Do zákona chtějí vložit novinku, podle které by se omezilo i placení zdravotnických pomůcek. Mezi ty patří třeba obvazy, čočky, invalidní vozíky, glukometry nebo pleny.

„Rozhodně by to bylo žádoucí. Pokud jsme tady zavedli zákonný limit pro léky, proč bychom ho nemohli stanovit také pro zdravotnické pomůcky,“ říká například specialista na zdravotnické právo Ondřej Dostál. Dnes totiž podle něj zákon některé pacienty diskriminuje. „Právně není v pořádku, že někteří pacienti musejí za svou léčbu doplácet větší sumy jenom proto, že nepotřebují léky, ale zdravotnické pomůcky,“ uvedl Dostál.

Podobně uvažují někteří zákonodárci. Třeba lidovecký poslanec Vít Kaňkovský se rozhodl na takové změně pracovat. „Jsem ortoped, takže vím, jak náročné to někteří pacienti mají. Mohou doplácet i tisíce. Jsem proto připravený tuto otázku otevřít,“ řekl. Předtím prý jen bude muset s kolegy prodiskutovat, jestli má být strop pro všechny pacienty jednotný, nebo jestli se má stanovit podle konkrétní diagnózy.

„Je pravda, že dnešní zákon, stejně jako právě projednávaná novela, s žádným limitem pro placení zdravotnických pomůcek nepočítá,“ přidal se také další poslanec Jiří Běhounek.

Šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch ale namítá, že je podobná změna zbytečná. Ochranné limity už jsou podle něj ukryté v předložené novele, která obsahuje i seznam konkrétních pomůcek a jejich úhrad. „Ochranné limity pro zdravotnické pomůcky nelze na rozdíl od léků do zákona zakotvit obecně. Proto jsou součástí takzvaného kategorizačního stromu u jednotlivých úhradových skupin, kde se počítá s větší spoluúčastí pacienta,“ uvedl Vojtěch.

Jenomže podle Dostála ministerstvo nepočítá s tím, že se mohou doplatky za různé pomůcky nakumulovat. „Ustanovení o limitu a jeho výši by proto mělo být v zákoně uvedeno obecně,“ vysvětlil Dostál.

Ochrana před zruinováním 

Placení za doktora by mělo být v Česku podle zákona omezené. Aby choroba nepřivedla chronicky nemocné na mizinu, zavedli zákonodárci pojistku: pacienti jednak musí mít na každou chorobu alespoň jeden lék plně hrazený pojišťovnou, norma navíc stanoví ochranné limity.

To znamená maximální částky, které mohou pa-cienti za léky ročně zaplatit. Pokud vydají víc, pojišťovna jim „přeplatek“ vrátí.

U dospělých je limit stanovený na 5 tisících, u dětí a seniorů na tisícikoruně. Důchodci nad 70 let nezaplatí víc než pětistovku. Včera poslanci odsouhlasili ještě jednu změnu: snížení limitů také pro invalidy třetího stupně.