Lidé mají tendenci nazývat chřipkou každé nachlazení. Ta opravdová chřipka, která v přpadě oslabené imunity umí i zabíjet, však mívá mnohem vážnější příznaky než jen nudli z nosu a zvýšenou teplotu. Na rozdíl od virózy vás upoutá do postele a nebudete schopni ji jen tak přechodit.

Příznaky

Chřipka vás na rozdíl od virózy přepadne náhle. Ráno jste ještě jako rybičky, v průběhu dne však zničehonic pocítíte zimnici, rozbolí vás hlava a klouby. Únava vás nutí jít si co nejrychleji lehnout a vyspat se. Chřipku přitom vůbec nemusí provázet rýma ani kašel, někdy vás ani nemusí bolet v krku. Pokud se kašel dostaví, je zpočátku zpravidla suchý a dráždivý, postupně se zvlhčuje a mění v kašel hlenovitý.

Chřipku ani nachlazení není radno přecházet.Zdroj: Shutterstock.com

Zatímco při viróze mívá dospělý člověk jen zvýšenou teplotu, při chřipce se často dostaví horečka nad 38°C. Pro chřipku je typická únava až pocit vyčerpání, v prvních dnech vám připadá, že nemůžete vstát z postele. Dostavit se může i nevolnost doprovázená průjmem a zvracením, a to zejména u malých dětí. 

Léčba

Možná znáte humornou poučku, že léčené nachlazení trvá týden a neléčené sedm dní. S nachlazením se opravdu k lékaři nechodí, to ale neznamená, že bychom ho měli přecházet. Klid na lůžku předejde možným komplikacím; nezapomeňte také, že i při viróze je tělo oslabeno, a je tudíž náchylnější k nákaze dalšími nemocemi. U malých dětí může i obyčejné nachlazení provázet vysoká horečka, a pro rodiče proto nebývá snadné rozeznat ho od chřipky či bakteriální infekce; posouzení stavu lékařem je tudíž nezbytné.

S chřipkou chodíme k doktorovi už proto, že potřebujeme napsat neschopenku. Narozdíl od bakteriálních onemocnění, na která jednoduše zabírají antibiotika, však od něj nemůžeme očekávat zázračné léky. Chřipka se v postatě léčí podobně jako nachlazení: klidem v posteli a posilováním imunity. Pomáhají i babské recepty obsahující zázvor, česnek, cibuli, horký čaj s medem atd.

Posilování imunity je lékem číslo 1.Zdroj: Pixabay.com

Možné komplikace

Jak viróza, tak chřipka mohou přejít do vážnějších stavů, kdy bude pomoc lékaře nezbytná. Nejčastější komplikací při nachlazení bývá zánět vedlejších dutin nosních nebo zánět středního ucha, přechozená chřipka může mít následky dokonce až fatální - hrozí zánět plic nebo zánět srdečního svalu. Horečka trvající déle než tři dny nebo bolestivé polykání naznačují bakteriální infekci, která bude vyžadovat nasazení antibiotik.

Příznaky, při kterých byste měli okamžitě vyhledat lékaře:

  • ostrá bolest na hrudi
  • nesnesitelná bolest hlavy nebo závrať
  • dušnost
  • zmatenost
  • úporné zvracení
  • u dětí modravé zbarvení kůže a potíže s dýcháním
  • neochota pít
  • spavost a letargie
  • opětovné zhoršení stavu poté, co už bylo dítěti lépe