S vysokým krevním tlakem se potýkám už téměř deset let. Lékaři v nemocnici mi ho zjistili ve 20 letech, dlouhodobě mě bolívala hlava, občas jsem trpěla závratí a opakovaně mi naměřili opravdu vysoký tlak 190/120, takže nebylo o čem přemýšlet a dostala jsem léky. Tehdy mi ještě řekli, že pokud bych v budoucnu chtěla mít děti, musím je vysadit.

Riziko mrtvice eliminujete preventivními prohlídkami u lékaře.
Mrtvice. U kuřáků je riziko až šestkrát vyšší, na vině ale může být i zubní kaz

Pravidelně jsem tedy užívala léky a měřila si doma tlak každý den. Taky jsem se snažila změnit stravu, trochu jsem i zhubla, abych tělu ulehčila, ale největší problém jsem měla s tím, že bych přestala kouřit. Jednou za čas jsem prostě cigaretě neodolala, ačkoli jsem věděla, že to je pro můj tlak to nejhorší.

Ovšem o dva roky později jsem otěhotněla a zdraví bylo v tu chvíli na prvním místě, takže jsem okamžitě začala dodržovat zásady zdravého životního stylu, ze dne na den přestala kouřit a moje strava byla ukázková. Vzhledem k těhotenství mi můj kardiolog nově předepisoval lék Dopegyt, který mohou užívat i těhotné, takže bylo všechno relativně v pořádku. Nicméně vzhledem k termínu porodu v červenci, kdy byla velká horka a já jsem byla hodně oteklá, provedli lékaři raději císařský řez.

Pampeliška
Zavodnění trápí stále více lidí. Vyzrát na něj lze přitom snadno, díky bylinám

Léky jsem brala i při kojení, lékaři mě ujistili, že se nedostanou do mateřského mléka. Při druhém těhotenství už jsem měla tlak 220/150 a lékaři opět nechtěli riskovat, aby se něco nestalo, takže i druhý syn se narodil císařským řezem. Hned po porodu jsem pokračovala se stejným lékem, ale ten už můj vysoký tlak nedokázal „utáhnout“, takže mi lékař předepsal účinnější léky, které fungovaly lépe a stále je užívám.

Názor lékaře

Profesor Josef Kautzner (přednosta Kliniky kardiologie IKEM)

„Pro zahájení léčby jsou rozhodujícími faktory výše krevního tlaku, celkového kardiovaskulárního rizika a přítomnosti postižení orgánů jako srdce, mozek a ledviny. U tlaků nad 180/110 se léčba zahajuje ihned. U systolického tlaku mezi 150-180/95-110 se vyžaduje opakované naměření zvýšeného tlaku a léčba se zahajuje do 1 měsíce (v případě zvýšeného rizika ihned).

Selhání srdce - Ilustrační foto
Pozor na synkopu. Tato ztráta vědomí může signalizovat problémy se srdcem

U mírnější arteriální hypertenze je možné s léčbou vyčkat 3 měsíce a mezitím uplatnit režimová opatření. Hlavními cíli léčby je kromě snížení krevního tlaku i léčba přidružených onemocnění a odstranění všech odstranitelných rizik (zejména kouření, nadváhy). Krevní tlak by měl být snížen na cílové hodnoty pod 140/90 u všech a pod 130/80 u diabetiků, pacientů se zvýšeným rizikem, po mozkové příhodě nebo infarktu myokardu, s onemocněním ledvin.

Tak lze dosáhnout pokles kardiovaskulární úmrtnosti o téměř 20 procent a úmrtnosti na mozkové příhody o více jak 40 procent. Léčbu lze zahájit jedním lékem nebo kombinací léků. Hlavní skupiny léků zahrnují tzv. ACE inhibitory, kalciové blokátory, betablokátory a diuretika. Tyto léky prokazatelně snižují riziko úmrtí a komplikací arteriální hypertenze. Často se léky kombinují, aby se posílil účinek a snížil výskyt nežádoucích účinků. Ideální je, pokud se léky vyberou nemocnému na míru – podle toho, zda má ještě další onemocnění.“

V roce 2017 u nás bylo hospitalizováno 12 424 lidí s vysokým krevním tlakem, z toho bylo 4420 mužů a 8066 žen.

Hypertenze je jednou z šesti nejčastějších příčin hospitalizace.

V Česku má vysoký krevní tlak až 40 procent dospělých mezi 25-64 let, přičemž jeho výskyt se zvyšuje s věkem. V dekádě od 55 do 64 let má vysoký tlak 72 procent mužů a 65 procent žen, přičemž čtvrtina nemocných o své chorobě vůbec neví! 

V České republice žije přibližně 2,5 milionu hypertoniků.

Ilustrační foto
Z virózy boj o život. Přechozená infekce může způsobit zánět osrdečníku

Informace o hypertenzi

  • Arteriální hypertenze je označením pro opakované nebo přetrvávající zvýšení krevního tlaku – dlouhodobé hodnoty krevního tlaku 140/90 a vyšší (optimální krevní tlak je 120/80).
  • Může být jednou z příčin ischemické choroby srdeční, infarktu myokardu, mozkové příhody, ale i demence nebo může způsobovat poruchy erekce.
  • Příčinami vysokého krevního tlaku mohou být zúžení tepny, která zásobuje ledviny, onemocnění nadledvin, ledvin, ale i vrozené zúžení aorty. V těchto případech jde o sekundární hypertenzi, která se týká zhruba 10 procent pacientů. 
  • Zbylí pacienti se potýkají s takzvanou primární hypertenzí, jejíž přesné příčiny nejsou známé a ovlivňuje ji mnoho faktorů (konzumace nezdravých jídel, věk, kouření, rodinná zátěž, nadměrný příjem alkoholu, sedavý způsob života, obezita nebo stres).

Pamatujte, že vysoký tlak sice nebolí, ale umí zabíjet.

Tipy pro zdravé srdce

Při vysokém tlaku je zásadní změnit životní styl. Jen tak se dá předejít horším zdravotním problémům jako je například ischemická choroba srdeční, infarkt, ale i mozková příhoda. Naprostý zákaz kouření je klíčový. Prognóza nemocných, kteří přestanou kouřit, je výrazně lepší než těch, kteří v tom pokračují. Jako obvykle tu nebude chybět pohyb, který chrání před ischemickou chorobou srdeční. Ideální je rychlá chůze, indiánská chůze, klus, jízda na kole, plavání nebo v zimě běžky. Co se týká stravy, nejdůležitější je vyvarovat se tukům s vysokým obsahem nasycených mastných kyselin, které zvyšují riziko trombózy cév. Nepřisolujte si jídlo a jezte hodně vlákniny, kterou najdete v celozrnném pečivu, tmavá mouce a rýži, luštěninách, zelenině a ovoci. Zároveň je vhodné přestat užívat hormonální antikoncepci a omezit léky proti bolesti.

Srdce a lékař - Ilustrační foto
Od nachlazení k fatálním následkům. Jak předcházet srdečnímu selhání?

Recept na závěr

Při léčbě vysokého krevního tlaku používali údajně česnek už staří Řekové, tak jej vyzkoušejte i vy.

ČesnečkaZdroj: Pixabay

Česnečka

Ingredience:

4 brambory
1-2 paličky česneku na plátky
1 lžička kmínu
750 ml vody nebo vývaru
2 lžičky sušené majoránky
1 cibule, pokrájená
máslo nebo olej
sůl, pepř
chlebové kostičky
sýr

Postup:

Brambory oloupejte a nakrájejte na kostičky. Cibuli nakrájejte najemno a česnek krájejte na plátky nebo jej prolisujte. V hrnci rozehřejte olej nebo trošku másla, na kterém osmahnete cibuli a přidejte česnek, krátce orestujte a zalijte horkou vodou nebo vývarem, záleží na vaší chuti. Polévku osolte, opepřete a vařte, dokud nebudou brambory měkké. Poté přisypejte dvě lžičky drhnuté majoránky a aby byla česnečka opravdu silná, můžete přidat ještě 3 stroužky česneku, ideálně prolisovaného. Horkou česnečku nalijte nejlépe do misek a posypejte upečenými kostičkami chleba nebo i s nastrouhaným sýrem.

„Patrně jediný způsob, jak si zachovat zdraví, je jíst, co ti nechutná, pít, co se ti oškliví, a dělat, co se ti nechce.“ – americký spisovatel Mark Twain

Operace. Ilustrační foto.
Od pálení na hrudi k transplantaci srdce. Bypass dává lidem šanci na nový život