Očkování způsobuje autismus a homosexualitu. Takový argument musel některým lidem nedávno vyvracet náměstek ministra zdravotnictví a vakcinolog Roman Prymula.

Počet očkovaných Čechů

„Když jsem si uvědomil, jakým nesmyslům lidé občas věří, rozhodl jsem se zřídit speciální portál, kde budeme všechny mýty o očkování vyvracet. Lidé tam najdou veškeré informace nejenom o vakcínách, ale také o chorobách, proti kterým očkování chrání,“ řekl. Českem se totiž začínají znovu šířit nemoci, které už lékaři považovali za vymýcené. Třeba spalničky. Ty loni dostalo 146 lidí, letos už to bylo dokonce 156, a to se do statistik dostali jen pacienti, kteří onemocněli během prvních osmi měsíců roku. Choroba přitom může být nebezpečná a při komplikacích může skončit i smrtí.

„Lidé si to ale neuvědomují. Tím, že se nám díky očkování v minulosti podařilo chorobu prakticky vymýtit, s ní nemají zkušenost. Vnímají jen případné nežádoucí účinky očkování, které se samozřejmě mohou v ojedinělých případech vyskytnout,“ dodal Prymula. Státní ústav pro kontrolu léčiv jich prozatím zaznamenal celkem 794. Podle Prymuly jde ale o zanedbatelné projevy ve srovnání se samotným onemocněním. Přesto už resort připravuje zákon, který by umožnil odškodnění takových pacientů.