Na centrum se mohu obrátit páry s problémem početí, ale z různých důvodů nemohou použít spermie partnera ženy.

Zařízení jim nabídne možnost najít podle celé škály údajů takového dárce spermatu, který se bude co nejvíce podobat neplodnému otci.

Výběr mohou páry udělat pohodlí jejich domova.

V současné době má spermobanka k dispozici sperma dvaceti dárců a dalších dvanáct vzorků čeká na dokončení testování.

„Stejně jako v centrech asistované reprodukce, je i u nás zachována anonymita dárce, ale páry mají možnost zvolit si ho podle řady údajů. Jedná se především o fyzický vzhled, ale i psychologické vlastnosti, dosažený stupeň a typ vzdělání nebo koníčky," vysvětlila embryoložka Jana Březinová.

Pokud se rodiče rozhodou, že by touto cestou chtěli počít i další dítě, mají možnost rezervovat sperma stejného dárce.

„Pokud se rodina rozhodne, že chce mít dvě nebo tři děti, může si u nás už během prvního těhotenství rezervovat sperma stejného dárce a všechny děti tak mohou mít stejného biologického otce," uvedla Jana Březinová.

Projde jen každý desátý

Aby byli dárci zařazení do databáze spermobanky, musí splňovat řadu kritérií, která jsou přísnější, než norma Světové zdravotnické organizace.

„Provádíme navíc celou škálu nadstandardních vyšetření a uvádíme i rozšířený profil dárce," uvedla odborná garantka tkáňového zařízení gynekoložka Ivana Oborná.

O přísnosti testování svědčí i to, že z každé desítky zájemců o darování spermatu projdou výběrem jen jeden až dva muži.

Dárcům, kteří projdou testováním a jsou zařazeni do databáze spermobanky je vyplácena také finanční kompenzace, při níž se zohledňuje například vysokoškolské vzdělání či sportovní úspěchy. Většinou se pohybuje od 500 do 1500 korun.

Možnost "zmrazit" vlastní sperma 

Olomoucká spermobanka může pomoci také těm, kteří chtějí z různých důvodů uchovat vlastní sperma.

Autokryokonzervace se doporučuje zvláště mladým bezdětným mužům, jimž bylo diagnostikováno některé závažné onemocnění. Jedná se často o pacienty v péči onkologa, revmatologa či diabetologa.

„V rámci prevence je vhodné uvažovat o uchování vlastního spermatu u rizikových povolání, kde hrozí poškození pohlavního ústrojí či trvalé znehodnocení kvality spermií," řekla embryoložka Jana Březinová.