„Na nic jsem nečekala a zašla za lékařem. Navrhl mi přišití měchýře na původní místo. Říkal, že dnes na rozdíl od minulosti je běžné, že ho v nemocnicích přišívají rovnou při odstraňování pohlavních orgánů,“ řekla Deníku.

Později jí kamarádka doporučila chodit na fyzioterapii posilující pánevní dno. „Proto, abych opětovnému úniku moči předešla do budoucna. Chvíli jsem tam docházela. Nyní už delší dobu doma, při videích zkušených instruktorek, cvičím jógu na posílení pánevního dna. Moč mi neuniká a já žiji v pohodě naplno,“ dodala.

Častý problém

K tomu, že se Jitka problémů zbavila, přispělo, že se v samém začátku potíží nebála vyhledat odbornou pomoc. Stud je totiž častou příčinou, proč ženy únik moči neřeší včas. Podle údajů České urologické společnosti přitom inkontinencí trpí více než třetina lidí starších patnácti let.

Lesní jahody. Ilustrační snímek
Případů infekce tasemnicí v Česku přibývá. Nákaza se šíří i z lesního ovoce

Nejčastěji jsou to ženy v produktivním věku, přičemž každou pátou čtyřicátnici trápí takzvaná stresová inkontinence. Tedy, když moč uniká při kýchnutí, smíchu či fyzické námaze. Tuto formu inkontinence nejčastěji rozjede chronický kašel nebo astma. Často sužuje též matky po těžkých porodech či sportovkyně vystavované extrémním tréninkovým dávkám. Podle hlavní fyzioterapeutky pražské FYZIOkliniky Ivy Bílkové je ale nejlépe léčitelná.

Když člověk včas problém zkonzultuje s lékařem a poté na něm pracuje s fyzioterapeutem, ten prozkoumá postavení pánve, stav kostrče, křížokyčelního kloubu a funkci dalších zapojených svalů. „Důležitá je správná spolupráce všech svalových komponentů včetně správného nastavení držení těla a dechového stereotypu,“ uvedla Bílková.

Individuální přístup

Ženám s překonáním inkontinence, včetně stresové, pomáhá i fyzioterapeutka Barbora Heřmánková působící v Centru komplexní péče ve středočeských Dobřichovicích. I ona zdůraznila, že stresovou inkontinenci lze velmi dobře ovlivnit fyzioterapií.

Klára má po četných operacích velkou jizvu
Nemoc jí přinesla váhu snů, ale i hnijící břicho. Teď žena nepřežije bez infuzí

U každé ženy je terapie individuální, přičemž Heřmánková hledá cestu vždy společně s pacientkou. „Někdy je třeba naučit ji oblast pánve vnímat. Aby si uvědomila, kde svaly pánevního dna má a uměla je analyticky aktivovat a relaxovat. Jindy hledáme oporu například v chodidlech. Při správné aktivaci svalů nohy se totiž lépe zapojí i svaly pánevního dna,“ řekla Deníku.

Podobných funkčních vztahů podle ní existuje nespočet. „U každé ženy je potřeba je hledat, být pozorná k reakcím jejího těla a na ty adekvátně reagovat,“ doplnila. Zároveň upozornila, že v pokročilých fázích inkontinence už může být fyzioterapie krátká a je nutný chirurgicky zákrok, takzvaná inkontinenční páska. Při takové operaci lékaři musí močovou trubici podepřít páskou, aby se vrátila do přirozené polohy. I proto se vyplatí řešit problém včas.