Přípravek začátkem ledna zmizel z trhu. K dostání není prakticky v žádné lékárně. „Výrobce ukončil dodávky léku z důvodu útlumu výroby. To je skutečnost, kterou bohužel ani Státní ústav pro kontrolu léčiv neovlivní. Jedná se o čistě obchodní rozhodnutí výrobce,“ potvrdila výpadek mluvčí lékového ústavu Barbora Peterová.

Jako náhrada měl lidem posloužit stejně účinný medikament Elontril. Pacienti si jen měli nechat upravit dávkování. Jenomže zem se slehla i po tomto přípravku. „Jakkoliv nás výrobce ještě před koncem roku ujišťoval, že je léku dostatek a zájem distributorů je nízký, i tento lék nakonec vypadl, a to z důvodu nedostatečné výrobní kapacity,“ uvedla Peterová. Pilulky by podle ní měly být k dostání zase až v březnu.

Nikdo nás nevaroval

Pacienti jsou proto zoufalí. „Přišla jsem do lékárny a nedali mi lék. Bez něj se ale necítím dobře. Jsem hodně unavená a bez energie. Nedokážu se soustředit,“ stěžuje si třeba šestadvacetiletá Barbora. Nejhorší podle ní je, že pacienty nikdo před nedostatkem léku včas nevaroval.

Lékový ústav sice nyní jedná o dovozu náhradního medikamentu ze zahraničí, přicestovat by ale mělo jen asi 5,5 tisíce balení. To je sotva sedmina potřebného množství. „Prosíme proto lékaře, aby – pokud je možné převést pacienta na jinou léčbu -, tak učinili,“ uvedla mluvčí ústavu Peterová.

Antidepresiva s účinnou látkou bupropion ale rozhodně nejsou jedinými nedostupnými léčivy v Česku. V apatykách po celé zemi chybí také antibiotická mast Framykoin, ještě před pár dny nebyl ani přípravek na srdeční selhání Digoxin. „Na podzim loňského roku nešel sehnat dokonce jeden nenahraditelný lék na rakovinu prsu,“ připomněl šéf České lékárnické komory Lubomír Chudoba.

Ministerstvo zdravotnictví proto začalo sepisovat novelu, která má nedostupnosti léků zabránit. Jedním z opatření je takzvaný emergentní systém, tedy jakási přímá linka mezi lékárnami a výrobci. „Pokud přípravek v dané lékárně nebude, nahlásí to lékárník do systému a výrobce lék do dvou dnů doveze,“ popsal novinku náměstek Filip Vrubel.

Podle některých odborníků by ale místo dalších novinek pomohlo spíš zjednodušení pravidel. „Řada výrobců se totiž na český trh nehrne kvůli tomu, že je tady obrovsky přebujelá byrokracie a regulace. Skoro každé správní řízení trvá několik let. Pokud bychom pravidla zjednodušili, přitáhli bychom sem více výrobců a konkurence by se zvedla. Výpadek jednoho léku by už pak tolik fatální nebyl,“ řekl například expert na léky Josef Suchopár.