„Očkování pro veřejnost zahájíme ve středu, i letos u nás vyjde na 250 korun včetně aplikace," uvedl lékař Miroslav Kříž ze žďárské ordinace pracovní a cestovní medicíny v objektu zdravotního ústavu.

Osoby takzvaně zdravotně stigmatizované a senioři mají vakcínu proti chřipce včetně její aplikace zdarma. „Chřipka je u těchto lidí komplikací při jejich dalších onemocněních. Jedná se například o kardiaky, nemocné cukrovkou, cévními nebo ledvinovými chorobami. Stát vakcínu platí také lidem starším pětašedesáti let věku a klientům domovů pro seniory a ústavů sociální péče," uvedla vedoucí epidemiologie územního pracoviště Krajské hygienické stanice ve Žďáře nad Sázavou Renée Mašová.

Tato zařízení epidemiologové na možnost očkování proti chřipce upozorňují. Očkování pacientů oddělení dlouhodobě nemocných zajišťuje infekční oddělení novoměstské nemocnice. „Očkujeme především pacienty následné péče, kteří mají vakcínu i aplikaci zdarma, ale mohou se na nás obrátit i další zájemci," sdělil primář infekčního oddělení Miloslav Šťastník.

Vakcína samotná na trhu stojí kolem sto padesáti korun, přispívají na ni některé zdravotní pojišťovny v rámci svých preventivních programů.

Někteří lékaři si kupují do ordinací určité množství očkovací látky na základě zájmu pacientů, jiní v obavě, aby jim nevyužitá vakcína „neprošla", na ni zájemcům vystaví recept a látku jim pak naočkují.

Zdánlivě banální chřipka může mít vážné následky, výjimkou není ani úmrtí postiženého, například na zápal plic a selhání dýchání. Ohroženi jsou hlavně senioři, malé děti nebo těhotné ženy. Virovým onemocněním ročně v republice onemocní zhruba milion lidí. „Chřipka se přenáší prostřednictvím kapénkové infekce. Šíři se velice rychle, především v kolektivech, rodinách, ale také při různých akcích, kde se shromažďuje vyšší počet lidí," dodal Miroslav Kříž.