Důvod? VZP prý nevznikla žádná škoda. A to přesto, že kvůli lži zaplatila skoro čtvrtmiliardovou částku za daleko méně kvalitní služby, než původně předpokládala.

Několik let vyšetřování

Policie prověřovala zakázku na ozdravné pobyty několik let. Výlety k moři zajímaly kriminalisty kvůli podezření z podvodu. Existovala totiž pochybnost, jestli vítězná firma Kovotour plus nezískala tendr jen proto, že do přihlášky uvedla nepravdivé údaje. Ty se týkaly počtu dvoulůžkových pokojů v řeckém hotelu.

Ilustrační foto
Test na rakovinu do schránek. Češi dostanou zkumavky na stolici

Toto podezření vyjádřil neúspěšný uchazeč – cestovní kancelář Adriatic Curatio – i někteří členové správní rady pojišťovny. „První turnus a inspekční cesta skutečně ukázaly, že to s lůžky není tak, jak má být,“ řekl v létě roku 2014 Českému rozhlasu tehdejší radní VZP Igor Nykl.

Kriminalisté jim nakonec dali za pravdu. V policejním usnesení, pod nímž je podepsán komisař Tomáš Tkáč, skutečně stojí, že ačkoliv společnost Kovotour plus naslibovala v čestném prohlášení 205 dvoulůžkových pokojů, ve skutečnosti jich mohla nabídnout jen 130. „Co se týče kapacity a počtu pokojů, disponuje hotel Poseidon jen 130 dvoulůžkovými pokoji,“ odkazuje se na informaci z Interpolu Athény Tkáč.

Peníze za nižší kvalitu

K podvodu tedy podle něj skutečně dojít mohlo. „Trestného činu podvodu se dopustí ten, kdo sebe nebo jiného obohatí tím, že uvede někoho v omyl, a způsobí tak na cizím majetku značnou škodu,“ píše Tkáč. Problém je ale v tom, že VZP před policií prohlásila, že jí žádná škoda nevznikla. A to přesto, že z veřejných peněz vydala 205 milionů korun za daleko méně kvalitní služby, než původně předpokládala. Policii ale tím pádem podle Tkáče nezbylo, než případ odložit.

Ilustrační foto.
Mezi klienty VZP ubývá nemocných s tuberkulózou, za tři roky o dvanáct procent

To se ale nezdá osloveným právníkům. „To, jestli škoda vznikla, není otázka pouze prohlášení VZP. Mělo by to být předmětem nějakého šetření, které by to prověřilo. To odůvodnění je tedy nedostatečné,“ zhodnotil závěr vyšetřování expert na zdravotní právo Ondřej Dostál.

Výsledek kritizuje i senátorka a někdejší členka správní rady VZP Alena Dernerová. „Část správní rady tehdy chtěla ozdravné pobyty zrušit, ale narazili jsme na argument, že to pojišťovnu poškodí, protože jiné pojišťovny je také mají. Neprošel ani návrh na snížení dotace,“ sdělila.

Všichni mlčí

Mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý se k problému odmítl vyjádřit. Bez odpovědi zůstala otázka Deníku, jak je možné, že VZP nevznikla žádná škoda, když kvůli lži jednoho z uchazečů zaplatila stamiliony za méně kvalitní služby. Tichý nevysvětlil ani to, proč pojišťovna od smlouvy s tímto uchazečem nakonec neodstoupila. „VZP nepřísluší komentovat usnesení orgánů činných v trestním řízení,“ napsal jen Tichý.

Na otázky Deníku nereagovala ani společnost Kovotour plus, která nesprávný počet pokojů v čestném prohlášení uvedla a zakázku získala.

Lékařka Kateřina Cajthamlová.
Kateřina Cajthamlová: Terapeut musí být dobře trénován v sebereflexi

Mluvčí policie Gabriela Holčáková pak jen uvedla, že „aktuální legislativa neumožňuje poskytnout informace ke konkrétnímu subjektu“.

Trestní oznámení kvůli Mořskému koníkovi, jak se ozdravné přímořské pobyty nazývají, podal šéf neúspěšné konkurenční cestovky Adriatic Curatio Petr Honek začátkem srpna roku 2014. Tendr byl podle něj zmanipulovaný. Žalobce Martin Bystroň na konci roku 2015 zhodnotil, že je podezření ze spáchání zločinu podvodu důvodné. Policie ale nakonec pochybení neshledala.

Tendrem se zabýval také Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, a to na podnět protikorupčního občanského sdružení Oživení. Ani tento úřad ale nakonec žádný důvod k zahájení správního řízení neobjevil.