S podezřením na tuto nemoc odešlo po Týdnu idiopatické plicní fibrózy z ordinací pneumologů celkem 45 lidí. U tří z nich ji další vyšetření skutečně potvrdila. Zbylých 42 pacientů si nakonec z ordinace odneslo na papíře jinou diagnózu.

„Idiopatickou plicní fibrózu je přitom nezbytně nutné odhalit včas, protože v pozdějších stadiích už pacientovi neumíme pomoci,“ podotýká předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti Martina Vašáková. 

Nemoc se přitom zpočátku neprojevuje nikterak významně. „Při poslechu plic je zřejmý jen charakteristický zvuk připomínající odepínání suchého zipu nebo chůzi po zmrzlém sněhu. Říká se tomu krepitus,“ popisuje lékařka. 

Místo plic začnou léčit srdce

Lidé, kteří nemocí trpí, podle ní mívají také paličkovité prsty s nehty tvaru hodinového sklíčka. Pacienti se rovněž zadýchávají a pokašlávají. „Protože se ale nemoc vyskytuje většinou až po šedesátce, řada lidí příznaky nepovažuje za znak těžké nemoci, ale za projev vyššího věku,“ dodává lékařka Martina Šterclová.

Někdy podle ní nepoznají projevy choroby ani samotní lékaři – zamění ji za jinou plicní nebo srdeční nemoc. V centrech, která se na léčbu idiopatické plicní fibrózy zaměřují, se proto prý léčí jen asi polovina těch, co by moderní léčbu skutečně potřebovali a měli na ni nárok. 

Odborníci odhadují, že touto nemocí trpí přibližně 2 tisíce lidí. „Daří se je zachytit mimo jiné díky pravidelným vyšetřením v rámci  Týdne idiopatické plicní fibrózy,“ uvedla lékařka Ivana Čierná Peterová. Další taková akce se bude podle ní konat letos na podzim.