„Chci, aby lidé měli svobodnou volbu,“ říká politička, která už kvůli tomu navštívila dokonce i Nizozemsko – tedy zemi, kde mají zákon o asistované sebevraždě už 17 let. Jen předloni tam o „dobrou smrt“ požádalo přes 6 tisíc pa-cientů. Aktivita poslankyně okamžitě rozproudila vášnivou debatu.

Dali byste nemocnému jed?

Třeba Česká lékařská komora kvůli tomu zahájila obří průzkum mezi všemi zdravotníky. Ptá se, jaký je jejich postoj k eutanazii a jestli by se na ní byli ochotni podílet. 

Ilustrační foto
Černý kašel mutuje. Zaútočil na stovky lidí

„Zajímá nás, jestli by kolegové byli svolní poskytnout nemocnému jed a za jakých okolností. Ptáme se také na to, jestli si umějí představit, že jednou o eutanazii sami požádají,“ přibližuje anonymní průzkum šéf komory Milan Kubek.

Eutanazie.Zdroj: DeníkEutanazii sice prý stále odmítá, snahy některých politi-ků o její legalizaci ho ale nutí atmosféru mezi lékaři znovu zmapovat. „Protože pokud se o tom máme bavit, tak k tomu potřebujeme seriózní data,“ vysvětluje Kubek. Průzkum podle něj vyhodnotí odborníci z Psychiatrické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice.

Veřejnost je pro

Reakce lékařů, kteří už se průzkumu zúčastnili, jsou prozatím spíše nesouhlasné. Alespoň podle anonymních komentářů, které se objevily na webu komory. „Nejvíc mi vadí, že se očekává zapojení lékaře. S tím se nějak nedokážu ztotožnit,“ zaznělo například v reakcích.

Naopak česká veřejnost je k eutanazii stále svolnější. Odhalil to průzkum veřejného mínění z dílny CVVM. Zatímco ještě před 10 lety by si legalizaci asistované sebevraždy uměla představit polovina lidí, loni už to bylo 67 procent.

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula uvedl, že by mu eutanazie nevadila, ale jen v předem přesně určených případech.

Ilustrační foto
Z trhu zmizel další lék: bez pomoci se ocitli lidé s depresí