V plánu jej má podstoupit například Pavel Navrátil z Blanska. „Myslím, že je to výborná věc. Každý člověk by se měl zajímat o své zdraví, protože to je to nejcennější, co máme. Zatím jsem ještě podobné vyšetření neabsolvoval, snad žádné potíže nemám, ale člověk nikdy neví. Padesát let mi sice ještě není, určitě se ale o vyšetření budu zajímat," popsal Navrátil.

Zájemci o vyšetření se podle Ostré mají dostavit na lačno na oddělení klinických laboratoří. Následně jim personál odebere krev v množství jedné zkumavky. Výsledek se lidé dozví ještě týž den. „Na vyšetření je možné přijít od půl deváté ráno do pravého poledne. Není potřeba se dopředu objednat," upřesnila mluvčí blanenské nemocnice.

Pouze jeden den, konkrétně patnáctého listopadu od půl osmé ráno do půl šesté večer, si mohou ženy do čtyřiačtyřiceti let nechat v nemocnici zkontrolovat prsa na radio-diagnostickém oddělení. „Zdravotní pojišťovny hradí preventivní vyšetření prsu ženám až od pětačtyřiceti let. Aby jej u nás mladší ženy měly zdarma, je potřeba, aby si zajistily na bezplatném telefonním čísle poukázku AVON, kterou Liga proti rakovině na toto vyšetření přispívá. Objednání není nutné," přiblížila Ostrá.

Loni si v nemocnici při této akci nechalo zkontrolovat prsa 123 žen. Lékaři jim udělali celkem 51 mamografických vyšetření, 72 ultrazvuků a 17 kombinací obojího. „U patnácti žen testy v tento jediný den odhalily nález nezhoubných změn na prsu, specialisté doporučili další kontroly. Bohužel u dvou žen lékaři bez zásadních příznaků odhalili vysokou pravděpodobnost zhoubného nádoru. Oběma jsme odebrali tkáň pro další testy, u jedné z žen byl zhoubný nádor v prsu definitivně potvrzen," upozornila Ostrá.

Rakovinou prsu onemocní každá osmá žena. „Karcinom lze přitom velmi dobře léčit. Až dvaadevadesát procent pacientek se zcela vyléčí, pokud je nádor odhalen včas," sdělila Ostrá.

V České republice je každoročně diagnostikováno více než šest tisíc nových případů tohoto onemocnění, dva tisíce žen ročně zemře. O vyšetření uvažuje například devětadvacetiletá Martina Robotková. „Pořád se k němu odhodlávám, ale aby už jednou nebylo pozdě. Do roka ho chci určitě absolvovat," poznamenala žena.

Vedle těchto krátkodobých akcí nabízí nemocnice už skoro dva roky také preventivní onkologický program. Pojišťovny jej nehradí, zájemce musí do peněženky sáhnout pro čtyři a půl tisíce korun. Program funguje každý pátek, kdy nemocnice stihne vyšetřit čtyři lidi. Za dvě hodiny absolvují sérii vyšetření. Od změření tlaku přes ultrazvuk břicha a rentgen plic až například po kožní vyšetření zaměřené na prevenci melanonu nebo test stolice na skryté krvácení. Díky komplexnímu vyšetření lékaři zjistí další zdravotní problémy.

V Nemocnici Boskovice dříve provozoval onkologickou ambulanci brněnský Masarykův onkologický ústav. „Ale vzhledem k neefektivnímu využití tuto činnost ukončil. V případě potřeby ale spolupracujeme na bázi poradenství. Onkologickou problematiku našich pacientů řešíme v rámci lůžkových oddělení. Chystáme se akreditovat naši gastroenterolo­gickou ambulanci a rozvinout preventivní onkologický program screeningu kolorektálního karcinomu, tedy tlustého střeva a konečníku," řekl jednatel Nemocnice Boskovice Miloš Janeček.