"Česká republika stále patří mezi země s velmi nízkým výskytem nákazy virem HIV, i když jsme se v roce 2012 přesunuli do horší skupiny. Trend vývoje je ale dramatický a varující. Letos určitě překonáme čísla z loňského roku," uvedl Němeček. Podle něj speciální model ukázal, že skutečný počet nakažených v Česku by mohl být proti evidovaným případům zhruba dvojnásobný.

V 90. letech přibývalo ročně zhruba pět desítek infikovaných. Od roku 2003 začal počet pacientů výrazně stoupat. V roce 2011 laboratoř zaznamenala 153 nových nakažených, v roce 2010 jich bylo 180, v roce 2009 celkem 156 a v roce 2008 dohromady 148.

Od počátku sledování v roce 1985 odborníci evidovali celkem 2330 případů nákazy virem HIV – u 1950 mužů a 380 žen. Nemoc AIDS se rozvinula u 423 osob. Na tuto chorobu selhání imunity zemřelo 219 lidí.

Devět z deseti lidí se nakazilo při sexu

Letos laboratoř evidovala 186 nově nakažených mužů a 22 žen. Zhruba každý osmý z těchto pacientů už měl rozvinutou nemoc AIDS. Devět z deseti lidí se nakazilo při sexu. Zhruba 71 procent nových pacientů byli muži, kteří se infikovali při sexu s mužem. V tomto způsobu přenosu je tak ČR na předních příčkách v Evropě.

Podle Jany Hamanové z agentury SC&C letošní průzkum pro Českou společnost AIDS pomoc ukázal, že v Česku kolem nemoci přetrvává řada stereotypů. Víc než čtvrtina lidí si třeba myslí, že se může nakazit při líbání. Desetina se domnívá, že by infekci mohla dostat po použití ručníku nakaženého člověka. Víc než polovina dotázaných nesprávně míní, že někdo může být pro ostatní nakažlivý až za několik dní či měsíců poté, co se sám infikoval. Vir přitom může šířit už pár hodin po nákaze.

„HIV si lidé spojují se smrtí. Bojí se testovat. Pouze třetina lidí si uvědomuje, že ti, kteří se léčí, mohou žít téměř stejně dlouho, jako by infekci neměli," uvedla Hamanová. Podle ní na základní otázky kolem viru HIV a nemoci AIDS dokázala odpovědět zhruba polovina Čechů a Češek. Jen tři procenta lidí znala správné odpovědi na všechny dotazy. Největší mezery měli lidé se základním vzděláním, ale také mladí do 30 let.

V roce 2010 putovalo podle manažerky národního programu boje proti HIV/AIDS Veroniky Šikolové na prevenci 3,4 milionu korun. Od roku 2011 jsou to každoročně tři miliony. Podle expertů je to málo. Podle návrhu rozpočtu na příští rok by se suma mohla zdvojnásobit na šest milionů.

Evropský testovací týden

Česko se od 21. do 28. listopadu zapojí do kampaně Evropský testovací týden. Lidé se budou moci nechat bezplatně vyšetřit. Seznam míst je na adrese www.prevencehiv.cz či www.hiv-testovani.cz.