Kompromisem mezi štíhlou linií a uspokojením chuťových buněk je podle lékařů střízlivá konzumace.

„Doporučuji všem dopřát si menší porce, doplnit jídlo zeleninou, která pomůže rychleji zasytit, vychutnat si jídlo všemi smysly, a hlavně naslouchat svému tělu a respektovat pocit sytosti,“ poradila zakladatelka a lektorka Fit Institutu, lékařka Marie Skalská.

Podle ní je to účinnější, než zkoušet klasické recepty nahrazovat dietními alternativami. „V lidech to vyvolává dojem, že jídla mohou sníst více,“ doplnila. Podotkla, že například použitím medu místo cukru se energetická hodnota cukroví nijak nesníží. Polemizovat se pak dá také o chuti jogurtu v jídlech, kde je v původních receptech přidávána majonéza.

Slevy před Vánoci vedou zákazníky ke změně běžných nákupních návyků:

Slevy před Vánoci vedou zákazníky ke změně běžných nákupních návyků. Pro levnější zboží neváhají jezdit do vzdálenějších obchodů. Ilustrační snímek
Vánoční pečení se Čechům prodražit nemusí. Ořechy či vejce seženou v akcích

Velkou roli hraje také vůle a psychika. Odolat ochutnávání a přejídání pomáhá i správné rozmístění jídla.

„Obecně lze doporučit nemít pochutiny typu cukroví či ořechy vystavené na stole v průběhu dne, ale cíleně si určité množství dát na talířek a sníst třeba jako svačinu ke kávě,“ zmínila nutriční terapeutka Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Aneta Sadílková.

Pozor také na „skryté“ kalorie v alkoholu. Jedno velké pivo má stejné množství kalorií jako dva banány, sklenička vína se pak kaloricky rovná plechovce tuňáka. Zvlášť zlé je to s míchanými nápoji, oblíbené mojito se vyrovná energetické hodnotě cheeseburgeru z rychlého občerstvení.

Štědrovečerní večeře letos prodražila. Zjišťovali jsme ceny:

Smažený kapr s bramborovým salátem - tradiční česká štědrovečerní večeře
Štědrovečerní večeře podražila. Ideální jsou keřkovské brambory, radí Vaněk

Problém je i zvyšování chuti na další jídlo, zejména to nezdravé, při pití alkoholu. „Jsou to třeba klobásy k pivu nebo tučné sýry k vínu. Tuk přitom obsahuje dvojnásobek energie v porovnání s cukrem,“ upřesnila Sadílková.

Vrátit se na původní váhu se po Vánocích podle lékařky Marie Skalské podaří jen asi sedmi až čtrnácti procentům lidí, kteří se rozhodnou držet záhy po svátcích dietu. Nemá přitom cenu pouštět se do drastických diet nebo přímo tvrdých půstů. Vede to jen ke krátkodobé ztrátě váhy.

„Dlouhodobě si udržet hmotnost se většinou daří lidem, kteří se pravidelně hýbou,“ dodala Skalská.

Mezi nejtlustějšími národy světa

Podle statistik Světové zdravotnické organizace, patří Česku třicátá příčka na žebříčku národů nejvíce postižených obezitou. V rámci Evropy jde o příčku třetí, za Maďarskem a Velkou Británií.

„S mírnou nadváhou bojuje v Česku více než třetina žen, 35,7 procenta. A téměř polovina dospělých mužů, 48,6 procenta. Každý pátý muž trpí obezitou, u ženské části populace je to 18,4 procenta,“ vypočítala Simona Měřínská z Oddělení sociálních šetření Českého statistického úřadu.

Uznávaná cukrářka Mirka van Gils Slavíková připravuje až patnáct druhů vánočního cukroví:

„Když pracuju, tvořím, trému nemám. Tu mám spíš, když vedu kurzy, vystupuji na veřejnosti. Přitom to tak vůbec nevypadá,“ svěřila se ve Story cukrářka Mirka van Gils Slavíková
Recept cukrářky Slavíkové: O svátcích nepřiberu, dodržuji zásadu tři krát čtyři

Nadváha není zdravotní komplikací jen dospělé populace. Tloustnutí vnímají lékaři také u dětí. Zejména po pandemii covidu, který je vyloučil na čas z pohybových aktivit v kroužcích i školách. Roli u nich hrají především špatné stravovací návyky, včetně konzumace úplně zbytečných položek, jako jsou energetické nápoje.

„Například u deseti až jedenácti procent českých dětí byla zaznamenána nadměrná konzumace energetických nápojů,“ potvrdil před časem Michal Kalman, hlavní řešitel české části Mezinárodní výzkumné studie o zdraví a životním stylu dětí a školáků (HBSC).