Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Václav Krejčík: Ke sportu mě museli donutit

Instruktor power jógy Václav Krejčík, který je odborným garantem projektu Fit s Deníkem, jógou opravdu žije, i když jako dítě prý na žádného sportovce nevypadal. Jeho další vášeň je cestování, a tak tyto své dvě životní cesty spojil v jednu. Cestuje a místa, kam pojede, si vždy vybírá tak, aby tam mohl, jak jinak, cvičit jógu. Tak se dostal třeba do Indie, kde na vlastní kůži zažil, co dokáže černá magie. Od té doby věří v sílu energie i v to, že nemusí být používána vždy jen s dobrým úmyslem.

15.2.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archív Deníku

Jste sportovní typ od přírody? Sonduji, protože zapálení sportovci nemívají pro nás, zapálené nesportovce, moc pochopení. Tak chci vědět, co od vás jako od trenéra mohou inalisté Fit s Deníkem čekat. Zkrátka jestli budete „drsoň"?

Sportuji od dětství, ale ke sportu mě museli donutit rodiče a babička. Nejdřív jsem trpěl, byl jsem silný a nepohyblivý. Pak si mě do parády vzala babička a naučila mě běhat bez nohou do x, skákat do písku vpřed místo vzad, házet kamenem a tak dále. To nebyla má přirozenost. Nebyl jsem sportovně nadané dítě, ale pílí a tréninkem jsem se vypracoval. Ten dril mi zůstal dodnes. Naplno praktikuji a žiji jógou. A jsem za to donucení moc vděčný.

Takže jste sám míval potíže s váhou?

Ano. Jako dítě jsem byl trochu obtloustlý, ale sport pak vše vyřešil. I dnes mi občas váha ujede, když nemám chuť se kontrolovat nebo prostě prožívám nějaké období, které není zrovna pohodové. Ne že přiberu deset kilo, jen třeba čtyři až pět navíc, což stačí. Pak se mi dobře necvičí. Necítím se dobře a jsem z toho nervózní. Ale umím zabrat a vždy se mi povede vrátit k váze, která mi vyhovuje. Naučil jsem se jíst, když mám hlad, ne když mám chuť. Sportuji s mírou a snažím se i odpočívat.

Věnujete se především józe, čím vás hlavně zaujala?

Zaujala mě svou dynamikou. Je to můj přítel do každé situace. Přítel pro tělo, pro duši a přítel, kterému se rád věnuji. Putuji od dynamické power jógy k jógové terapii, trénování dechu, relaxačním technikám, které intenzivně opečovávají lidské tělo i duši.
Miluji power jógu, protože krásně udrží mé tělo v kondici. Má hlava při řízeném dýchání, kterým se jóga vyznačuje, zažívá vítr, který rozvíří zbytečnosti, ztuhlosti a odstraní to, co má být odstraněno. Jóga mi prostě hodně pomáhá.

Navíc nejsem člověk, kterému když řeknete, že má danou věc dělat jen nějakým způsobem, slepě poslechne. To se bouřím, to budu křičet, to budu naštvaný, protože miluji volnost. A power jóga je o volnosti. Cvičte tak, jakou kondici máte, jak může vaše tělo i mysl, a při pravidel nosti se vám tato praxe připíše k dobru a vy se budete cítit dobře. Jen to musíte dělat pravidelně. Stačí opravdu 20 až 30 minut ráno.

Dnes se setkáváme s nejrůznějšími druhy jógy – power jóga, wellness jóga, bikram jóga a dalšími. Pro koho je který typ vhodný a v čem jsou rozdíly?

Na vysvětlení by bylo potřeba několik stran. V kostce bych to shrnul takto: jsou dynamické styly jógy, které cvičí jógové pozice (ásany) v rytmu dýchání a spojují je do sekvencí (řetězců). Cílem v józe je však zpomalovat dech, a tak by se nemělo jednat o rychlost cvičení, protože v tu chvíli by nebylo funkční.

Když cvičíte v rytmu pomalého vědomě řízeného dechu, zapojujete dobře mozek a dokážete pak působit třeba na regeneraci špatných pohybových stereotypů, které každý máme. Můžete je opravit, a tak regenerovat například bolavá záda. Mezi jógové styly, které se takto cvičí, patří power jóga, aštanga jóga a další.

Opačný přístup je relaxačnější a spočívá v tom, že mezi jógové pozice vkládáte takzvanou pozici mrtvoly (leh na zádech) nebo jiné relaxační pozice, ve kterých stejně dlouho necháváte doznívat ásanu. Každá jóga je trochu jiná, a tak bych doporučoval je vyzkoušet a najít, co komu nejlépe vyhovuje.

Za jógou také hodně cestujete – kde všude jste byl?

Cestováním žiju. Je to svoboda a můj zdroj dobíjení baterek. Často cestuji po Americe, přičemž většinu času trávím v Coloradu, v jehož vysokých horách chodím na jógu a do spa.

Letos jsem byl na havajském ostrově Maui, který ve mně nechal tak silný otisk, že vím, že se tam vrátím. Byl jsem cvičit také na Kubě a minulé léto jsem si dopřál šest týdnů v Indii. To byl hluboký zážitek. Mám rád ale i Evropu a má láska je Francie. Naprosto jedinečným místem je pro mě Nice.

Plánuji tak dva roky dopředu, přičemž nejdříve si stanovím dovolené a čas mezi tím je naplněn prací. Pracuji od pondělí do neděle, bez volných víkendů, a tak jsou dovolené pro mě naprostá nutnost. Neumím a nechci pracovat nonstop. Když plánuji místo pro dovolenou, prvním hlediskem je vždy jóga.

Zmínil jste, že jste navštívil také Indii. Co tam bylo pro vás nejsilnějším zážitkem?

Tam jsem zažíval každý den, každou hodinu něco, co bylo jiné, divoké, krásné, se slzami, v depresi a pak ve velké radosti.
Indie mě opravdu dostala. Asi tím, jak je jiná. Je to úplně jiný životní styl, než na jaký je člověk v našich poměrech zvyklý. Ptáte-li se na nejsilnější zážitek, napadá mě vzpomínka na magii černé tantry.

To zní tajemně, až hrůzostrašně, co si pod tím mám představit?

Prostě vstanete, někam jdete, někoho potkáte a ten někdo, aniž to víte, na vás zkusí nasměrovat svou energii, které podlehnete.

Jak podlehnete?

Prostě najednou to nejste vy. V dalších dnech jsem začal být nemocný, až jsem na praxi ve škole jógy ztratil vědomí. Následující situace jsem pozoroval, ale v bezvědomí. Vím o všem, co se dělo. Když jsem pak byl ve svém pokoji, přišel za mnou můj učitel jógy, rozhlédl se, a zeptal se mě, co to mám v pokoji za „propriety"? Měl jsem tam věci, které jsem dostal od jednoho člověka.

Můj učitel mi řekl, že jsem se stal obětí černé magie, která mě měla zbavit zdraví. Já bych pro to zdraví pak chodil právě za tím člověkem, který mi ty věci dal. Nosil bych mu peníze. A o to mu šlo. A tak mi můj učitel poradil očistný rituál včetně koupání v Ganze, pití speciálních nápojů a očistných postupů, které jsem dělal. Najednou jsem to byl zase já. A pocit, že se mnou někdo hýbe, odezněl.

Asi je to takto k neuvěření, ale já to skutečně prožil. A proto si myslím, že práce s energií nemusí být vždy jen pro dobro, bohužel. I přesto se do Indie chci vrátit, protože to stojí za to.

Je ještě nějaké místo, kam byste se za cvičením rád vypravil?

Nejenom za cvičením bych chtěl jet do Japonska, tam jsem ještě nebyl, ještě nepřišel čas. Studoval jsem japonštinu dva roky, pak jsem bohužel přestal a už se k tomu nevrátil. Dělal jsem přijímačky na japanologii, jenže byly náročnější, než jsem čekal. Japonsko je díky své kultuře, zvykům, přesnosti, až možná velké striktnosti pro mě lákavé. Krásy přírody, zcela jiný svět, ohromná tepoucí města a nádherný venkov. Po tom toužím.

Dá se s jógou začít v každém věku? Mohou začít cvičit i senioři?

Zcela určitě. Každý může začít, stačí jen chtít. Seniorům je jóga (hatha jóga) velice příjemná, klidná. Působí dobře na dýchání, na srdce, na klouby, na pružnost a pohyblivost těla, navíc se tam setkají s dalšími lidmi… To má smysl.

Hubne se jógou?

Ano. Jóga je o pohybu a pohodě. Je to způsob pohybu, který protáhne a posílí svaly. Navíc působí dobře na srdce a plíce, má vliv na metabolismus. Učí nás krásně držet tělo, v krásně drženém těle si věřit a realizovat své cíle. To je prvotní efekt. Hlavní cíl se ale ukrývá pod povrchem. Cvičení pozic, dechové techniky a relaxace působí na hormonální systém, na nervový systém, trávení i vylučování. Dochází k tomu, že vše uvnitř nás se vylaďuje.

Zmírňuje nároky na jídlo, zlepšuje trávení a současně vstřebávání živin z jídla a pomáhá dobrému vylučování, což je základ zdraví. Když se to vše dohromady poskládá, tak člověk zhubne, vytvaruje se a ani se o to moc nemusí snažit. Nebo vlastně musí. Je třeba cvičit 20 minut denně, nebo dvakrát týdně hodinu. Prostě je to jako ranní hygiena.

Měl by člověk dodržovat i nějaké speciální stravovací principy?

Jednoduché. Řekl bych spíše principy vnímání sebe sama. Jezte, když máte hlad. Nejezte chutí. Jezte funkčně – stačí vám málo. Jste smutní, máte vztek, depresi? Tak kvůli tomu nejezte! Nemluvte u jídla a dávejte pozor, ať po jídle nejste unavení nebo nafouklí. Pokud to tak je, špatně jste jedli. Já jsem v Indii zhubnul za šest týdnů 11 kg. A to jsem nebyl silný. Prostě ze mě stekly zbytečnosti a cítil jsem se potom úžasně.

Snad ještě těžší než zhubnout bývá nižší váhu si trvale udržet. Máte nějaký tip, jak na to?

Neomlouvat se, nevymlouvat se, nehledat důvody, proč to nejde, a zbytečně nežrat! (pozn. red.: Václav Krejčík se ptal, jestli můžeme tento výraz ponechat. Rozhodli jsme se, že ho výjimečně necháme.) K udržení váhy je třeba umět cítit sebe sama. Pokud člověk jí jako náplast na své bolístky, tak bude přibírat. Pokud se naučí cítit, kdy má hlad, což je přirozená potřeba, jaký je rytmus dne (kvalitní snídaně, oběd a pak už třeba nic), a vnímá, že kvalitní potravina se musí hledat, tak pak si váhu udrží.

Vhodné je u toho jemně sportovat a já po své zkušenosti budu vždy doporučovat power jógu a přirozenou chůzi. Stejně důležité je dopřát svému tělu přirozenou relaxaci jako kompenzaci k neustálému dennímu procesu. Pak bude člověk vyladěný i po stránce váhy. Samozřejmě, má-li člověk nějaká zdravotní omezení, je třeba je přijmout a postupovat s ohledem na ně.

Václav Krejčík- Mistr republiky ve sportovním aerobiku.
- Vicemistr světa ve itness týmech.
- Věnuje se především józe, je instruktorem power jógy a spolumajitelem Power Yoga Akademie.
- Působí též jako výživový poradce.
- Vydal DVD o józe Jógová terapie.
- Napsal knihu Jóga, dech a meditace aneb Ztracen a nalezen v Indii. Více na www.vaclavkrejcik.cz.

Denisa Haveldová

Autor: Redakce

15.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Josef Pešice

Zemřel bývalý reprezentační trenér Josef Pešice. Bylo mu 67 let

Zásah izraelských vojáků proti demonstrantům. Ilustrační foto
7 6

Izrael chce trest smrti pro teroristy. Nesmějí se mít dobře, řekla vláda

Kauza privatizace Mostecké uhelné: Soudy neodblokovaly zabavené peníze

Soudy neodblokovaly peníze zabavené při vyšetřování privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS). Neúspěšně o to požádala dědička po zemřelém miliardáři Luboši Měkotovi. Uvedl to dnes server Hlídacípes.org.

Vzkaz nemocnicím: Nakazíte pacienta, nemusíte dostat peníze

Infekce, které si odnášejí pacienti ze špitálů, stojí zdravotnictví ročně miliardy. Pojišťovny proto hledají cesty, jak zbytečným nákazám zabránit.

Začalo zkoumání vlivů nového jaderného zdroje na životní prostředí

Lidé a obce mají už jen několik hodin na to, aby poslali své připomínky k posuzování vlivů na životní prostředí nového jaderného zdroje v Dukovanech.

Travel Service má zelenou, může zcela ovládnout ČSA

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže ve zjednodušeném řízení povolil společnosti Travel Service získat výlučnou kontrolu nad Českými aeroliniemi (ČSA). Spojení podle úřadu nebude mít za následek podstatné narušení hospodářské soutěže. Rozhodnutí již nabylo právní moci.  

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT