„Všechno začalo, když mi bylo asi 18 let. Moje mamka měla vysoký krevní tlak, stejně jako její táta, tedy můj děda. Byla to jedna z věcí, kvůli které chodili pravidelně k lékaři. Bylo to v rodině. Můj dědeček bral léky na tlak od 22 let a moje mamka od 35 let,“ vyjmenovává Hanka.

Není radno podceňovat problémy s dýcháním. Může za tím být vážný zdravotní problém.
Chronické selhání srdce: Tělo umí člověka varovat včas, příznaky lidé ignorují

Vysoký tlak v číslech

Nadváha a obezita můžou až za 50–75 procent případů vysokého krevního tlaku.

Češi patří k národům s nejhoršími výsledky u této nemoci na světě, týká se to zejména mužů.

Přibližně 10 až 20 procent všech neléčených osob s vysokým tlakem umírá na nemoci ledvin, ty totiž citlivě reagují na vysoký tlak.

„Když jsem se na střední škole věnovala sportovní gymnastice, musela jsem podstoupit prohlídku u lékaře, který byl poměrně překvapený, že mi v mém věku naměřil vyšší tlak. Ale já jsem nad tím mávla rukou – přišlo mi to normální. Lékař mi říká: ‚Máte vysoký tlak.‘ A já: ,Ok, to je v pohodě.‘,“ vypráví.

„Během studia na univerzitě už jsem dostala léky na tlak, steině jako moje mamka. Bylo potřeba vybrat ten ideální, který můj nevyrovnaný tlak udrží na uzdě. Pravděpodobně jsem brala víc léků než 50letý člověk. Stále jsem to ovšem víc neřešila,“ říká Hanka.

Měření tlaku

„Po promoci jsem začala pracovat jako hlavní účetní na soukromé zdravotnické klinice. Obklopena zdravotníky a nejnovějšími technologiemi ve zdravotnictví jsem se o medicínu začala zajímat více. Navíc toho v práci bylo dost a stres narůstal úměrně úkolům, které jsem dostávala. V kanceláři jsme dokonce měli přístroj na měření tlaku, a tak jsem ho jednou, když jsem tam byla sama, vyzkoušela. To číslo bylo ohromující. 180/120. Začalo mi hučet v uších a rozbolela mě hlava. V tu chvíli mi docvaklo, že to není legrace. Bylo mi 26 let,“ svěřuje se.

Podle lékařů má až 90 procent pacientů tzv. primární neboli esenciální hypertenzi, u níž se těžko určuje příčina, a zároveň člověk nemá další onemocnění, které by vysoký tlak způsobovalo. "Nicméně jsem změnila životní styl, přestala jsem téměř úplně solit a hlavně v práci se snažím tolik nestresovat. Ale pravděpodobně napořád už budu mít léky na snížení tlaku,“ uzavírá smutně Hanka.

Pokud nejste nejmladší a máte problémy s dýcháním, raději navštivte lékaře. Mohlo by za tím být srdce.
Pozor na problémy s dechem. Neléčená nemoc může do 24 hodin skončit smrtí

Názor lékaře: prof. MUDr. Josef Kautzner, CSc., (přednosta Kliniky kardiologie IKEM)
Ve většině případů se nemusí arteriální hypertenze nijak projevovat po mnoho let. Jindy má pouze nespecifické příznaky jako zaujetí hlavy nebo bolest hlavy. Bohužel se někdy poprvé projeví až závažnými komplikacemi, jako jsou mozková příhoda nebo infarkt myokardu. Vzhledem k tomu, že velká řada klinických studií s léky prokázala jednoznačně, že správnou a dlouhodobou léčbou hypertenze se dá výrazně snížit riziko těchto komplikací a zlepšit přežívání nemocných, je potřeba pacienty s arteriální hypertenzí léčit, i když nemají žádné potíže. Je důležité, aby to všichni nemocní správně chápali, protože jedině tak mohou spolupracovat.

Červená řepa pomáhá

Pokud léta ignorujete vysoký tlak (nad 140/90), snižujete si délku života až o tři roky. Vysoký krevní tlak se přitom dá pozitivně ovlivnit životním stylem. Podle jedné britské studie ke snížení krevního tlaku o 12 bodů stačí čtvrtlitr šťávy z červené řepy denně. Americká srdeční společnost dokonce srovnává účinky šťávy z řepy s medikamenty.

Hypertenze až čtyřikrát zvyšuje riziko mrtvice. Mikromrtvice mohou snížit výkonnost mozku. Pozor si dávejte i na oči, protože vysoký tlak poškozuje cévy sítnice, kdy dochází k jejich zúžení a může dojít i ke krvácení. Následkem toho bolí oči a v nejhorším případě dojde až ke ztrátě zraku.

Vyšší tlak klade vyšší nároky i na srdce, což může vést k chronické srdeční slabosti nebo infarktu.

Počátky revmatoidní artritidy se projevují bolestí a otokem kloubů, nejčastěji kolenních a těch u prstů a ruky. Onemocnět ale mohou skoro všechny klouby v těle
Statisíce Čechů trápí problémy s klouby. Pomoci si ale lze i vlastními silami

Jak si správně měřit tlak?

· Pár minut před měřením se v klidu usaďte a nijak se nenamáhejte.
· Snažte se několik hodin před měřením vypustit ze svého jídelníčku kávu a čaj.
· Tlak byste si měli měřit na pravé ruce, ve výšce srdce. Pokud je manžeta příliš volná nebo naopak příliš upnutá, může to způsobit, že naměříte špatné hodnoty. Pro jistotu opakujte měření 2–3x a z konečných výsledků si spočítejte průměr.
· Během měření se snažte nemluvit, nesmát se ani nekašlat – může to zkreslit výsledek. Stejně tak neseďte s nohou přes nohu.
· Tlak do hodnoty 120/80 mm Hg je považován za normální. Pokud pravidelně naměříte vyšší tlak, měli byste zajít k lékaři.

Ilustrační foto.
Desetina nemocnic má problém: nemohou brát mladé lékaře

Recept pro zdraví: Ricotto-kokosové kuličky

Pečete každoročně své vyzkoušené druhy cukroví? Zkuste letos naše kuličky z kokosu a ricotty (tu seženete v klasických supermarketech) a potěšte své blízké novou chutí. Ingredience: 60 g másla, 100 g ricotty, 180 g mouky, 120 g cukru, 20 g mletého kokosu, 1 žloutek, nastrouhaná kůra z jednoho citronu, 1 lžička kypřicího prášku, špetka soli, mléko a kokos na posypání

Postup: Zpracujte ricottu s cukrem. Smíchejte mouku se změklým máslem, přidejte ricottu smíchanou s cukrem, žloutek, citronovou kůru, kypřicí prášek, sůl a mletý kokos. Vypracujte vláčné těsto, zabalte ho do potravinářské fólie a dejte do ledničky alespoň na hodinu odpočinout.

Pomoučenýma rukama pak z těsta vytvářejte kuličky a vkládejte je na plech vyložený pečicím papírem. Kuličky potřete mlékem, a posypte mletým kokosem a dejte péct na 175 stupňů na 16–17 minut.