Když Martinovi z Prahy zavolali, že jeho maminka nad ránem zemřela, byla to pro něj rána. Lékaři si totiž ještě nedávno mysleli, že má pacientka jen obyčejné žlučníkové kameny. Jenomže pak se ukázalo, že v jejím těle rostla i rakovina. To už jí ale nebylo pomoci.

Ilustrační foto.
Největší metlou lidstva je stres. Existují rady, kterými si zachráníte zdraví

To však nebylo jediné překvapení. Další nastalo, když si nemocnice, ve které maminka zemřela, naúčtovala 460 korun za „uskladnění těla“. Pacientka totiž zesnula v sobotu ráno. A to se ukázalo jako problém. 

Dva dny a dost

„Ačkoliv jsem dodržel veškeré pokyny zdravotníků a pohřeb-ní službu zavolal ještě týž den v poledne, nemocnice si za pobyt maminky na patologii naúčtovala 460 korun,“ říká syn, kterému nejde o samotné peníze, ale o etiku. Pohřební služba mu vysvětlila, že tam pacientka ležela déle než 48 hodin. Proč převoz trval tak dlouho, už se nedozvěděl.

„Naše nemocnice si skutečně účtuje náklady na chlazení zemřelého, a to po uplynutí prvních 48 hodin. Za každý započatý den je to 460 korun,“ potvrdil Filip Řepa, mluvčí Nemocnice na Bulovce, kde pacientka ležela. 

Chůze o berlích - Ilustrační foto
Příspěvek na berle? Pětinu zdravotních pomůcek si zaplatíte sami

Pojišťovna totiž hradí „pobyt“ zemřelého v nemocnici jen první dva dny, pak jdou účty na vrub pozůstalých. „Stanoví to zákon o pohřebnictví,“ říká Řepa. Poplatky se přitom podle něj vybírají bez ohledu na to, jestli jde o víkend, nebo pracovní den. 

Jenomže v tom je právě ten problém. „Většina patologií ve zdravotnických zařízeních ve skutečnosti o víkendu zemřelé nevydává. Pokud tedy přijde pozůstalý a objedná pohřeb v sobotu, tak se většinou zemřelý dostane do pohřebního ústavu až v pondělí či v úterý. Zvlášť pokud v těch dnech zemře hodně lidí,“ říká ředitel Pohřebního ústavu hlavního města Prahy Julius Mlčoch.

Některé nemocnice proto pravidla upravily a peníze žádají až od čtvrtého dne. Navíc jen pracovního. „Uložení těla je u nás zpoplatněno částkou 400 korun, ale do lhůty pro vyzvednutí zemřelého se nezapočítávají soboty, neděle a svátky,“ popisuje například Zuzana Benešová ze sekretariátu ekonomického ředitele Krajské nemocnice Liberec. 

Ilustrační foto
Drahou léčbu mohlo dostat víc revmatiků. Úřady nerozhodly včas

Částku navíc nemocnice poptává od pohřební služby, která odvezení zemřelého včas nezajistila. Nikoliv od pozůstalých.

Platí se jen energie

Další nemocnice nevybírají peníze vůbec. „Nepamatuji, že bychom od někoho peníze vzali,“ řekl mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice Filip Brož.

Podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly jsou opravdu přístupy jednotlivých nemocnic různé. O sjednocení pravidel se ale prozatím neuvažovalo. „Obecně by se ale měly účtovat opravdu jen reálné náklady, které jsou v tomto případě velmi malé. Jde vlastně jen o energii, která se spotřebuje při chlazení,“ uvedl.

Internet v mobilu (ilustrační snímek)
Jsme otroky mobilních sítí? Lidé začali objevovat digitální detox