Do novely zákona o veřejném zdravotním pojištění vepsalo, že mají pojišťovny napříště zaplatit umělé oplodnění právě i čtyřicetiletým Češkám. Doposud byla věková hranice nastavená o rok níž. Starší ženy si musely výkon zaplatit samy. Mezi odborníky se ale kvůli tomu rozhořela ostrá debata.

Nižší šance za větší peníze 

U starších žen totiž úspěšnost metod umělého oplodnění klesá. Otěhotnět se podaří sotva zlomku zájemkyň. „Co naopak prudce stoupá, je riziko, že bude mít jejich miminko nějakou vrozenou vadu. A také náklady, které kvůli tomu utratí zdravotní pojišťovny,“ vysvětluje nelibost části lékařů poslanec a současně gynekolog Bohuslav Svoboda (ODS).

Ve vyšším věku totiž prý žena potřebuje mnohem silnější dávky hormonů na podporu růstu a dozrávání vajíček. „Celý proces se proto pořádně prodraží,“ řekl Svoboda. Za počinem ministerstva proto vidí hlavně silnou lobby center, která se umělým oplodněním zabývají. 

Podobně se vyjádřil také viceprezident České lékařské komory Zdeněk Mrozek. „Neustále tady slyšíme, že pojišťovny nemají peníze ani na život zachraňující stavy lidí s rakovinou. Přesto se nyní ministerstvo rozhodlo vydat desítky milionů korun za oplodnění žen, které už překročily čtyřicítku a které by si výkon mohly klidně zaplatit samy,“ řekl Mrozek. 

Také podle něj mohou stát za rozhodnutím ministerstva hlavně zájmy soukromých kli-nik. Jením z největších hráčů v tomto oboru je totiž centrum reprodukční medicíny z portfolia společnosti Hartenberg Capital, která je ve svěřenském fondu premiéra Andreje Babiše (ANO). 

Mluvčí resortu zdravotnictví Gabriela Štěpanyová ale takové motivace popírá. Ministerstvo podle ní jen podpořilo návrhy řady odborníků – gynekologů, genetiků, demografů či zástupců pojišťoven. Návrh je navíc teprve v připomínkovém řízení.

„Prodloužení hrazené léčby o jeden rok skutečně není medicínsky ani ekonomicky nikterak zásadní,“ zastal se ministerstva také gynekolog Pavel Darebný z pražského Ústavu pro péči o matku a dítě.

Jen čtyři pokusy

Současné znění zákona přiznává ženám nárok na hrazené umělé oplodnění jen do 39. narozenin. Pojišťovny jim ale zaplatí jen tři pokusy o početí. Pokud lékaři přenesou do těla ženy jen jedno embryo, přispějí jim pojišťovny až na čtyři pokusy. „S nižším počtem embryí se totiž sníží i riziko komplikací, které se pojí s vícečetnými těhotenstvími. Ta jsou problematická pro maminku i pro dvojčátka,“ vysvětlil šéf Kliniky reprodukční medicíny Zlín David Rumpík.

Umělé oplodnění

Jak jsou ženy při umělém oplodnění úspěšné?

Ženy do 36 let 22 procent žen je při pokusu o umělé oplodnění úspěšných (otěhotní 1445 žen z 6526 žen).
Ženy ve věku 35 až 39 let 14 procent žen je při pokusu o umělé oplodnění úspěšných (otěhotní 824 žen z 5820 žen).
Ženy nad 40 let 3,6 procenta žen je při pokusu o umělé oplodnění úspěšných (otěhotní 84 žen z 2322 žen).
(Zdroj: ÚZIS, data za rok 2015)