické stanice v Praze, kde působil před nástupem do nové funkce. Spolu s dalším kolegou měl nutit podřízeného, aby vybíral od majitelů restaurací úplatky a část peněz pak odevzdával svým šéfům. „Obvinění opakovaně nutili Ing. Jiřího Pěkného k pravidelnému měsíčnímu vydávání hotovosti, jakožto podílu na zisku z předpokládaných úplatků,“ cituje irozhlas.cz z usnesení o zahájení stíhání. Za to Vališovi hrozí až čtyřleté vězení.

VALIŠ: BUDU OČIŠTĚN

Vališ toto obvinění odmítá. Jde podle něj o nedorozumění. „V kauze se jedná o nějaké dlouhodobé jednání s restauracemi. Já jsem tam pracoval asi sedm týdnů, takže je jasné, že jsem se takových věcí nemohl účastnit. Věřím, že budu brzy očištěn,“ uvedl.

ŠPATNÉ SVĚTLO

Výrobci a zákonodárci už se přesto připravují na nejhorší – na konec českých zkušeben. „Pokud je Elektrotechnický zkušební ústav takto problematický, tak asi není co řešit. Měl by skončit,“ řekla senátorka Alena Dernerová.

Pak mohou nastat dva možné scénáře. „Buď Evropská komise dovolí pokračovat v činnosti alespoň zlínské zkušebně, která ovšem dopadla v auditech ještě hůř, nebo se bude muset založit úplně nová instituce. Pro toto řešení bych byla já – pro vytvoření zbrusu nové jednotky, která nebude zatížená problémy z minulosti,“ uvedla.

Podobně to vidí lidovecký poslanec Vít Kaňkovský. „Dobré světlo to na celou věc nevrhá,“ zhodnotil. Sněmovní zdravotní výbor už se kvůli tomu obrací na ministerstvo zdravotnictví.

ÚŘADY MLČÍ

Vedení tohoto resortu, které má bezpečnost pomůcek na starosti, ale dává od kauzy ruce pryč. „My zkušebny nezřizujeme,“ odkázala mluvčí Gabriela Štěpanyová na ministerstvo obchodu .

Mluvčí tohoto úřadu Milan Řepka ale nebyl sdílnější. Uvedl jen, že dokud o kauze nerozhodne soud, zůstane Vališ ve funkci.