Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za obezitu dětí mohou rodiče. Tloušťka může působit i problémy s učením, varují odborníci

Nedostatek času, zájmu, nedůslednost. To jsou podle odborníků hlavní příčiny zvyšující se obezity u dětí. Tou trpí podle posledního průzkumu už skoro každé páté dítě v Česku.

13.9.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: shutterstock.com

Nemáte ráno čas udělat dítěti svačinu? Nevadí, vždyť už je velké. Vykoupíte si ho penězi. Zda si za ně koupí v lepším případě obloženou bagetu, v horším čokoládovou tyčinku, brambůrky či colu, už nikdo neřeší. Navečer letíte z práce, v tašce nezaplacené složenky, lístek na poštu, na oči nevidíte a ještě vařit večeři? Ale… Vždyť se můžete cestou stavit pro pizzu. U dětí si šplhnete a a navíc budou mít něco teplého. Beztak zase nešly na oběd. Alespoň jednou stihnete seriál v televizi…

Pokud vaše úvahy probíhají podobným směrem, máte možná zaděláno na problém. Možná svůj, v každém případě u svého dítěte. Vychováváte z něj totiž tlouštíka. Špatná skladba jídla, jeho nesprávné rozvržení a televize místo pohybu, to jsou totiž přesně ty příčiny, které vedou k obezitě. Tou u nás podle posledních průzkumů trpí téměř každé páté dítě.

Čísla mluví jasnou řečí

Ukázalo to exkluzivní šetření společnosti SANEP, které poukazuje na alarmující růst obezity dětí v naší populaci. Podle něj více jak šestina rodičů (16,6%) udává, že jejich potomek trpí obezitou nebo nadváhou, jež výrazně poškozuje celkový zdravotní stav daného jedince.

Šestina dětí pak byla díky svým nadbytečným kilogramům nucena podstoupit návštěvu u lékaře či specialisty na výživu. „Tenhle trend mohu opravdu potvrdit, týká se to hlavně školních dětí. Tříleté dítě s výraznou nadváhou je spíše výjimkou. Na tom je nejlépe vidět, že maminky mají čas hlídat, co a kdy dětí jedí,“ přitakává dětská lékařka Věra Fastrová z Jablonce nad Nisou.

Mohou za to fastfoody?

Podle ní jsou na vině zejména nejrůznější fastfoodové řetězce. „Je to hezké, je to rychlé, vidí to v reklamě, a tak to chtějí,“ pojmenovává nabídku restaurací s jídlem do ruky, které mají svou nabídku založenou zejména na hranolkách a cole. Tedy uhlohydrátech, nezdravých tucích, sacharidech…“

„Je smutné, že rodiče chodí s dětmi o víkendu místo na výlet do obchodních center. Tam jim samozřejmě kupují jídlo ve fastfoodech. Když mají potřebu dopřát jim něco zdravého, vezmou je na čínu. Jenže třeba takové rýžové nudle, to je docela sacharidový nářez,“ přidává se k lékařce výživový specialista Vladimír Zajíc z Liberce.

Děti trpí vysokým tlakem

Máslo na hlavě tak mají především nedůslední rodiče. I přesto, že víc jak čtvrtina z nich (26,6%), se podle zmíněného průzkumu obává, že váha jejich dítěte překročila únosnou hranici a stává se tak pro zdraví potomka nebezpečnou.

Dětskou obezitu provází podle odborníků řada zdravotních rizik a onemocnění jako vysoký krevní tlak, zhoršení funkcí pohybového aparátu či vyšší náchylnost k různým druhům rakovinného bujení. „Už u malých dětí není výjimka vysoký krevní tlak. Může dojít i k problémům se štítnou žlázou, protože se naruší endokrynní systém. Jakmile totiž dojde v těle k nějaké nerovnováze, někde se to projeví,“ vysvětluje MUDr. Fastrová. Podle ní jsou s dětskou obezitou ale mnohem víc spojeny jiné dva rizikové faktory.

„V dětském věku zatím nedochází k ukládání cholesterolu, ale tělo se už přizpůsobuje, vytváří se větší dispozice k pozdějšímu onemocnění oběhového systému nebo cukrovkou,“ vysvětluje lékařka. Upozorňuje zároveň na další úskalí dětské obezity. Psychické problémy. „Tyto děti se často stávají terčem posměchu. To vede k aroganci a agresivnímu chování, protože se snaží prosadit jiným, a bohužel nesprávným způsobem,“ říká.

„Všechen čas investovaný do dětí se bohatě vrátí. Tím, že se dítě stane úspěšným nejen ve škole, mezi kamarády, ale i později v životě,“ PhDr. Jiřina Rokosová, ředitelka Pedagogickopsychologické poradny v Jablonci nad Nisou

Někdy se naopak děti s nadváhou stávají nesmělými, zakřiknutými a neprůbojnými. Špatně se prosazují ve škole a tento model si později mohou přenést do života. Psychické obtíže způsobené posměchem či odmítáním ze strany vrstevníků potvrdilo 32,6% rodičů dotazaných v průzkumu.

Jak ale upozorňuje ředitelka Pedagogicko psychologické poradny v Jablonci nad Nisou Jiřina Rokosová, dětská obezita nemá vliv pouze na zdravotní a psychickou stránku osobnosti. „Děti s nadváhou bývají často nemotorné, mají potíže s rozvojem jemné motoriky. Projeví se to na zhoršených výsledcích v některých předmětech, kde je nutná koordinace ruky a oka. Například v geometrii,“ zmiňuje psycholožka problémy s nimiž se během mnohaleté praxe v poradně setkává.

A jaký je tedy recept na to, aby se děti podobných problémů vyvarovaly? Všichni tři dotázaní se jednoznačně shodují, důležitý je pohyb!

Tělocvik s omluvenkou

Jenže právě tady se rodiče na svých dětech podepisují nejvíce. Špatným příkladem, nedůsledností a ochotou přimhouřit oko, když je dítě líné. „Bohužel se v poslední době setkávám s tím, že děti při sebemenším problému nosí omluvenky od rodičů, aby nemusely cvičit. Stačí se zmínit, že je trochu bolí noha a rodiče už píší… Někdy se mi takhle při hodině sejde i pět dětí,“ potvrzuje tělocvikářka Základní školy v Liberci Vesci Gabriela Grulichová. Hlavně starší děti na druhém stupni se podle ní pohybu vyhýbají, jak jen mohou.

„Bojí se, aby se náhodou trochu nezapotily. Když mají třeba běhat venku, tak to je úplná katastrofa,“ popisuje. Ani o sportovní kroužky, které škola pro své žáky v rámci odpoledních aktivit otevírá, není valný zájem. „Menší děti jsou ještě na pohyb zvyklé, ale u těch starších je problém kroužky vůbec naplnit,“ říká zklamaně.

Vyvrací tak obvyklý argument rodičů, že dítě ke sportu nevedou, protože to stojí peníze. „Neřeknu vám to úplně přesně, ale myslím, že třeba basketbal stojí u nás ve škole asi tři sta korun na pololetí.“ Tři stovky, to je čtyřicet odpolední s míčem nebo patnáct hamburgerů…

Velký bič a malý dvorek

„Děti v pubertě se ke sportu vedou těžko. Návyky se utvářejí tak v pěti, šesti letech. Pokud nejsou podchyceny včas, později s tím už mají potíže. Je jedno jestli dítě vedeme ke gymnastice, atletice nebo třeba cvičení v Sokole. Mohou toho vystřídat více, než si zvyknou. A tady jde zase o čas, který tomu věnujeme. Vozit děti na kroužky, podržet je, aby vytrvaly. Jenže všechen investovaný čas se v tomhle bohatě vrátí. Tím, že se dítě stane úspěšným nejen ve škole, mezi kamarády, ale i později v životě,“ radí rodičům psycholožka. Sport vede dítě nejen ke zdravému životnímu stylu, ale pomáhá mu překonávat obtíže, s nimiž se v životě potká.

A tak zcela prozaickou radu na závěr přikládá výživový specialista Vladimír Zajíc, jako odpověď na otázku, když se na něj obracejí rodiče dětí se žádostí o liposukci, tedy odsávání tuků. „Už jsem se s tím také setkal, ale jednak se tento zákrok může provádět až od osmnácti a podle mého je to úplně zbytečné. Děti mají strašně rychlé spalování, a tak pokud se nebudou nerozumně přejídat sladkým, pak úplně stačí jednoduchý recept. Dlouhý bič a malý dvorek,“ směje se.

Je v tom kus pravdy a zdravého rozumu. Vždyť právě lenost přiznalo kromě přejídání jako hlavní příčinu obezity svých potomků téměř 24 procent z více než deseti tisíc dotázaných rodičů.

#nahled|https://g.denik.cz/25/3d/dalsi_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/25/3d/dalsi.jpg|graf#
#nahled|https://g.denik.cz/25/3d/prvn_dva_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/25/3d/prvn_dva.jpg|graf#

Autor: Jana Švecová

13.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto
6

Látku by žáci neměli dohánět doma

Na fotografii jsou žáci ze ZŠ Plynárenská, Teplice, 1. třída paní učitelky Lenky Kristové, asistentky Andrea Medzanská a Jana Adamová.

Lidé přispívají na teplické prvňáčky. Vybrali už statisíce

Geniální tvůrce Hledá se Nemo čelí obvinění. Rád se objímal s děvčaty

Po více než 20 letech se kolegyním jednoho z nejlepších animátorů od dob Walta Disneyho Johna Lassetera podařilo obvinit ze sexuálního obtěžování. Jeho femistické kolegyně o něm totiž uvedly, že se rád objímal s ženami. Ve firmě Pixar mu prý přezdívali "Objímač“ (Hugger). Geniální animátor a režisér se podílel na filmech jako Hledá se Nemo, Toy Story nebo Příběh brouka.

Předsedkyně České středoškolské unie Lenka Štěpánová: Vyúka se musí změnit

Česká středoškolská unie v posledních letech vedla aktivní dialog s ministerstvem školství. Protestovala proti zavedení státní maturity z matematiky a frontálnímu vedení výuky. Její předsedkyní je Lenka Štěpánová, která příští rok maturuje na Gymnáziu Jana Nerudy v Praze.

Klíšťata stále řádí. Ohrožují lidi i ve vyšších nadmořských výškách

Celkem čtyřicet čtyři případů nakažení klíšťovou encefalitidou do konce měsíce října letošního roku hlásí Krajská hygienická stanice Kraje Vysočina.

AKTUALIZOVÁNO

Šéfem Sněmovny byl zvolen Vondráček. V tajné volbě získal 135 hlasů

/PŘÍMÝ PŘENOS/ Předsedou Sněmovny zvolili poslanci jejího bývalého místopředsedu Radka Vondráčka (ANO). V tajné volbě získal 135 hlasů. Hlasovací lístky si vyzvedlo 197 poslanců. Proti Vondráčkovi se sešlo 14 hlasů, další dva byly neplatné. Dalších 46 poslanců svůj hlas neodevzdalo. Sněmovna také rozhodla, že bude mít pět místopředsedů. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT