Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V urologii platí, že mladší ročník je do šedesáti

Rozhovor s urologem Otakarem Marešem, který působí na Nymbursku, o urologických potížích Nymburáků nejen na podzim a kam se s nimi obrátit.

29.9.2011
SDÍLEJ:

Doktor Mareš v nymburské ordinaci. Foto: Deník/ Olga Havránková

První urologickou ambulanci zakládal v Jubilejním domě v Poděbradech v roce 1994. Rok fungoval v nájmu u chirurgů. Poté se ambulance přestěhovala do Hakenovy ulice za hotel Bellevue na obdobnou dobu. V těchto ordinacích jste se mohli postupem času setkat s doktorem Otakarem Marešem, který se zabývá diagnostikou a terapií chorob ledvin, vývodných cest močových a mužských pohlavních orgánů. V současnosti působí v nemocnici v Městci Králové a ve znovuoživené ambulanci na nymburské poliklinice.

Proč zrovna nemocnice v Městci Králové na Nymbursku?
Když jsem byl ještě zaměstnancem Urologické kliniky v Praze na Karlově náměstí, dostali jsme nabídku na zajištění urologických služeb pro pacienty městecké nemocnice. V roce 1993 jsme zde skutečně začali, ale problém byl v tom, že jsme museli všechny pacienty, kteří potřebovali provést urologický výkon, převážet do Prahy na urologickou kliniku. Viděli jsme, že zhruba devadesát procent výkonů bychom mohli provést přímo v Městci, pokud by nemocnice měla potřebné vybavení. V r. 1994 nemocnice skutečně nakoupila zdravotnickou techniku a začali jsme zde pravidelně operovat.

Kam všude v regionu se dnes mohou lidé s urologickými problémy obrátit?
Na okrese máme tři ambulance. Jednu na nymburské poliklinice v Okružní ulici, kde právě sedíme. Druhá ambulance je v Poděbradech v Lázeňské poliklinice a třetí je ambulance v městecké nemocnici. Všechny ambulance jsou vybavené moderními přístroji pro diagnostiku a běžným chirurgickým instrumentáriem. V nymburské ambulanci máme navíc operační sálek na malé výkony v lokální anestezii.

S jakou věkovou kategorií pacientů se setkáváte na Nymbursku?
Je zajímavé, že každá ambulance má odlišnou věkovou skladbu pacientů. Například v Nymburce převažují mladší lidé. Je to dáno spádovou oblastí Milovic a Lysé nad Labem. V Poděbradech a především pak v Městci jsou to spíše starší ročníky. Ale když už jsme u těch ročníků, tak v urologii platí, že „mladší ročník“ je do šedesáti.

A která u nás sledujete nejčastější onemocnění?
Spektrum urologických chorob je zde podobné jako kdekoli jinde. Do Nymburka jezdí často rodiče s dětmi s drobnými vrozenými vadami. Přicházejí sem ve větším procentu mladí muži s nemocemi zevního genitálu, nebo mladé ženy s infekcemi močových cest. V letních měsících často ošetřujeme pacienty s ledvinovými kolikami způsobenými blokádou močovodu kamenem. V poděbradské a městecké ambulanci je nejfrekventovanějším onemocněním u mužů zbytnění prostaty, u žen chronické infekce a inkontinence moči, což jsou problémy přibývajícího věku. Léčíme velkou skupinu pacientů s nádory ledvin, močového měchýře a prostaty.

Například onemocnění prostaty jste schopni na Nymbursku léčit i operovat?
Je nutno rozlišit běžné, nenádorové zbytnění prostaty, které mužům dělá nejčastější problémy s močením a rakovinu prostaty. Léčba nenádorového zbytnění prostaty je největším „chlebíčkem“ urologů. V zásadě se léčí dvěma způsoby, buď medikamenty, nebo operací. Operační léčbu nabídneme většinou pacientům fyzicky zdatným s delší životní perspektivou. Většinu operací provádíme endoskopicky cestou močové trubice. Pro pacienta má tento výkon oproti otevřené operaci řezem řadu výhod. Je šetrný, doba hospitalizace je kratší. Dá se v případě potřeby kdykoli v budoucnu zopakovat a rekonvalescence pacienta po takovém výkonu je výrazně kratší.

Léčba rakoviny prostaty je samozřejmě náročnější. Pacientům s rakovinou prostaty, kde je onemocnění lokalizováno pouze na žlázu, fyzicky zdatným a ve věku zhruba do 75 let nabídneme operační řešení, tzv. radikální prostatektomii. Jedná se o rozsáhlý otevřený operační výkon, kdy se odebírá kompletně celá žláza včetně části semenných váčků a močový měchýř se nově adaptovaným hrdlem našívá zpět na močovou trubici. Tyto výkony provádíme v městecké nemocnici již řadu let a máme desítky úspěšně odoperovaných pacientů. Po tomto výkonu již pacient obvykle nemusí absolvovat žádnou další léčbu, je ale dále trvale v pravidelných intervalech sledován. Pouze v případě, kdy zjistíme podle krevních markerů aktivitu onemocnění i po provedené operaci v důsledku zbytkové nádorové tkáně, tak v těchto případech operační léčbu kombinujeme s ozářením, nebo s hormonální terapií.
Na některých pracovištích v republice se provádějí také operace laparoskopické, v posledních několika letech i operace robotické.

U lokálně pokročilých nádorů, nebo u pacientů ve vyšším věku, nebo s jinými komplikujícími chorobami je jako primární léčba volena léčba zářením, eventuálně v kombinaci s hormonální terapií. Velmi dobrou spolupráci v této léčbě máme s Ústavem radiační onkologie v Praze Na Bulovce.

Operativní léčba je jistě rychlejší.
Ano, operační léčba je rychlejší. Pacient stráví v nemocnici celkem 8 dní. Rekonvalescence po propuštění obvykle zabere několik týdnů, ale většina pacientů se pak rychle vrací do normálního života. Léčba zářením je časově náročnější. Záření se většinou provádí ambulantně a pro naše pacienty znamená minimálně sedm týdnů denního dojíždění do Prahy.

V oboru už působíte řadu let, jaký sledujete vývoj v léčbě rakoviny prostaty?
Když srovnám možnosti diagnostiky a léčby rakoviny prostaty před třiceti lety, kdy jsem v oboru začínal, a dnes, je to nesrovnatelně někde jinde. Dříve se k nám dostávali pacienti většinou v pokročilé fázi onemocnění, často s metastázami, ale to už je dnes spíše vzácností. Je to především díky osvětě a prevenci, že se nám dnes daří toto onemocnění diagnostikovat v počátečních stádiích, kdy má pacient velkou naději na vyléčení. Praktičtí lékaři dnes běžně provádějí mužům po padesátce – v tomto věku se významně zvedá výskyt rakoviny prostaty v mužské populaci – základní vyšetření prostaty včetně krevních markerů (PSA). Toto vyšetření je také rutinou v lůžkových zařízeních.

Které operace provádíte tady na Nymbursku?
Provádíme endoskopické operace močové trubice například pro zúžení močového měchýře, třeba pro nádory, nebo kameny, prostaty, močovodu a pánvičky ledviny pro kameny, nádory, nebo obstrukce.

Spektrum otevřených operačních výkonů zahrnuje výkony na zevním genitálu, např. u mužů zúžení předkožky, nebo vodní kýly šourku. Provádíme otevřené operace prostaty, močovodů a ledvin, např. pro nádory, kameny, nebo vrozené vady. Provádíme také miniinvazivní výkony ženám pro inkontinenci moči.

Pojďme k podzimním nemocem, nachlazením, prevenci a typům pro toto období.
Ano, teplotní přechod léto – podzim lidé v mnoha případech neakceptují. Jsou ještě zvyklí chodit nalehko, vykoupat se doma v bazénu, nebo si lehnout do trávy. Přináší to s sebou takovou tu urologickou klasiku, především záněty močových cest. Trpí tím hlavně ženy. Obvykle od začátku září zhruba do konce října nastává sezóna těchto potíží, se kterými přichází už i velmi mladé dívky. Mají akutní nucení na močení, řezání při močení, bolest v podbřišku, někdy i teploty. Stále platí omšelé známé rady: teple se oblékat, nesedat na studené, převléknout se po spocení. Nastane-li přesto problémem, doporučuji co nejdříve k lékaři, protože čím dříve se pacient správně zaléčí, tím je menší riziko opakování potíží.

Je známé, že si mnoho žen na opakování zánětů močových cest stěžuje. Čím to je, že právě u žen se tak často tento problém projevuje?
Skutečně je to tak, ženy tím trpí mnohem více, nežli muži. U žen tkví podstata problému v anatomické blízkosti zevního ústí močové trubice a konečníku. A protože nejčastějšími původci infekcí močových cest jsou bakterie, které jsou běžně přítomné v zažívacím traktu, pak např. na WC, nebo při mytí často dochází k přenosu střevní infekce do močové trubice. Odtud se vzestupnou cestou dostává infekce do močového měchýře, někdy i dále do horních močových cest. Neléčení infekce, nebo necílená léčba může být příčinou vzniku chronických potíží. Nachlazení pak funguje jako spouštěcí mechanizmus klinických projevů nemoci.

V jakém případě jít k urologovi?
V případě prvních potíží bychom měli navštívit svého praktického lékaře. Ten na základě provedeného vyšetření rozhodne, zda bude pacienta léčit sám, nebo ho pošle k urologovi. Někteří lidé, většinou ti, kteří mají potíže opakovaně, obvykle přicházejí rovnou k nám. U žen by se v těchto případech měla zásadně odebrat cévkovaná moč do sterilní zkumavky na bakteriologické vyšetření, u mužů stačí k vyšetření střední proud spontánně vymočené moči.

VIZITKA: MUDr. Otakar Mareš, urolog

Narodil se v roce 1956 a pochází z Úval u Prahy. Vystudoval 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obor urologie, v němž získal dvě atestace. V současnosti studuje třetím rokem doktorské studium PhD. V praxi byl do roku 1994 vedoucím lékařem oddělení urologické kliniky 1. LF.UK v Praze, poté vykonával soukromou praxi do roku 1999, kdy v lednu nastoupil jako ředitel nemocnice v Městci Králové. Tuto funkci zastával do roku 2003. Do roku 2008 působil v Oblastní nemocnici Kladno. Dnes se o pacienty s urologickými problémy stará v ordinaci v Nymburce a Městci Králové. Má rodinu a tři děti.

Autor: Olga Havránková

29.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kvůli nakloněnému kmenu vánoční jedle na Mírovém náměstí se vedení radnice rozhodlo o odstranění stromu kvůli bezpečnosti. Ráno zde začínají Vánoční trhy.
4

Silný poryv větru naklonil jedli. Hrozilo, že se strom zřítí

Plynárenské zařízení v Baumgarten an der March
5 11

Exploze v Rakousku přerušila dodávky plynu do 4 zemí. V Itálii je stav nouze

AKTUALIZOVÁNO

Trumpe, selhal jsi v ochraně svého národa, napsal Bangladéšan před útokem

/VIDEO/ Muž, který se v pondělí ráno pokusil o teroristický čin na největším autobusovém terminálu ve Spojených státech, předtím napsal na Facebook vzkaz prezidentovi USA Donaldu Trumpovi. Stálo v něm, že prezident selhal při ochraně své země. Akayed Ullah byl v úterý obviněn policií a prokuraturou z terorismu.

Politika polské vlády se nezmění, prohlásil nový premiér Morawiecki

Na společném zasedání obou komor polského parlamentu dnes nový premiér Mateusz Morawiecki zdůraznil, že se politika polské vlády nijak nezmění a nadále se bude soustředit na podporu rodin. Vládu našich severních sousedů v současnosti řídí strana Právo a spravedlnost (PiS). Morawiecki ve funkci vystřídal Beatu Szydlovou, která je nyní vicepremiérkou.

Je objekt z jiné sluneční soustavy vesmírná loď? Vědci jej budou dále zkoumat

Asteroid zvaný Oumuamua, který se na začátku letošního podzimu stal středem pozornosti vědeckého světa, bude nyní podroben pečlivému zkoumání. Astronomové totiž chtějí prověřit, zda na asteroidu nejsou známky jiných civilizací. Vesmírnému objektu proto bude naslouchat obří satelit v americké Západní Virginii.

AKTUALIZOVÁNO

Český fotbal povede Malík. Volbu provázely pískot i tvrdá Peltova slova

Úterý, zamračený a větrný den. Sportovní centrum v Nymburku. Právě tady byl odpoledne zvolen předseda fotbalové asociace. Stal se jím Martin Malík, který porazil Petra Fouska.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT