Cykloběh je svým rozsahem a intenzitou největší pravidelnou českou protidrogovou kampaní spojenou se sportem. Jejím cílem je upozornit na drogovou negramotnost u dětí a mládeže. Akci již po sedmnácté organizuje občanské hnutí Řekni ne drogám – řekni ano životu.

„Výrobci, propagandisté a distributoři drog jsou stále rafinovanější a zneužívají dětskou naivitu a neznalost toho, co drogy jsou a co způsobují, a především zneužívají lhostejnost rodičů a institucí,“ uvedli pořadatelé.

Slavnostní zahájení proběhlo v pondělí 10. června v Orlové za účasti stovek dětí, známých osobností a hostů. Celá akce bude zakončena v Praze v pátek 21. června 2019. Cykloběh se koná u příležitosti Mezinárodního dne proti zneužívání drog, který připadá na 26. červen.

Přes sto kilometrů denně

Maratonský tým tvoří osm až deset cyklistů-běžců, kteří sami žijí život bez drog. Na každého člena týmu tak čeká průměrně 110 kilometrů denně. V každém městě je budou čekat diskuse s občany a přednášky pro děti. Účastníci budou zároveň rozdávat letáky a prezentovat Hubbardův detoxikační program pro drogově a alkoholově závislé, který se vyhýbá náhražkovým drogám.

„V prevenci je důležitý postoj, a proto bychom chtěli, aby se představitelé měst připojili tím, že se rozhodnou stát ‚Městem bez drog‘,“ uvedl tiskový mluvčí cykloběhu Pavel Mudra. Zdůraznil, že podle dostupných studií mladí lidé, kteří nezačali brát drogy do svých 21 let, již s největší pravděpodobností s drogami nikdy nezačnou.

V České republice má podle odhadů zkušenost s některou z nelegálních drog téměř polovina mladých lidí ve věku 15 až 19 let. Zdaleka nejrozšířenější drogou zůstává marihuana.