Do novely zákona o veřejném zdravotním pojištění vepsalo, že mají pojišťovny napříště zaplatit umělé oplodnění právě i čtyřicetiletým Češkám. Doposud byla věková hranice nastavená o rok níž. Starší ženy si musely výkon zaplatit samy. Mezi odborníky se ale kvůli tomu rozhořela ostrá debata.

Nižší šance za větší peníze 

U starších žen totiž úspěšnost metod umělého oplodnění klesá. Otěhotnět se podaří sotva zlomku zájemkyň. „Co naopak prudce stoupá, je riziko, že bude mít jejich miminko nějakou vrozenou vadu. A také náklady, které kvůli tomu utratí zdravotní pojišťovny,“ vysvětluje nelibost části lékařů poslanec a současně gynekolog Bohuslav Svoboda (ODS).

Ve vyšším věku totiž prý žena potřebuje mnohem silnější dávky hormonů na podporu růstu a dozrávání vajíček. „Celý proces se proto pořádně prodraží,“ řekl Svoboda. Za počinem ministerstva proto vidí hlavně silnou lobby center, která se umělým oplodněním zabývají. 

Mamograf. Ilustrační foto.
Rakovina prsu: Je rizikem umělé oplodnění? Odborníci se neshodují

Podobně se vyjádřil také viceprezident České lékařské komory Zdeněk Mrozek. „Neustále tady slyšíme, že pojišťovny nemají peníze ani na život zachraňující stavy lidí s rakovinou. Přesto se nyní ministerstvo rozhodlo vydat desítky milionů korun za oplodnění žen, které už překročily čtyřicítku a které by si výkon mohly klidně zaplatit samy,“ řekl Mrozek. 

Také podle něj mohou stát za rozhodnutím ministerstva hlavně zájmy soukromých kli-nik. Jením z největších hráčů v tomto oboru je totiž centrum reprodukční medicíny z portfolia společnosti Hartenberg Capital, která je ve svěřenském fondu premiéra Andreje Babiše (ANO). 

Mluvčí resortu zdravotnictví Gabriela Štěpanyová ale takové motivace popírá. Ministerstvo podle ní jen podpořilo návrhy řady odborníků – gynekologů, genetiků, demografů či zástupců pojišťoven. Návrh je navíc teprve v připomínkovém řízení.

Těhotenství. Ilustrační foto
Eugenika! V Polsku se rozhořel boj o umělé oplodnění

„Prodloužení hrazené léčby o jeden rok skutečně není medicínsky ani ekonomicky nikterak zásadní,“ zastal se ministerstva také gynekolog Pavel Darebný z pražského Ústavu pro péči o matku a dítě.

Jen čtyři pokusy

Současné znění zákona přiznává ženám nárok na hrazené umělé oplodnění jen do 39. narozenin. Pojišťovny jim ale zaplatí jen tři pokusy o početí. Pokud lékaři přenesou do těla ženy jen jedno embryo, přispějí jim pojišťovny až na čtyři pokusy. „S nižším počtem embryí se totiž sníží i riziko komplikací, které se pojí s vícečetnými těhotenstvími. Ta jsou problematická pro maminku i pro dvojčátka,“ vysvětlil šéf Kliniky reprodukční medicíny Zlín David Rumpík.

Umělé oplodnění

Jak jsou ženy při umělém oplodnění úspěšné?

Ženy do 36 let 22 procent žen je při pokusu o umělé oplodnění úspěšných (otěhotní 1445 žen z 6526 žen).
Ženy ve věku 35 až 39 let 14 procent žen je při pokusu o umělé oplodnění úspěšných (otěhotní 824 žen z 5820 žen).
Ženy nad 40 let 3,6 procenta žen je při pokusu o umělé oplodnění úspěšných (otěhotní 84 žen z 2322 žen).
(Zdroj: ÚZIS, data za rok 2015)

Ilustrační foto.
Neplodným ženám pomůže unikátní metoda. Vyšetří zralost vajíček