„Nezbývalo než si najít jiného koníčka a hlavně jiný způsob obživy. Vždycky jsem byl výtvarně zdatný, a tak jsem skloubil strojařské schopnosti se svým talentem a je ze mě designer,“ vzpomíná na zlomové období života muž.

Jan začal navrhovat ortézy a vozíčky pro zvířata. Spojil tak svůj životní úděl s jinou osudovou láskou – domácími mazlíčky. Má totiž kocoura Karla. „Protože mám rád zvířata a současně vím, co vozíčkáři zhruba potřebují, začal jsem modelovat první pomůcky pro handicapované psy a kočky. Ortézy vytvářím zpravidla na míru, vozíčky už jsou víceméně jednotné – vyvinul jsem tři základní velikosti, které se dají nastavit podle potřeb daného zvířátka,“ popisuje svou práci muž.

Jakmile jsou pomůcky vymodelované, vyrobí se na 3D tiskárně. Malý vozík je takřka celoplastový, u větších variant je to kombinace plastu a hliníkových profilů. Sedlo a opěrka nohou mají měkkou výstelku. „Je kouzelné, jak pes posazený do vozíku okamžitě pozná, na co to je, a začne s obrovskou radostí běhat. A to nejenom po cestách, ale zvládají i terén, obrubníky či schody,“ doplňuje designér.

Pes bez nohy netrpí

Tým AnyoneGo, se kterým Jan při vývoji pomůcek pracuje, má na svou práci kladné ohlasy. „Vztah lidí ke zvířatům se totiž výrazně mění. Pes, kočka nebo jiné zvíře jsou pro člověka spíše přítelem a partnerem. Lidé se jim snaží pomoci i v těžkých chvílích,“ říká Jiránek.

Jeho slova potvrzuje i veterinář Milan Snášil. Vozíček nebo ortézu už prý nechal udělat stovkám svých pacientů. V poslední době ale zvířecích invalidů přibývá. „Je dobře, že si u nás lidé konečně začali uvědomovat, že není pravda, že by pes bez nohy musel nutně trpět. Doposud jsem vídal psy na vozíku hlavně při procházkách v parcích v zahraničí. Poslední dobou jich ale přibývá i u nás,“ říká.