Svůj objev si letos v lednu nechal úspěšně patentovat a nová metoda již mezitím pomohla šestnácti lidem zbavit se jejich trápení se zády.

Jednou z pacientek, které nový implantát složený ze slitiny titanu, aluminia a vanadu a pojmenovaný po svém autorovi LUMIR XLIF CAGE pomohl, je Zdeňka Spurná.

Před operací v olomoucké fakultní nemocnici vloni na konci listopadu trpěla rok a půl intenzivní bolestí bederní páteře.

„Střílelo mi to přes kyčel a koleno až do prstů hlavně na pravé noze. Na konci už jsem nemohla ani chodit bez berlí. Hned po operaci jsem se cítila výborně, bála jsem se bolesti, ale ta naopak zcela zmizela,“ svěřila se Spurná.

Podobně hovoří také další operovaná pacientka Martina Vítková.

„Sama pracuji jako zdravotnice, takže záda opravdu potřebuji. Potíže s nimi a střelbou bolesti do nohou jsem měla asi rok. Po operaci je to úplně jiný svět, je mi báječně a po rehabilitacích se chci vrátit do práce,“ plánuje Vítková.

"Olomoucké" letadlo TU 104 v Air Parku ve Zruči u Plzně
Pamatujete na letadlo? Je z něj fešák! Proměna olomouckého túčka
Ilustrační foto
Víkend bude studený se sněhem, po něm se vrátí mrazy

Lépe se "zakousne" a drží

Ve Fakultní nemocnici Olomouc jsou na výsledky svých neurochirurgů patřičně pyšní.

„V mnoha směrech patří tato naše klinika ke špičce v oboru nejen v České republice, ale i v mezinárodním měřítku. Jsem rád, že jsme jako zdravotnické zařízení atraktivní i pro přední odborníky, kteří u nás nacházejí uplatnění,“ říká ředitel nemocnice Roman Havlík.

Jedinečnost nového implantátu spočívá především právě ve slitině, z níž je vyroben.

„Doposud jsme používali implantáty z termoplastického materiálu, který mírně pruží. Pro stabilitu páteře a hojení to však není ideální. Náš implantát je vyroben z obecně používané a osvědčené slitiny dobře přijímané lidským organismem. Lépe se ‚zakousne‘ a drží hned od okamžiku zavedení,“ vysvětlil primář Hrabálek, podle nějž jeho tým nejprve hledal firmu, která by takový produkt uměla dodat.

„Žádnou jsme ale nenašli, takže jsme se do vývoje pustili sami, později ve spolupráci s českou společností Bonecare. Samotný výrobce implantátů je ale z Číny,“ dodal autor inovace.

Stavba rodinných domů jako součást nového obytného areálu mezi ZŠ Demlova a ulicí Na Letné naproti Hradiska. Leden 2018
Na Lazcích roste nový obytný komplex, s peticí místní neuspěli

Do čtyř dnů domů

Podle přednosty olomoucké neurochirurgie Miroslava Vaverky využití nového implantátu souvisí s moderní operační metodou XLIF, kterou ve fakultní nemocnici začali používat při operacích bederní páteře před devíti lety jako vůbec první v republice.

„Náhrada ploténky se provádí pomocí bočního přístupu k páteři, který umožňuje vyhnout se orgánům v břišní dutině i velkým cévám. Samotný řez nepřesahuje délku šesti centimetrů. Operace trvá přibližně hodinu a čtvrt, odeznění bolesti pociťuje pacient hned po výkonu, druhý den po operaci může vstát a chodit, do čtyř dnů jde domů a po třech měsících s nutnou rehabilitací se vrací do plnohodnotného života,“ popsal Vaverka.

Nový implantát budou neurochirurgové vedle léčby degenerativních onemocnění způsobených stárnutím ploténky využívat i při některých operacích po poranění bederní a hrudní páteře.

Po lednovém ukončení půlročního patentového řízení jej navíc mohou začít používat i další neurochirurgická pracoviště kdekoliv na světě.

Vizualizace nové budovy II. interní kliniky a geriatrie ve fakultní nemocnici v Olomouci
Ve fakultce roste první energeticky úsporná klinika v Česku
Znázornění mechanismu rezistence bakterií vůči nanočásticím stříbra, který se dostal na titulní stranu prestižního časopisu Nature Nanotechnology
Olomoučtí vědci udělali světový objev v boji s odolnými bakteriemi