Recept na léčení rakoviny?

„Zabýváme se bílkovinou, která při poškození vede k závažným onemocněním, třeba rakovině. Snažíme se proto tuto bílkovinu zjistit a odhalit, jakou má úlohu. Pokud se nám to podaří, tak v budoucnu můžeme uvažovat o nějakém léčení genetických onemocnění," popsala mladá vědkyně. Podobné genetické poruchy způsobují i méně závažná onemocnění, třeba astma.

Páteční prezentace ukázala studentům, že bádání není jen prací ostřílených vědců. „Slečna Sedláčková dětem ukázala, že věda jde dělat i v nízkém věku. Je takovou nadějí, aby Česká republika šla v technologickém rozvoji dál. Takovéto mladé vědce se budeme snažit popularizovat proto, aby našli podporu nějakého potencionálního investora," sdělil Deníku ředitel science center iQparku Pavel Coufal.

Léčení rakoviny na základě tohoto výzkumu je stále ještě v nedohlednu. Určitou naději ale do budoucna dává.

„Je to hodně velká vize do budoucna. Chybí mnoho dílků do té skládačky. Teď se snažíme navázat spolupráci s univerzitou v Kodani a publikovat naše výsledky," dodala Hana Sedláčková, která v současnosti studuje obor biochemie na Masarykově univerzitě.

Záliba od základní školy

Vědecké bádání je pro mladou studentku jakýmsi snem. „Už na základní škole jsem se zabývala prostředím. Potom, co jsem přešla na gymnázium, začala mě zajímat hlavně biologie a DNA," vzpomněla studentka. Ve výzkumech podle svých slov hodlá pokračovat i nadále.

Podobné vědecké přednášky budou podle Pavla Coufala na programu i do budoucna. Mnohem větší prostor dostanou ve připravované iQlandii. Ta návštěvníkům otevře své brány koncem března roku 2014.

„Od začátku příštího roku začneme komplex vybavovat zhruba čtyřmi stovkami exponátů," popsal Pavel Coufal.

Podle něho by třeba za čtyři roky mohla vést od iQlandie tramvajová trasa k zoologické zahradě. Ta by sloužila muzeu tramvají a historickým strojům, které můžou najít zázemí právě v iQlandii. Vše je zatím pouze vizí.

„Pokud by něco takového vzniklo, tak nejdříve v roce 2015," doplnil Coufal.