Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vyplatí se začít znovu, od nuly?

Praha - Zatoužili jste někdy zmáčknout pomyslné tlačítko restart a zkusit všechno nově a jinak? Tento pocit zažívá v dnešní hektické době mnoho lidí. Podle psychologů může takový krok prospět, ale vše je třeba pořádně promyslet

7.1.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Shutterstock

Říká si „zapálená kuchařka," ale dříve milovala spíše čísla než kuchtění. Pracovala jako daňová poradkyně. „Úspěchy, dobrý výdělek, ale také práce po nocích a stres. Po nějaké době se dostavily zdravotní potíže. Tak jsem se odhodlala k nelehkému životnímu kroku - zahodila jsem vybudovanou pracovní kariéru a pustila se do realizace svých snů. Začala jsem se živit jako autorka a vydavatelka nápaditých kuchařek," uvádí Lenka Požárová, která zažila svůj životní kariérní restart.

Člověk musí chtít

A podařilo se! Dnes se úspěšně prodávají m nejen její knížky, ale i skleničky, v nichž nabízí například na farmářských trzích nejrůznější dobroty.

Lenka Požárová je typickým příkladem člověka, který po „kariéře hlavou" začal dělat kariéru v úplně jiném směru.

„Jsem přesvědčená o tom, že všechno jde, jen člověk musí opravdu chtít a sebrat k tomu všechnu odvahu," svěřila se na svých webových stránkách.

Práce jí prý už nedávala uspokojení a nevracela energii, kterou do ní dávala. A přesně to je podle psychologů stav, kdy je třeba zmáčknout pomyslné tlačítko restart. A začít dělat třeba právě to, co člověka baví.

„Podle zkušeností se opravdu nejčastěji ,restartují' lidé na vyšších a vytížených pozicích, kteří si často i v důsledku nemoci (psychické či fyzické) uvědomí, že již takto žít nechtějí, že je práce ani tolik nebaví, že jim život utíká a oni nestíhají nic než tu práci a tak dále.

Podobným motivem změny bývá i syndrom vyhoření většinou se projevuje v profesích pracujících s lidmi, jako jsou zdravotní sestry, sociální pracovníci, lékaři či učitelé.

Tito lidé často změní práci, odejdou do zahraničí nebo upraví svůj životní styl," uvádí psycholožka Johana Kroupová.

Nejen kvůli kariéře

Nový životní začátek se ale nemusí točit jen kolem kariéry. „Dvě děti jsem vyvedla z hnízda, rozvedla se a začala si tak spokojeně žít sama v malém 2+kk," vypráví Karolína z Týnce nad Sázavou, která nepřeje uvést své příjmení.

Jak sama říká, hnila si, spokojeně. „Jednoho dne jsem šla se svou fenkou knírače na procházku a řekla si, sakra, tohle budeš dělat ještě 30 let?" A tak si dala inzerát, který, i když to bude znít jako z pohádky, hned zapůsobil.

A Karolína se zamilovala na prvním rande.

„Troufnu si říct, že to bylo vzájemné.

Přenesla jsem se do životní pohádky, ale ne do vzdušných zámků.

Začala jsem žít úplně I jinak. Za partnerem jsem se přestěhovala do jeho domku v Praze, byt v Týnci jsme si nechali na víkendy. Jezdíme sem sbírat houby, v přírodě necháme pořádně vyběhat psa nebo si dáme zdejší vynikající pizzu. Praha je pro nás přitažlivější z hlediska práce. Abych totiž nezapomněla. Když změna, tak pořádná. Z kadeřnice jsem se stala prodavačkou i v dámském spodním prádle, což byl vždycky můj sen.

Nevěřila jsem, že se mi může splnit. Měla jsem také štěstí, že jsem práci našla hned, co jsem podala výpověď a začala louskat inzeráty."

Všechno naruby

Dodává, že od té ponuré procházky podél řeky do zabalení poslední krabice uplynuly pouhé dva měsíce.

„Úplně jsem si vše převrátila naruby, začala jsem znovu žít!"

„Velkou skupinou "restartérů' jsou obecně zabezpečení lidé (více muži) kolem 50 let.

Zvlášť muži často řeší svoji krizi stárnutí tím, že si najdou přítelkyni a odejdou od rodiny, začínají znovu, mají malé děti a zachovávají si tak iluzi mládí. Mnozí z nich říkají, že tak realizují, co mají instinktivně od přírody dáno můžou si dovolit mít mladou
hezkou ženu, když ta jejich zestárla," vysvětluje terapeutka Johana Kroupová.

Nový vztah

Vztahový restart ovšem není jen doménou pětačtyřicetiletých mužů, kteří si najdou mladší partnerku. Může to být i dvacetiletý člověk, který po pubertě strávené s první láskou začne plánovat budoucnost s někým jiným. Tak například Eva. Plánovala svatbu, ale zdravý selský rozum ji začal ponoukat, že její budoucí ženich není tím, se kterým jde žít dalších 50 let.

„Uteč, našeptávalo mi něco stále. Poslechla jsem. Čert vem společné hypotéky i plány na příští dovolenou. Jsou věci, které jsou v ohledu na další život nepodstatné."

Odjela do Londýna za svou prababičkou, které vařila polévky a chodila jí na nákupy.

„Z účetní jsem se stala pečovatelkou. Ale pomohlo mi to uvědomit si, co v životě vlastně chci. Ještě chvíli si užívat a nesvazovat se manželstvím a dětmi, které by zcela logicky po sňatku následovaly."

Evu nepálilo dobré bydlo, jak by řekla možná její babička. Jen to vnitřně cítila jinak. Potřebovala zkrátka začít znovu. A povedlo se.
Dnes je šťastná, že z nalinkované budoucnosti sjela.

Dát na intuici?

Dala i na svou intuici, ale vyplatí se ji poslouchat? „Doporučila bych svým klientům, aby zvážili situaci. Jestli je to změna, kterou opravdu chtějí a nikomu neublíží, není důvod váhat. Pokud jde o změny manželek a partnerek - to nedoporučuji, takoví muži se často spálí a rádi se vracejí ke své rodině," říká Johana Kroupová a dodává, že to ještě nemluví o morální stránce takového „restartu".

Lidé, kteří nový začátek zažili, říkají, že to vlastně není nic lehkého. Změnit svoje životní návyky a cestu, kterou mají prošlapanou, chce pořádnou dávku odhodlání.

A někdy není ani snadné vytyčit si, jak má nová životní cesta vypadat. Co doporučují odborníci, když máte pocit, že byste rádi začali znovu, ale trochu tápete? Tak třeba odjet samostatně někam, kde bude klid na přemýšlení, ať už na chatku na Sázavě, nebo do Karibiku. A přemýšlet.

Recept na štěstí

Co vás baví? Co byl váš sen a cíl? Proč se chcete odklonit od dosavadní cesty? Co vám vadí na současném směru života? Jak trávíte volný čas? Co vás naplňuje? Je nějaké poslání, které chcete naplnit? Co vám chybí? Proč to nemáte a proč to hledáte? Jestli se sami na takové rozhodnutí necítíte, může vám pomoci takzvaný kouč.

Kouč je něco jako psycholog.

Vhodnými otázkami vám může odhalit cestu, která by vás bavila. O novém začátku se příliš nedá mluvit, pokud se z mzdové účtárny firmy Koudelka a syn přesunete do mzdové účtárny firmy Pneumatiky Hodík. Protože když změna, tak musí být pořádná!

„Teď už vím, že se stačí zamyslet nad tím, čím se odreagováváte, co děláte rádi o víkendu, u jaké práce zapomínáte na čas. Já jsem prostě strašně ráda relaxovala vařením a utápěla se v haldách receptů, které jsem si třídila a pravidelně je přerovnávala. Když jsem podle nich vařila, byl výsledek díky mé nezkrotné fantazii na sto honů vzdálený od původní předlohy," uvádí Lenka Požárová, která našla odvahu a k pořádné změně se odhodlala.

Když se nezadaří

Někdy se však nový začátek nepovede tak, jak člověk zamýšlel. Manažerka Petra, která se rozhodla po letech ve vysoké pozici hodit kariéru za hlavu a vrhnout se do podnikání, o tom ví své.

„Měla jsem už všeho dost. Neustálé stresy v práci a k tomu ještě nejistota, jestli mě v příští vlně propouštění vyhodí, nebo ne. Už jsem to nemohla snést a strašně toužila mít vlastní firmu. Začala jsem chodit na kurzy a otevřela si kosmetické studio. Investovala jsem do něj spoustu peněz, o času nemluvě. I když byly zákaznice spokojené, chodilo jich málo. Už jsem to nemohla finančně utáhnout a musela jsem zavřít. Teď už je to za mnou, ale nevzpomínám na to ráda," uzavírá.

A jak jste na tom vy? Začali jste nad výše zmíněnými otázkami přemýšlet? Pak je možná na čase opravdu zmáčknout tlačítko restart.

Než se rozhodnete

• Jak se vyhnout tomu, abyste se dostali do situace, kdy budete nutně potřebovat „zrestartovat"? Základem je vyvážený pracovní a osobní život. Obojí musí být v rovnováze.

• Nesoustřeďte se pouze na práci. Je potřeba, abyste se odreagovali u svých koníčků, které s prací nemají nic společného.

• Nový začátek vám v určité situaci může velmi prospět, dobře ale vše zvažte, protože někdy není cesty zpět. Především pokud by pra vás nový začátek, třeba v podobě samostatného podnikání, znamenal finanční náklady, nejprve vše s chladnou hlavou důkladně promyslete.

• Mějte plán B, kdyby se vše nepovedlo podle vašich představ.

MICHAELA ČERVENÁ

Autor: Redakce

7.1.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby v Praze.
5 12

Praha volí jinak než zbytek země. Potvrdí se to i letos?

Volby v Žermanicích na Frýdecko-Místecku.
11

Muž si dělal selfie a pak zpřeházel volební urnu. Řeší se platnost voleb

Jan Kysela: Zeman a Babiš chtějí všechno, jen plusy a žádné minusy

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Včera a dnes rozhodujeme o složení sněmovny, potažmo vlády. Za necelé tři měsíce si zvolíme prezidenta. Jaký vliv to bude mít na český ústavní pořádek a mělo by dojít k úpravě základního zákona České republiky? O tom Deník mluvil s ústavním právníkem, profesorem Janem Kyselou.

Zmanipulovat volby? Je to nesmysl a místní hysterie, říká starosta Krupky

Trenér rozdával cesťáky fotbalistům, někdo na něj zavolal kriminálku, že jim dává upravené volební lístky. 

Týdenní zkrat: Vyčistěte si odpad a zvolte

Volíme. O ničem jiném se tento týden skoro nemluvilo. Přesto se ale našlo i několik důležitých nevolebních zpráv. Třeba ty z Hradu. Odkud jinud taky, že?

Nové léky nejen na srdce. Čekání na ně bude ještě delší

/INFOGRAFIKA/ Důvod? Výrobcům už nejspíš nebude stačit, že doloží, jakému procentu pacientů jejich pilulky zachrání život.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení