Mezi osobnostmi, které veganství propagují, nejsou jen hubeňounké mladé herečky, ale třeba i moderátorka Ellen DeGeneresová se svou životní partnerkou, herečkou Portiou de Rossiovou. Oprah Winfreyová sice veganka není, ale nedávno se svým týmem absolvovala 21denní veganskou očistnou kúru. K veganství se přihlásili Ozzy Osbourne a herec Russel Brand nebo sportovci Carl Lewis a Mike Tyson. Dokonce i hráč amerického fotbalu Tony Gonzales, zadák týmu Atlanta Falcons, který váží přes 110 kilogramů, svou sportovní kariéru svázal s veganskou stravou.

Největší rozruch však mezi příznivci veganství způsobil Bill Clinton. Propagátoři neživočišné stravy byli ohromení a nadšení, když ho loni slyšeli o novém způsobu života vyprávět na televizní stanici CNN. Moderátorovi tehdy řekl, že díky veganství zhubl o 11 kilogramů. Navíc prý věří, že mu rostlinná strava prodlouží život.

"Málem jsem spadl ze židle, když jsem ho slyšel mluvit o tom, jak pije koktejl z mandlového mléka," vzpomíná prominentní veganský šéfkuchař Tal Ronnen. "Někdo, kdo jako Clinton vyrůstal na poctivém jižanském jídle, mluví o veganství - to je důkaz, že se věci pohnuly dopředu."

Američané dříve neuměli slovo "vegan" ani vyslovit


Otázkou ovšem je, jak moc tahle změna ovlivnila obyčejné Američany. "Všechna ta publicita samozřejmě má vliv," tvrdí Joseph Connelly, který o veganství píše ve svém zpravodaji VegNews. "Lidi teď umějí slovo "vegan" vyslovit! Pět deset let zpátky jim to ještě nešlo. To je změna k lepšímu."

A co na to statistiky? Nezávislé sdružení The Vegetarian Resource Group uvádí, že počet veganů v Americe zůstává pořád zhruba stejný nebo jen mírně roste. Nejnovější čísla ukazují, že kolem pěti procent dospělých Američanů jsou vegetariáni, kteří nikdy nejedí maso, ryby, mořské plody ani drůbež. Asi polovina lidí z těchto pěti procent jsou pak vegani, kteří nejedí ani žádné živočišné produkty jako vejce, mléko a mléčné výrobky a ti nejstriktnější ani med.

"Už se v tom pohybuji dlouho a takový posun jsem ještě neviděl," libuje si šéfkuchař Ronnen. "Lidi už se na vegany nedívají jako na podivíny, kteří jedí humus a suchý ultrazdravý chleba namazaný vojtěškovou pomazánkou."

Boom veganských restaurací


Veganství se stává něčím obecně přijatelným a celebrity to jen potvrzují. Je tu ale ještě jeden vážný protiargument, který tvrdí, že veganské stravování je finančně a časově nákladné a pro běžného člověka, který si nemůže dovolit najmout specializovaného kuchaře, prakticky nerealizovatelné. S tím ale vegani nesouhlasí. "Něco z toho chápu," uznává námitky například herečka de Rossiová. "Ale podívejte se na základy téhle stravy pořádně. Fazole a rýže jsou základem kuchyně v mnoha kulturách. A v supermarketech už dnes koupíte ledacos. Být veganem není žádná výlučná věc."

Veganské restaurace zažívají boom, a tak třeba v podniku Pure uvidíte, jak si strávníci pochutnávají na cuketových lasagních s rajčaty a ricottou z makadamiových ořechů a dýňových semínek. Nebo na cuketových květech plněných kořeněným sýrem z kešu oříšků. Oba zmiňované chody stojí nezanedbatelných 24 dolarů. Můžete ale usrkávat také speciální koktejly z čerstvě vymačkaných džusů.

Exprezident Clinton navíc dál dělá veganství velkou reklamu. Když v televizní show stanice NBC odpovídal na otázku, zda ho na veganství taky něco štve, slyšeli diváci mimo jiné tuto větu. "Chci zažít co nejvíc dobrých dní, a tohle je způsob, jak toho dosáhnout."