Na Oddělení klinické biochemie a hematologie SPEA Olomouc, kde stanovují směs protilátek IgG a IgM, evidují značný zájem o testy a při analýzách odebraných vzorků došli k zajímavým zjištěním.

Pozitivní protilátky po negativním testu PCR

Manželé z Olomouce onemocněli v polovině října. Ztratili čich a oba si opakovaně naměřili teplotu.

„Manžel dostal vysoké horečky. Kašel, problémy s dýcháním jsme neměli. Co jsme však pociťovali, byla obrovská únava,“ popisovala Olomoučanka.

Lékařka oba odeslala na PCR test, na který si vzhledem k tehdejšímu mimořádnému náporu na odběrová místa museli pár dní počkat.

„Byl negativní. V obou případech,“ popisovala pětatřicetiletá paní Eva. Nedalo jim to a v listopadu si nechali vyšetřit protilátky proti SARS-CoV-2 na olomoucké poliklinice.

Senior v nemocnici v anglickém Kentu dostává novou vakcínu na koronavirus.
Británie už očkuje. Naopak Česko je nepřipravené, zbytečné ztrácí životy

„Byli jsme oba pozitivní. Mně zjistili něco přes 10 a manželovi 28,“ sdělila Olomoučanka.

Na odběr plánují zajít znovu po Novém roce.

„Chceme zjistit, co se s hladinou protilátek v těle děje v čase, jestli nám dlouhodobě vydrží nebo úplně zmizí,“ dodala žena.

Na poliklinice SPEA stanovují směs protilátek IgG a IgM, přičemž přítomnost IgM protilátek ukazuje na akutní fázi onemocnění, přítomnost IgG protilátek naopak na prodělané onemocnění Covid-19.

„Metodu jsme si ověřovali na souboru několika desítek pacientů, zejména z Litovelska, kteří prodělali infekci a měli pozitivní PCR test,“ sdělila Deníku Sylva Adamovská, vedoucí Oddělení klinické biochemie a hematologie SPEA Olomouc.

Tvorba protilátek je naprosto individuální

Doposud v laboratoři provedli přes 600 vyšetření, která přinesla i zajímavá zjištění. Jen potvrzují, že tvorba protilátek je zcela individuální.

Například u pacientky s hodnotou 12,58 ze dne 16. listopadu došlo během pár týdnů k výraznému vzestupu titru protilátek - 4. prosince vyskočil na 106,3.

„Naopak u ženy, jež měla vážný průběh onemocnění a pobyla si v pracovní neschopnosti, jsme po návratu do práce zjistili 45. Po třech týdnech titr klesl na 14. V dalším případě pacientka, která ani nevěděla, že covid prodělala, měla 135. Dnes, po třech týdnech, byla na vyšetření opět. Má stále 135,“ popisovala Sylva Adamovská.

Odběrové místo v Sokolově
V Česku přibylo nejvíce nakažených za dva týdny. PES je dál na 64 bodech

Olomoucká laboratoř imunochemickou metodou stanovuje směs protilátek. IgM si začíná lidský organismus vyrábět tři až pět dnů od vypuknutí symptomů, takže vyšší hodnota testu může signalizovat, že pacient je v akutní fázi onemocnění. Proto laboratoř odkazuje klienty s pozitivním testem, aby kontaktovali svého ošetřujícího lékaře.

„Ten na základě dalších informací od pacienta rozhodne o následném postupu,“ uvedla Sylva Adamovská.

Pozitivních, tedy s prokázaným titrem protilátek, je podle ní 60 procent výsledků. Odběr podle Adamovské není určen pro pacienty, kteří mají klinické příznaky koronavirové infekce.

Na test protilátek až po 14 dnech

„Od ukončení klinických příznaků by mělo uplynout minimálně čtrnáct dní,“ zdůraznila vedoucí laboratoře Adamovská.

Za vyšetření, včetně odběru, zaplatí zájemci 298 korun.

„Je to minimální částka, která nám pokryje náklady,“ vysvětlila.

Turisté v Chorvatsku
Covid zrušil mnoho zájezdů. Náhradní poukazy platí, vybrat je ale může být těžké

Vzhledem k tomu, že v Česku může být přes 30 procent nakažených, kteří nemají žádné příznaky, může jim tato metoda pomoci odhalit, zda nákazu neprodělali a jak jsou na tom s protilátkovou imunitní reakcí.

Společně s protilátkami jsou to také bílé krvinky T-lymfocyty, které tvoří zásadní část imunitního systému. Ta má navíc dlouhodobější paměť než vytvořené protilátky.

Výsledky rozsáhlé studie ze Singapuru naznačují, že vystavení novému koronaviru vede ke vzniku dlouhodobé buněčné imunity v T-lymfocytech.

Specifické T-lymfocyty proti viru SARS-CoV-2 zjistili i u některých zdravých jedinců, což mohlo být způsobené imunitou získanou vystavením jiným koronavirům, jako jsou ty, které způsobují běžná nachlazení.