"Každý rok přibývá v Česku 250 pacientů s neuroendokrinním nádorem. Více než polovina už má metastázy. Přitom šance na dlouhodobé přežití a třeba i vyléčení je při léčbě v raných stadiích velmi dobrá," říká předsedkyně kooperativní skupiny pro tyto nádory, primářka onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice Eva Sedláčková.

Zatímco v roce 2000 bylo diagnostikováno 150 pacientů, letos jich je kolem 250. Proč doktoři s jistotou říct nedokážou. Jde nejspíš o změny stravování a vlivy životního prostředí. Roli hraje i zlepšení endoskopických metod, které umožňují nádory odhalit.

Neuroendokrinní nádory jsou podle ní zákeřné v několika směrech. Kvůli tomu, že jsou vzácné, lékaři je mnohdy nedokážou odhalit tak rychle jako běžné typy nádorů. Navíc mohou napadat prakticky všechny orgány těla a jejich projevy se různí podle toho, kde se objeví.

Pokud nádor třeba působí na vznik hormonu ACTH, který u zdravého člověka vzniká v podvěsku mozkovém, pak podporuje tvorbu kortizolu v nadledvinách. Postava nemocného se mění typickým ukládáním tuku na trupu a obličeji.

Jak se dá vzácný nádor léčit? Většinou operací. Pokud ale není možná, podávají se přípravky s hormonem somatostatinem nebo protinádorové léky. Další možností je ozáření nádoru a jeho zničení.

Pro lidi, kteří pojali podezření, že by v jejich případě mohlo jít o tento typ nádoru, funguje na webová poradna. "Na www.neuroendokrinni-nadory.cz se mohou obracet pacienti i lékaři. Je pro nás zadostiučiněním, když se podaří díky našim aktivitám pomoci pacientovi, který by se jinak ke správné léčbě dostal třeba až za rok," shrnuje primářka.