Jenomže ten najednou z lékáren zmizel. K dostání není už několik týdnů. Tenčí se také zásoby náhradních přípravků, které mohly tyto tablety na chvíli zastoupit. „Dnes jsem sehnala poslední balení jedné z těchto náhrad,“ popisuje zoufalou situaci pacientka Eva ze Žďáru. Bojí se, že nakonec zůstane úplně bez pomoci. Stejně jako tisíce dalších žen – měsíční spotřeba tohoto přípravku je totiž podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv okolo 1700 balení.

Posláním organizace je vytvářet a dlouhodobě udržovat pracovní místa pro osoby se zdravotním postižením a tím je integrovat na trh práce
Zelená oáza. Zahradníky přivedla do Enviry evropská dotace

Mluvčí lékového ústavu Barbora Peterová výpadek léku potvrzuje. „Dodávky přípravku Klimonorm byly ukončeny k 28. únoru, a to z marketingově-obchodních důvodů,“ napsala Deníku. Potvrdila také skutečnost, že na trhu chybí i další podobné přípravky. Společnost Bayer, která lék vyrábí, navíc podle ní avizovala, že přestane tyto pilulky dodávat i do dalších zemí Evropy. Na toto rozhodnutí bohužel nemá ústav podle své mluvčí vliv. 

Výpadky v celé Evropě

„O ukončení dodávek jsme ale s dostatečným předstihem informovali alespoň lékařské společnosti,“ uvedla Peterová. Ústav současně požádal o dovoz cizojazyčných šarží některých léků hormonální terapie, konkrétně přípravků Climen a Angeliq. 

Dítě u zubaře - Ilustrační foto
Ošetření zubů bez bolesti. Pojišťovny ho zaplatí dětem

Podle farmaceuta Josefa Suchopára se s podobnými výpadky potýká prakticky celá Evropa. Stále častěji se přitom stává, že chybějící lék není ani čím nahradit.

„Výrobce náhradního léku totiž nepočítá se zvýšenou spotřebou a není předzásobený tak, aby poptávku uspokojil,“ vysvětlil.  Pacientům tak podle něj nezbývá nic jiného, než se poradit s ošetřujícím lékařem, co dál. Konzultaci s dotorem doporučuje lékový ústav. 

Robotický systém Da Vinci při operaci v olomoucké fakultní nemocnici
Konec čekání u obvoďáka? Lékaře v budoucnu nahradí nové technologie, tvrdí vědci