Napařování vagíny neboli napařování Yoni či V-steaming je metodou, která není žádnou novinkou, ale má hluboké kořeny.

Vaginální detoxikace pomocí páry byla hojně využívána už ve starověku řeckými ženami, které ji znaly pod pojmem „fumigace“. Metoda vaginální očisty spočívala v sezení nad uzavřenou nádobou, která obsahovala směs bylin a byla zakopána a zahřívána v díře v zemi.

Barva menstruační krve nemusí být vždy jen červená.
Různé odstíny menstruační krve: Oranžová naznačuje infekci, šedá potrat

Parní očista ženských partií je však vyzdvihována některými světovými celebritami i dnes. Co ale na její bezpečnost říkají lékaři?

Čištění párou je, jak jistě víme, v dnešní době velice využívanou technikou, jak se zbavit nečistot v koupelně, kuchyni i autě. Lze ale horkou páru využívat i k čištění intimních ženských partií?

Staří Řekové by jednoznačně tvrdili, že ano. Věřili totiž, že děloha ženy putuje po těle a hledá vlhkost, což způsobovalo neplodnost a ženskou hysterii. Aby ji udrželi na místě, podstupovaly ženy právě fumigaci, jak tvrdí Cleveland Clinic.

Metodu praktikuje i Gwyneth Paltrow:

Zdroj: Youtube

Vaginální napařování v tradičním pojetí se dle studie WHO stále používá například v Indonésii, Mosambiku, Jižní Africe a Thajsku. Místní ženy tvrdí, že metodu používají kvůli udržení zdraví a své identity, jiné ji využívají krátce po porodu. Na Západě je tato procedura spíš novinkou a praktikují ji i nejznámější celebrity, mezi které patří například i Gwyneth Paltrow či Chrissy Teigen.

Jak metoda funguje

Napařování vagíny spočívá v přípravě horké bylinné směsi, které vévodí především pelyněk, heřmánek, bazalka či oregano a další bylinky. Byliny zalité vodou se nalijí do speciální židle či nádoby s otvorem uprostřed a žena se nad ně posadí bez spodního prádla.

Činnost podobná sedací koupeli trvá obvykle kolem 20 minut až hodiny.

Tuto proceduru dokonce nabízí i některé lázně či salony, ovšem za tučný poplatek. Metodu lze praktikovat i doma, ovšem lékaři to silně nedoporučují.

S vaginálními problémy se za celý život setká téměř každá žena.
Ženy mají problémy, se kterými se stydí jít k lékaři. Některé lze vyřešit doma

Odborníci také varují, že může při napařování dojít k výrazným popáleninám, a navíc se nahřívá pouze vulva nikoliv vnitřní část pochvy čili vagína.

Obavy z této kontroverzní metody sdílí na webu Health Essentials i gynekoložka Talia Crawford: „Vaginální napařování může být velice nebezpečné, a to především kvůli tomu, že kůže na ženské vulvě je velice jemná a neopatrným napařováním by mohlo dojít k jejímu popálení.“

Dodává, že vystavování pochvy páře a vonným bylinám může navíc způsobovat změny v pH a vést až k bakteriální vaginóze či způsobit kvasinkovou infekci.

Výhody vaginálního napařování

Napařování vagíny pomocí speciálního sedáku a bylinné lázně má údajně schopnost důkladně vyčistit pochvu, dělohu a celý reprodukční trakt.

Párou tak můžete řešit i probíhající infekce, zažívací problémy, hemoroidy i hormonální nerovnováhu. Mezi další přínosy se řadí snížení každodenního stresu, léčení bolestí hlavy, zvýšení energie a snížení únavy, úleva od menstruačních bolestí, či dokonce zvýšení plodnosti.

Menstruační bolesti lze zmírnit změnou určitých návyků
Mnoho žen dělá při menstruaci stejné chyby. Bolestmi mohou trpět právě kvůli nim

I přesto, že v současné době neexistují žádné vědecké studie, které by podporovaly tvrzení, že je vaginální napařování přínosné, stále se najde spousta žen, které jej pravidelně praktikují. Fakta však mluví jasně, o čemž vypovídá i studie z roku 2019, v jejímž rámci si dívka vaginálním napařováním způsobila popáleniny druhého stupně.

A pak je tu ještě další věc. Pamatujte, že vaše vagína není sada záclon, kterou je čas od času potřeba vyčistit párou. I podle Medical News Today je pochva samočisticí orgán, který žádnou extrémní údržbu nepotřebuje. Zdravá vagina obsahuje bakterie, které pomáhají udržovat vaginální pH na správné úrovni a jakékoliv vnější zásahy mohou být spíš na škodu.

„Pochva si sama udržuje správnou rovnováhu pH a žádoucí je ji pouze omývat čistou vodou a pečujícími přípravky bez parfemace. Vaginální napařování není ani nutné, ani žádoucí,“ radí na webu doktorka Holly Ernst.