Celý zákrok trvá nejvýše hodinu. Ledvinové kameny se zaměří pomocí rentgenu nebo ultrazvuku a sonda se přiblíží k tělu. Lékař pak pomocí ovladače určuje sílu a frekvenci akustických vln.

"Rázové vlny kameny rozdrtí, ty se rozpadnou v písek nebo jemné fragmenty, které pak pacient vymočí," popsal Broul.

V minulosti musel pacient kvůli ledvinovým kamenům ležet v nemocnici několik dní, při operaci, jejíž základem byl řez, byl v narkóze. Drtiče kamenů zákrok zjednodušily a zrychlily. Člověk přichází ráno a odpoledne může jít domů.

"U původních přístrojů se kameny rozbíjely třeba natřikrát, u nového je vlna silnější a stačí tak jedno sezení s pacientem," uvedl Broul. Navíc je člověk plně při vědomí a komunikuje při výkonu, dostává pouze léky proti bolesti, dříve byl v takzvané analgosedaci, tedy spánkovém klidu.

Na ústecké klinice ročně drtičem kamenů lékaři odoperují 400 až 700 pacientů, k dispozici mají také laser. "Nový přistroj jsme od května použili u 127 výkonů," uvedl Broul. Podle něj pacienti popisují zákrok jako nárazy tupým koncem jehly. Odstranit lze takto kameny do velikosti dvou centimetrů.

Náklady na pořízení přístroje a pozáruční servis činily 8,9 milionu korun s DPH.

Komfortnější léčba i v Mostě

V Ústeckém kraji má Krajská zdravotní kromě Ústí nad Labem přístroj pracující na stejném principu i v mostecké nemocnici a má ho ještě Městská nemocnice v Litoměřicíc.

„Do budoucna chystáme obměnu lithotryptoru i v nemocnici v Mostě," sdělil Petr Fiala, generální ředitel Krajské zdravotní.

Nový extrakorporální lithotryptor Siemens Modularis Uro II je přístroj pracující na elektrohydraulickém principu. Extrakorporální znamená, že pacient podstupuje léčbu ledvinového kamene bez jakéhokoliv řezu či vpichu. Pouze leží na membráně, která do jeho těla pouští energii a ta se koncentruje do jednoho místa. Kámen se následně rozpadne na drobný písek a pacient tyto fragmenty sám z těla močovou soustavou vyloučí.

Pro pacienta je nová léčba komfortnější, protože dříve musel zákrok na přístroji podstoupit dvakrát až třikrát, zatímco nyní stačí většinou pouze jedna návštěva. Denně absolvují výkon na extrakorporálním lithotryptoru čtyři pacienti a přístroj je v permanenci pět dní v týdnu.