Jak informuje server NewsWeek, až do tohoto týdne byla v rámci Evropy hlášena pouze dvě úmrtí spojená s opičími neštovicemi. Oba případy se staly ve Španělsku. V Belgii jde o první takto vážný incident. V zemi se dosud objevilo 706 potvrzených případů nákazy, 699 z nich se vyskytlo u mužů.

Belgický ústav veřejného zdraví Sciensano uvedl, že v 92 procentech případů mohl za přenos nemoci sexuální kontakt. Kromě toho se nákaza podle odborníků šíří také blízkým kontaktem, jako je kontakt s kožními lézemi či s předměty, které používal nakažený.

Celosvětově se opičími neštovicemi podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) nakazilo už 51 tisíc lidí. Ačkoli se nemoc poprvé objevila už v 70. letech 20. století v Demokratické republice Kongo, až do letošního roku se šířila pouze ve střední a západní Africe. Zde navzdory většímu počtu případů zůstala úmrtí s touto diagnózou poměrně vzácná.

Zemřelo 16 pacientů

Dohromady je aktuálně na světě hlášeno šestnáct úmrtí pacientů s opičími neštovicemi, z nichž devět se stalo v Africe. Opičí neštovice se mohou na člověka přenést kousnutím, škrábnutím či přímým kontaktem s krví infikovaných živočichů (zejména hlodavců). V Evropě se ale přenáší spíše z člověka na člověka vzduchem či tělními tekutinami. Inkubační doba je obvykle jeden až dva týdny.

Onemocnění nejčastěji způsobuje tělesnou vyrážku, horečky a bolesti. Kromě vakcinace neexistuje speciální lék. Léčí se proto pouze příznaky, podobně jako u planých neštovic: tekutý pudr na zasychání puchýřků, případně pudr s mentolem proti svědění. Podávají se také běžně dostupné léky proti horečce a druhotným infekcím.

Zvláště ohroženou skupinou jsou podle CDC malé děti do osmi let, těhotné osoby nebo lidé s anamnézou kožních onemocnění, jako je atopická dermatitida či ekzém. U těchto lidí mohou být příznaky nemoci závažnější.

V Česku byl první případ onemocnění odhalen 30. května. Do konce června jich zachytili lékaři dalších sedm. Během července se přidalo dalších třináct pacientů a první srpnový den byly diagnostikovány dva nové případy nákazy.